Amme Başdenetçisi Malkoç, “Terör bu annelerimizi kıygın ettiği üzere 85 milyon insanımızı bile mağdur etti”

Kamu Başdenetçisi Malkoç, “Terör bu annelerimizi kıygın ettiği kabil 85 milyon insanımızı de kıygın etti”

Amme Başdenetçisi (Ombudsman) Izzetinefis Malkoç:

“5 seneden beri devletimizin aldığı tedbirler yardımıyla Türkiye içerisinde terörün kökü kazınmak üzere”

DİYARBAKIR – Kamu Başdenetçisi (Ombudsman) Şeref Malkoç, çocuklarının yıldırı örgütü PKK mensuplarınca dağa kaçırıldığını tez fail ailelere aynı araya geldi. Malkoç, “Bu havza ve Türkiye, savaşlardan ve terör olaylarından haddinden fazla çekti. Bu nahiye özellikle Diyarbakır ilkin girmek üzere terörün bildirme şiddetlisini ve bildirme acısını yaşadı” dedi.

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Diyarbakır’a gelen Kamu Başdenetçisi (Ombudsman) Şeref Malkoç, evlatlarını HDP ve PKK’dan talip Diyarbakır’de bulunan ailelerle görüştü. Burada matbuat mensuplarına açıklamalarda bulunan Malkoç, Diyarbakır annelerinin verdiği mücadeleyi uluslararası platformalar da dile getirdiklerini söyledi.

Türkiye’nin 5 yıl içerisinde aldığı tedbirlerle alay malay terörün kökünün kazındığına değinen Malkoç, “Bu mıntıka ve Türkiye, savaşlardan ve terör olaylarından çok çekti. Bu nahiye alelhusus Diyarbakır başta görünmek için terörün genişlik şiddetlisini ve genişlik acısını yaşadı. Allaha şükür kim 5 seneden beri devletimizin aldığı tedbirler sayesinde Türkiye içerisinde terörün kökü kazınmak üzere” dedi.

” Türkiye’nin etrafındaki ülkelere bakarsak Suriye’üstelik ve Irak’ta iç savaş, İran’da engelleyim, Ukrayna ve Rusya beyninde ise cidal var” diyen Malkoç, “Tığ hakeza tıpkı bölgede yaşıyoruz. Bin yıldan beri Kürt’üyle, Türkü’yle ve sair unsurlarıyla dostane dirlik içerisinde bu bölgede bu insanlar yaşadı. Hele PKK kabil bir yıldırı örgütlerinin araya girmesi sonucu bahsettiğimiz olaylar meydana geldi. Terörden yeryüzü çok mağdur olan torunlar ve anneler. Bunun en somut örneği burada. Uzun zamandan beri bile haddinden fazla şükür çocuklarımız dümdüz bir şekilde kandırılıp dağa çıkarılamıyor. Diyarbakır annelerinin verdiği mücadeleyi arsıulusal bilcümle platformlarda anlatıyoruz” şeklinde konuştu.

“Bazen kesimler Diyarbakır annelerini unutmuş, gündemlerinde yok”

“Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın Diyarbakır anneleri konusundaki öncülüğünü hep bu arada biliyoruz” diyerek konuşan Malkoç, sözlerine şöyle bitmeme etti:

“Türkiye’bile kâh kesimler var. İnsan hakları deyince hatıralarına apayrı şeyler geliyor. Diyarbakır annelerini unutmuşlar, gündemlerinde bulunmayan. Amma ben inanıyorum ki bu fotoğrafları gördükleri antlaşma onların içerisinde bile vicdan sahibi olanlar açıktan dillendiremezlerse bile vicdanlarında biraz insanlık varsa onlar dahi etkilenecektir. Yıldırı bu annelerimizi mağdur ettiği üzere 85 milyon insanımızı birlikte mağdur etti. Elbette ki, cumhurbaşkanımız Ukrayna ile Rusya arasındaki savaşı ilhak etmek amacıyla uğraş ediyorsa terörle mücadelesini da ayrımsız şekilde verdi. ve Allah’a şükür Türkiye’nin içerisinde yıldırı finiş noktasına geldi.”

Malkoç, ailelerle görüştükten sonra beraberindekilerle birlikte alandan ayrıldı.

Share: