Kamu Başdenetçisi Malkoç: “Türkiye’de serencam yıllarda anayasada ve yasalarda yapılan değişikliklerle adalet ve özgürlüklerin alanı genişletilmiştir”

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla müzeye dönüştürülecek olan Diyarbakır Kodes’ni gezen Amme Başdenetçisi Onur Malkoç, Türkiye’dahi son yıllarda anayasada ve yasalarda yapılan değişikliklerle türe ve özgürlüklerin alanının genişletildiğini, cezaevlerinde yahut karakollarda bile işkenceye muvaffakiyetsiz hoşgörü tanınarak üzücü münasebet, işkence ve ayrımsız yanlışlıkların önüne geçildiğini söyledi.

Çeşitli temaslarda gezmek amacıyla Diyarbakır’a gelen Amme Başdenetçisi Izzetinefis Malkoç, işkencelerin mebde yapıtı adına tanıdık Diyarbakır Mahpushane’nde incelemelerde bulundu. Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla müzeye dönüştürülecek olan cezaevini gezdikten sonradan açıklamalarda bulundu. Dünyada tarihe tanıklık eden mekanlardan birinin birlikte cezaevleri olduğunu söyleyen Malkoç, “Bütün dünyada olduğu kabil Türkiye’de birlikte tarihe şahitlik fail cezaevleri vardır. Bunlardan birisi Yassıada’dır. Diğeri Ankara’daki Ulucanlar yahut Mamak diye niteleyerek isimlendirilen cezaevidir. Tıpkısı ötekisi bile uğrunda, zarfında bulunduğumuz Diyarbakır Dam’dir. Türkiye’dahi serencam yıllarda anayasada ve yasalarda yapılan değişikliklerle hak ve özgürlüklerin alanı genişletilmiştir. Bu anlamda Cumhurbaşkanımız iri ayrımsız önderlik yapmıştır. Benzeri şekilde cezaevlerinde veya karakollarda veya değişik mekanlarda üstelik işkenceye rate hoşgörü tanınarak acı alışveriş, işkence ve bire bir yanlışlıklarında önüne geçilmiştir” dedi.

“İçinde bulunduğumuz Diyarbakır Kodes bölgede ve Türkiye’birlikte dokunaklı şöhretiyle damgasını vurmuş tıpkı yerdir” diyen Malkoç, “Birçok esas, ağababa, kardeş, çocuk yüreği yanarak burayı hatırlamaktadır. Burada haddinden fazla acılar fariğ, sıkıntılar fariğ. Ünsiyet dışı çokça eylemler ve işlemler yapılmıştır. Bunlar zihinlerde dinç, yüreklerde kötü namına hala saklanmaktadır. Ancak önemli olan bunlardan ders çıkarmaktır. İşte geçen hafta Cumhurbaşkanımızın Diyarbakır ziyaretinde tabir edildiği kabilinden yakın tarihimizden ders çıkarılarak bu kodes müzeye dönüştürülmüş. Ekin ve Turizm Bakanlığına devredilmiştir. Biz Amme Denetçiliği Kurumu kendisine Diyarbakır ziyaretinde geçmişin yara hatıraları kâin bu yerin müzeye çevrilmesini memnuniyetle karşıladık ve mülakat edelim dedik. Düş ediyorum kısa zamanda burası müzeye dönüşür. Türkiye’de imdi birlikte tek ant mahpushane yahut değişik yerlerde hakeza kötülükle anılacak yerler, müesseseler, adlar olanaksız” dedi.

“Zihinlere kazılan şanlı bire bir olaydır”

Bakanların ve başbakanların şehit edildiği Yassıada ve Ulucan Cezaevleri’nin dahi müzeye dönüştürüldüğünü belirten Malkoç, “Ulucanlar Hapis da ayrımsız şekilde olmuştur. Bunlar ayrımsız bakıma evveli kamu gücü kullananların, amme görevlilerinin yaptıkları yanlışlıktan, yaptıkları hukuksuzluklardan pişmanlık taşımak, pişmanlık yaşamak, artan yaraları yapmak, doğrultmak. bundan sonra de Türkiye’da tıpkısı daha böyle şeylerin olmaması amacıyla zihinlere kazılan yetişkin ayrımsız olaydır. Tığ Kamu Denetçiliği Kurumu namına bundan çokça memnunuz. Şuna inanıyoruz kim, cumhuriyetimizin yüzüncü yılı tamamlanıyor. Haddinden Fazla tecrübeler yaşadık, iyi kötü tecrübeler, farklı davranışlar yaşadık” değerlendirmesinde bulundu.

“Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılı eş hakları, demokratlık, hukukun üstünlüğü ve namus üzerinde yükselecektir”

Cumhuriyetin ikinci yüzyılında bu kök şeyler olmayacağını rapor fail Malkoç, sözlerini şöyle tamamladı:

“Dokunaklı muamele, azap, hukuksuzluk olmayacaktır. Bunun amacıyla dahi bizim üzere kurumlar vardır. Bu anlamda haddinden fazla sayıda müteharrik sivil toplum örgütleri vardır. Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılı kayırıcı hakları, demokratlık, hukukun üstünlüğü ve sıhhat üzerinde yükselecektir. Şayet hukukun üstünlüğü, gerçek, hak, hükümran kılınırsa Türkiye’nin huzuru, refahı artacaktır. Türkiye dünya uluslar ve fehamet yarışında eş hakları açısından, demokratlık açısından, soylu erki gelişmiş açısından üstelik türe ettiği yeri alacaktır. Başsavcımıza, alt kurul başkanımıza ve emeği güzeşte herkese teşekkür ediyoruz. Buranın müzeye dönüşmesinde başta Cumhurbaşkanımıza, Adalet Bakanımıza, Firez Bakanımıza ve emeği güzeşte herkese teşekkürname ediyoruz.” – DİYARBAKIR

Share: