Zap Suyu’nu salla geçen köylüler amacıyla asma güreşçi köprüsü yapıldı

Hakkari’ye mecbur Taşbaşı köyünde hayvanlarını sağmak üzere Zap Suyu’nu pres şartlarda geçmeye çalışan köylüler üzere yapılan asılı köprü tamamlandı.

Hakkari Valiliği, Köylerin Zir Yapısının Desteklenmesi Projesi (KÖYDES) kapsamında, köylülerin hayvanlarını sağdığı Taşbaşı ve Doğanlı köyleri arasındaki bölgede asma güreşçi köprüsü yapılması üzere mücahede başlattı.

Bu kapsamda güzeşte hafta hareket makinesi desteğiyle suyun iki tarafında polat halatlar çeken yüklenici firma ekipleri, kısa sürede köprünün zeminine da yazboz tahtası döşedi.

Kısa sürede tamamlanan asık güreşçi köprüsü, vatandaşların hizmetine sunuldu.

Daha geçmiş tahtalardan yaptıkları sal üzerinde ip sebebiyle suyu geçen köylüler da köprünün tamamlanmasından duydukları memnuniyeti dile getirdi.

Köy sakinlerinden İbrahim Maraba, sal üstünde Zap Suyu’nu geçe zaman zaman güçlük yaşadıklarını söyledi.

Köprünün tamamlanmasıyla balaban ayrımsız sorundan kurtulduklarını anlatan Maraba, “Allah devletimizden razı olsun. Özellikle Sayın Cumhurbaşkanımız ve Valimiz görünmek için emeği sabık herkese çokça teşekkürname ederiz. Allah hepsinden razı olsun.” dedi.

Köylülerden Halayık Rençper ise suyun farklı tarafında hayvanlarının olduğunu ve onları sağmak üzere tehlikeyi hücre alarak karşıya geçtiğini anlattı.

Köprünün yapılmasıyla kadınların çokça bahtiyar olduğunu aktaran Dikici, yetkililere teşekkürname etti.

Share: