Bartın haberi | Nazır Bilgin’den, Bartın’daki eroin faciasıyla ilgili muhteşem izah

Nazır Âlim’den, Bartın’daki beyaz zehir faciasıyla ait büyük izah

“Bu ülkede yazık yapanın, kusuru olanın evet dahi hatalı yapanın yanına kar kalmadığını birlikte ortaya koymamamız lazım, bu bizim sorumluluğumuz”

“Maden şehitlerinin aileleriyle ilişik tıpkısı kanun varmış ama devir konulmuş ve sınırlandırılmış, O sınırlandırmayı kaldırıyoruz”

AFYONKARAHİSAR – Emek ve Içtimai Asayiş Bakanı Vedat Bilim Adamı, Bartın’bile yaşanan beyaz zehir faciasıyla ilişkin sorumluların bulunacağını ve maden şehitlerinin ailelerinden birer kişinin kamuda istihdam edileceğini belirterek, “Bu ülkede sorumluluk yapanın, kusuru olanın ya birlikte yanlış yapanın yanına kar kalmadığını üstelik ortaya koymamamız lazım bu bizim sorumluluğumuz. Elan geçmiş üstelik maden şehitleri var ve bire bir kanun çıkıntı eroin şehitleri ailelerinden onların seçtikleri tıpkı kişiyi kamuda istihdama alıyorduk. O kanuna tıpkı zaman konulmuş ve sınırlandırılmış. O sınırlandırmayı kaldırıyoruz” dedi.

Icra Vekili Bilgin, ‘2023 Makul Kent Buluşmaları’ çerçevesinde Afyonkarahisar’a geldi. Benzeri matbuat toplantısı gerçekleştiren Vekil Bilimci, Bartın’üstelik yaşanan ve 41 beyaz zehir işçisinin hayatını kaybettiği felakete ilişik yetişkin açıklamalarda bulundu. Bakan Âlim, olayın hiçbir şüpheye meydan bırakılmadan aydınlatılması gerektiğinin bilincinde olduklarını vurgulayarak, “Bu derinti madende 41 şehidimizin ve yaralımızın olduğu günlere tesadüf etti. Milletimiz bu acıyı yaşarken, böyle yer sarsıntısı içerisindeyken hakeza bire bir güruh dahi sizlerle benzeri araya geldim. Elem düştüğü yeri yakıyor. Bu acıları ortadan kaldırmaz ama bu ülkede vebal yapanın, kusuru olanın evet da falsolu yapanın yanına kar kalmadığını da ortaya koymamamız lazım bu bizim sorumluluğumuz. Hakikaten bu konuda cumhuriyet altını savcılarını Adalet Bakanlığımız görevlendirmiştir. Biz de hisse senedi müfettişleri ve gelişim sağlığı uzmanlarından oluşan ayrımsız heyeti uzun uzadıya bölgeye gönderdik. Cumhurbaşkanımızın bu konuda söylediği açıktır, ‘olayı hep yönleri ile ortaya çıkarılmalıdır’ iş bizim ağırlık üstlendiğimiz alanda, izzet görevlilerinin rastgele düzeyde o sorumlulukları hesabına getirmeleri geçişsiz. Bunu üstelik hiçbir şüpheye saha bırakmadan, kamuoyuyla bu bilgilerin paylaşılması ortaya çıkan tablonun aydınlatılması için kamuoyunun vicdanında bunun majör bire bir beklenti olduğunu düşünüyorum. Bu beklentiyi karşılamamız geçişsiz” diye niteleyerek konuştu.

” Türkiye’nin değişimine kadem uyduramayan apayrı kurumlar birlikte, yerler dahi, işletmeler dahi vardır”

Türkiye’nin sorunlarının çözümü noktasında yapılması gerekenleri sıralayan ve bu konuda zihniyetlerin değişmesi gerektiğini dile getiren Nazır Bilim Adamı açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“Madeni gördüğüm antlaşma anlaşılan, bu Türkiye’nin değişimine basamak uyduramayan apayrı kurumlar üstelik, yerler dahi, işletmeler üstelik vardır. Bu zihin değişmeli, devletin rastgele düzeyde gerçekleştirmesi lazım. Benzeri evden karı tıpkı çocuğunu kaydetmiş, biri yaralı ve ondan gelecek haberi bekliyor. Bu safiha bize şunu gösteriyor, ‘evet’ sorunlarımız var ve bu sorunları çözmemiz geçişsiz. Madende ülkü varsa çözmemiz lazım, nerede dava varsa onu çözmemiz geçişsiz. Bunun amacıyla Türkiye’nin yoluna devam etmesi lazım. Yani Türkiye ağır aksak yürüyemez, dimdik yürümesi geçişsiz, sorunları hal gücünü arttırarak yoluna bitmeme etmesi geçişsiz. Bunun için de ekonomik büyümeyi bitmeme ettirmememiz lazım.”

“Maden şehitleri ailelerine verilen kamuda istihdam çalışmasını hazırladık”

Eroin şehitlerinin ailelerine verilen kamuda istihdam hakkı konusunda yapılan çalışmadan dahi bahseden Bakan Bilgin, “Önümüzdeki günlerde, bu fenomen vesilesi ile gerçekleştirmedik zira daha evvel çalışmayı yapıyorduk. Elan önce de beyaz zehir şehitleri var ve ayrımsız kanun balkon maden şehitleri ailelerinden onların seçtikleri aynı kişiyi kamuda istihdama alıyorduk. O kanuna aynı zaman konulmuş ve lokalize. O sınırlandırmayı kaldırıyoruz, bunu genişleterek o çalışmayı hazırladık ama bu fenomen ortaya bundan sonra” dedi.

“Eğreti işçiler sorunu var ve onu dahi çözeceğiz”

Açıklamalarında akıbet kendisine kamudaki sözleşmeleri personeller ile ait yapılan çalışmaya değinen Bakan Bilimci, “Onun dışında bizim heterojen kadrolarda etkin sözleşmeli personel meselesi var ve onu düzenliyoruz. Onunla ilgili çalışmayı bitirmek üzereyiz. Onu bu ay içerisinde kamuoyuyla paylaşacağımızı açıkladık. Eğreti işçiler sorunu var ve onu dahi çözeceğiz” diye konuştu.

Toplantıya Bakan Bilgin’in yanında milletvekilleri ile Denizli Birleştirme Endüstri Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Vekili ve DÜRÜST Parti Afyonkarahisar İl Koordinatörü Temiz Sürgün katıldı.

Share: