İran’daki depremde 1127 can yaralandı

İran’ın Gün Batısı Azerbaycan eyaletine merbut Hoy kentinde dün sabaha akilane meydana mevrut depremde 1127 kişinin yaralandığı bildirildi.

İran çap televizyonuna mütekellim Acil Arkalama Kurumu Sözcüsü Mücteba Halidi, Garp Azerbaycan eyaletinde 10 kilometre derinlikte meydana gelen depremde 1127 kişinin yaralandığını belirtti.

Halidi, hastaneye kaldırılan 116 yaralıdan 111’inin Hoy’da, 5’inin Selmas’ta otama edildiğini, 71 kişinin cerrahi faaliyetler geçirdiğini ve benzeri kişin de kırıcı bakımda olduğunu açıkladı.

İran celal televizyonuna mütekellim Gün Batısı Azerbaycan Valisi Muhammed Sınırlanmış Mutemediyan ise sarsıntı ve artçı sarsıntılar dolayısıyla rustik kesimde 50 lüp ağız ağıza yıkıldığını, kısaca 500 lüp de hasar gördüğünü söyledi.

İran oran televizyonu, Türkiye sınırına andıran Hoy kentinde, cemaziyelevvel yerel saatle 03.51’dahi 5,4 kadar zelzele meydana geldiğini bildirmişti.

Afet ve Evgin Boyut Yönetimi Başkanlığı (AFAD), kalıp üssünün Van’ın Başkale ilçesine tahminî 62 kilometre mesafede olduğu tayin edilen depremin 5,6 kadar olduğunu duyurmuştu.

Sosyal iletişim araçları paylaşımlarında, sarsıntının Van ve Hakkari’den bile hissedildiği kaydedilmişti.

Share: