Emek ve Sosyal Düzenlilik Bakanı Bilimci, Afyonkarahisar’da konuştu: (1)

Mücahede ve Toplumsal Asayiş Bakanı Vedat Bilim Adamı, “Daha ilk de maden şehitleri var ve tıpkısı kanun intişar, eroin şehitlerinin ailelerinden, seçkin aileden onların seçtikleri birini istihdama sokuyoruz, kamuda istedikleri yere, yani yine tıpkı pres değil, istedikleri yere çocuklarını ya dahi eş yakınlarını. O sınırlandırılmış. O sınırlandırmayı kaldırıyoruz demin.” dedi.

Âlim, Afyonkarahisar’dahi benzeri otelde düzenlediği basın toplantısında, gazetecilerin gündeme ilgilendiren sorularını cevaplandırdı.

Bir gazetecinin, Türkiye Taşkömürü Kurumu Amasra Müessesesine ait maden ocağındaki patlamada yaşamını yitiren işçilerin çocuklarının kamuda istihdamıyla ilgili tıpkısı sorusu üstüne Bilimci, Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla beyaz zehir işçileriyle ilişkin elan geçmiş ayrımsız faaliyet yaptıklarını anımsattı.

Bu çalışmanın kamuya alınacaklarla ilgili olduğunu anlatım fail Bilim Adamı, “Elan ilk da beyaz zehir şehitleri var ve benzeri yasa çıkma, maden şehitlerinin ailelerinden rastgele aileden onların seçtikleri birini istihdama sokuyoruz, kamuda istedikleri yere. Yani gine ayrımsız pres değil, istedikleri yere çocuklarını ya bile sülale yakınlarını. O sınırlandırılmış. O sınırlandırmayı kaldırıyoruz şimdi. Çalışmayı hazırlamıştık amma bu görüngü ortaya daha çok.” diyerek konuştu.

Bakan Âlim, tıpkısı matbuat mensubunun, basına yansıyan Sayıştay raporuyla ait sorusu üzerine de kamuoyuna yansıyan Sayıştay raporlarından birinin 2019 yılına ait olduğunu dile getirdi.

2019’daki verileri anne alarak tıpkısı değerlendirme yapmalarının kabil olamayacağını anlatan Bilgin, şunları kaydetti:

“Bu Sayıştay raporuyla anlaşılabilecek benzeri iş değil. Bu beceri aynı iş. Sayıştay raporunu yazan arkadaşlarımız özlük işlerini yapıyorlardır. Sayıştaycılar neye bakar; iyi, keder… Tutum ya bile bir konular kültürlü olan arkadaşlarımız, Sayıştay’ın uzmanlarının kastediyorum. Sayıştay’ın raporlarını yapan arkadaşlarımız bunlar. Henüz teknik düzeyde bilgilere ihtiyacımız var. Sayıştay raporları 2019 raporu, alelhusus hiç ehliyetli gayrimümkün. Elimizde henüz afaki verilerin olması lazım. Onu birlikte hisse senedi güvenliği, hisse senedi sağlığı uzmanlarının, onlar biliyorsunuz bu konuda maden mühendisliği eğitimi almış olanlar var ki ego soruşturmayı derinleştirdim. Bizim hareket müfettişleri vardı. İş müfettişleri da Sayıştaycılar kabil anlaşılan şeylere bakarlar. Sayıştay, rakamlar üzerinden bakar. Başka şeylerden bakar, idari bakarlar ama işin teknik boyutunu ego koyu soruşturmayla derinleştirmek amacıyla görevlendirdim. İş güvenliği uzmanlarını dahi katarak sormaca heyetini 6 kişiye çıkardım. Onların verilerini, analizlerini ego çokça koca buluyorum. Kurumun öz asayiş uzmanlarının raporları vardır. Onların hepsini ortaya çıkaracağız. Onları mukayeseli inceleyeceğiz. Bu derinliğine çalışmadan sonra onlar ortaya çıkar ama Sayıştay raporu, hele 2019’un raporu, zaman amacıyla çokça fazla tıpkı husus söylemez.”

(Sürecek)

Share: