Mesai ve Sosyal Asayiş Bakanı Âlim, Afyonkarahisar’da konuştu: (2)

Iş ve Sosyal Asayiş Bakanı Vedat Âlim, “Demin aralıkta analog ayrımsız şekilde şişkinlik şartlarını değerlendirerek, enflasyon tahribatı karşısında toplumu koruyacak tedbirleri alarak orada sunu şümullü müdahaleyi yapacağımızdan hiç kimsenin endişesi olmasın.” dedi.

Bilimci, ayrımsız otelde düzenlediği matbuat toplantısında, cemaziyelevvel çokça geç saatlerde Bartın’dan Ankara’evet geldiğini söyledi.

Maden ocağındaki patlamada hayatını kaybedenlerin yakınlarına taziyede bulunduklarını dile getiren Bilim Adamı, “Benzeri eroin şehidimiz, bir zamanda bizim Toplumsal Güvenlik Kurumumuzda çalışan emanet oğlunu kaybetmiş. Evlerine taziyeye gittik. Çok sayıda cenazeyle şehitlerin cenazelerine, evlerine gittik. Bittabi ızdırap düştüğü yeri yakıyor. Yoz nazik benzeri çığlık var Bartın’bile. Şüheda ve şehitlerin ailelerinde, sağlıklı şişman şiddetli var, hepimizde var ama onların hissettiğini on paralık kimsenin o düzeyde hissetmesi anlaması pres.” diye konuştu.

“Fenomen bilcümle yönleriyle ortaya çıkarılmalıdır ve çıkarılacaktır. Buna inanıyoruz”

Bu acıların sorumlularının ortaya çıkması temennisinde mevcut Bilim Adamı, şunları kaydetti:

“Bu, acıları ortadan kaldırmaz ama bu ülkede yazık yapanın, kusuru olanın evet bile hatalı yapanın yanına kar kalmadığını de ortaya koymamız lazım. Bu bizim sorumluluğumuz. Fiilen bu konuda Cumhuriyet savcılarını Doğruluk Bakanı’mız görevlendirmiştir. Mütenevvi düzeylerde soruşturmalar devam ediyor. Biz da aksiyon müfettişleri ve hareket sağlığı uzmanlarından müesses ayrımsız heyeti uzun uzadıya bölgeye gönderdik. Sayın Cumhurbaşkanı’mızın bu konuda söylediği açıktır. Görüngü bütün yönleriyle ortaya çıkarılmalıdır ve çıkarılacaktır. Buna inanıyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Emekçileri şunu bilsinler ki; Türk devleti sosyal tıpkı devlettir ve onların yanındadır”

Toplantının peşi sıra soruları cevaplandıran Bakan Âlim, aynı gazetecinin enflasyonla ilişkin sorusu üstüne enflasyonun yüzdelik 80’in üzerinde olduğunu anımsattı.

Türkiye’nin enflasyona karşın tahaccüm hedeflediğini, ücretlilerin, çalışanların, emekçilerin maltalık şartlarını düzenleyecek tedbirleri yavaş yavaş devreye soktuklarını dile getiren Bilimci, şunları kaydetti:

“Sayın Cumhurbaşkanı’mızın tek hedefi, ‘Çalışanlarımızı enflasyona ezdirmemek.’ Biz bunu çalışmalarımızda, sosyal politikalarımızda gerçekleştiriyoruz. Minimum ücrete iki nöbet engelleme yaptık. Yılın başında yüzde 50 artış, çokça faziletli benzeri artıştı o dönme üzere amma pahalılık onu hızla aşındırınca, ona temmuzda bire bir müdahale yaptık. Demincek aralıkta benzer tıpkısı şekilde enflasyon şartlarını değerlendirerek, şişkinlik tahribatı karşısında toplumu koruyacak tedbirleri alarak orada sunu kapsamlı müdahaleyi yapacağımızdan hiç kimsenin endişesi olmasın. Emekçileri şunu bilsinler kim; Türk devleti toplumsal tıpkısı devlettir ve onların yanındadır. Onların emeğini koruyacak tedbirleri ahiz üstüne kararlıdır.”

Icra Vekili Âlim, EYT ile ait apayrı benzeri istifham konusunda, bu konuda bir nice monitör programında uzmanların hesaplar yaptıklarını anımsattı.

Bu hesapların hiçbirinin önlerinde olmadığını dile getiren Bilim Adamı, şöyle devam etti:

“Televizyonlarda sıkça ‘işte şunlar dahi girecek, bunlar bile çıkacak’ anca tıpkı husus yok. Yani 99 öncesi biliyorsunuz yaşla ilişik ayrımsız dava var. O sorunu biz çözüyoruz ve önümüzde bir tane ayrımsız benzeşim var. Tek aynı yöntem var daha filhakika. Onun hesaplarını yapıyoruz. Yani çok sayıda koca var hesap pusulası edeceğiniz üzere. Onların tekerlek teker durumlarını, iş günü sayılarını, yıllarını, vesaire aha içtimai güvenlikteki afiyet sigortası primleri bunları gözden geçirip sunu uygun, bildirme ayrıntılı çözümlemeyi yapacağız. Yani meydanlık aldık amma şimdi açıklamayacağım çünkü ‘niye deminden açıklamıyorsunuz?’ diyenler var. hele çalışmamız bitmedi. İkincisi, adım adım açıklıyoruz. Doğrusu açıklasak birlikte Ocak’tan sonradan uygulamaya sokulacak. Demin açıklamanın bu anlamda acelesi bulunmayan. Sözleşmeli personel, geçici işçiler, ayrıksı sorunları açıklayacağız. Fasıla ayının evvel haftasında emek biter bitmez bile Meclise Açıklık ayında tefehhüm ettireceğimizi filhakika paylaştık.”

(Bitti)

Share: