Ev çalım-satımında yeni dönem başlıyor

Ev çekicilik satımında eskimemiş dönme başlıyor. Buna bakarak, Gayrimenkulden alınan vergiler özge artırım araçlarının vergilendirilmesi dikkate alınarak baştan değerlendirilecek. Türkiye’birlikte ilk niteliğinde tapuya bütünleşmiş tıpkısı Gayrimenkul Değer Hikmet Merkezi kurulacak. Yurtdışında da tapu ve kadastro temsilcilikleri açılacak.

Sabah’ta yer düz habere bakarak Dirimsel İdaresi Başkanlığı gayrimenkul sahipliği üzerinden alınan vergileri baştan kıymetlendirmek üzere kolları sıvadı. Gayrimenkullerin vergilendirilmesinde anne alınan alımsatım değerinin belirlenmesi ve beyana ilişik tümce devreye alınacak. Tapu ve Kadastro Bilgelik Sistemi’ne bütünleşmiş tıpkı Emlak Derece Hikmet Merkezi kurulacak.

Taşınmazların değerlerine yönelik veriler iyelik bilgileri ile tutulacak. Yurtdışında birlikte tapu ve kadastro temsilcilikleri açılacak. Yerel, yabancı Türkiye’ye gelmeden tapu işlemini gerçekleştirebilecek. Taşınmazların değeri şişman valüasyon yöntemiyle muayyen olacak.

VERGİDE IRI REVİZYON

Cumhurbaşkanlığı 2022 Almanak Programı’na bakarak Dirimlik İdaresi Başkanlığı taşınmazlar sahipliği üzerinden alınan rüsum özge artırım araçlarının vergilendirilmesi dikkate alınmak yoluyla baştan değerlendirilecek. Taşınmazlar sahipliği üzerinden alınan rüsum tasarrufun teşviki ve üretken alanlara yönlendirilmesini esas matlup şekilde gözden geçirilecek. Türkiye genelinde 60 milyonun üzerinde parsel, 35 milyonu hür kürsü oluşmak amacıyla paylı, bağımsız tapu örnekleriyle alay malay 200 milyonun üzerinde tapu senedi bulunuyor. Gayrimenkullerin vergilendirilmesinde asıl alınan alım satım değerinin belirlenmesi ve beyanına ilişkin yeni aynı bütün devreye alınarak vergileme etkinleştirilecek.

Bu kapsamda ilgilendiren bakanlıklar sistemin tasarımı ve uygulamasına ilgilendiren düzenlemeler ile gerekli altyapıyı gelişigüzel oluşturulacak. Tapu ve Kadastro Hikmet Sistemine entegre ayrımsız taşınmazlar derece vukuf merkezi kurulacak ve taşınmazların değerlerine yönelik veriler iyelik bilgileriyle tutulacak. Hazine ve Maliye Bakanlığı, 2023- 2025 dönemini havi Vasıta Dışı Iktisat ile Uğraş Gösteri Planı’nı ati yıl tamamlayacak. Pusat dışı ekonomiye ilişkin ağırbaşlılık ve siyaset analizleri yapılacak. Şanlı ve sektörel düzeyde idrak açığının vergi türleri bazında hesaplanmasına ve makroekonomik gelişmelerin rüşvet açığına ait ağırbaşlılık ve siyaset analizleri gerçekleştirilecek. Riziko Analizi Yorum ve Araştırma Sistemi sektörlere ilgili sektörel riziko analizi yapılmasına imkân sağlayacak şekilde geliştirilecek.

DEĞERLEME SİSTEMİ

Türkiye’de ilk kez emlak valüasyon bilgelik merkezi kurulurken, yurtdışında de tapu ve kadastro temsilcilikleri açılacak. Evcil, yabancı Türkiye’ye gelmeden tapu işlemini gerçekleştirebilecek. Taşınmazların değeri şişko valüasyon yöntemiyle lokalize olacak. Toplulaştırma, devletleştirme, imar uygulamalarının etkinliğini artırma, piyasanın daha mıhlı işlemesi sağlanacak.

Türkiye’deki hep taşınmazların derece haritaları çıkarılacak. Yurtdışındaki Türk vatandaşları, ecnebi tabiiyetli kişiler Türkiye’deki taşınmazlara ilgili tapu işlemlerini bulundukları ülkelerde üstelik yapabilecek. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Cumhur Reisi kararıyla yurtdışında şeriklik bile kurabilecek.

Toptan emlak piyasası krize doğru mu gidiyor?

Yurt piyasasının ateşini körükleyecek kıymet artışı

 

50 bin dolarlık karı üstelik vatandaşlık için satılıyor

 

 

Share: