Yükselen ev fiyatları üzere teklif!

İnşaat sektöründe yeni göz üretimi azalırken, satılık ve kiralık bölük fiyatları yükseliyor. Taşınmazlar Pazarlama ve Mir Profesyonelleri Derneği (GAPAS) sorunun hızlıca çözümü amacıyla İngiltere’de makbul ‘yararlanma hakkı satışı’ yöntemini önerdi. Dünya’de Leyla İlhan imzasıyla kayran kayran habere göre. bu modelde, eşhas hemen konutun yapı ömrü süresince tasarruf hakkını satın alıyor. Yer mülkiyeti yine adalet sahibinde kalıyor. Müteahhit hemen yaptığı basamak bedelini ve kârını alıyor. Konutu düzlük kişiler ise müteahhide göz bedelini ödedikten sonradan, konutun bina ömrü büyüklüğünde yapılan konvansiyon kapsamında kira ödüyor. Yararlanma hakkı düz kişinin, binanın ömrü süresince konutu çocuklarına miras bırakabileceği kaydediliyor.

Turizm, maden ve tarımda kullanılıyor

Düzenlenen matbuat toplantısıyla konut üretimini ve fiyatını düşürmesi beklenen eskimemiş modeli tanıtıcı GAPAS Başkanı İsmail Özcan, sistemin Türkiye’da turizm, madencilik ve tarım kabilinden alanlarda kullanıldığını tabir ederek, perişan ev piyasasına da bu modeli uyarlamak gerektiğini söyledi. Önerdikleri Bakir Iyelik Sistemi’nin arsa maliyetini, konutun yahut ticari ünitenin evvel envestisman maliyetinden çıkardığını söyleyen Özcan, “Kullanılmamış iyelik sistemiyle; arsanın mülkiyeti ilk sahibinde kalıyor, daire veya dükkan düzlük, satış fiyatı adına arsanın bedelini değil, müteahhidin inşaat maliyetini ödüyor, arsa sahibine da uzun süreli adına kira ödüyor” dedi.

Bu sistemin, kâin kanunlarda kısmen ‘intifa’ hakkı namına tanımlanan hakkın satışına dayandığını anlatım eden Özcan, zaman 1 milyon TL’ye satılan bir dairenin, uygulanacak yeni sahiplik sistemiyle 500 bin-600 bin TL’ye satılabileceğini, arsa bedelinin önce satın almada ödenmeyip, bunun yerine, yer üzere maaş benzeri icar bedelinin arsa sahibine ödenebileceğini söyledi. Kullanılmamış mülkiyet sisteminde temas kesimin soylu erki çıkacağını savunan Özcan, “Vatandaş fiyatı erişebilir aynı konuta topluluk oluyorken, yüklenici yapım yapıp satıyor. Arsa sahibi arsayı aracısız çıkarmadan ayrıntılı vadeli getiriye kavuşuyor” dedi. Arsa sahibinin, binanın yararlanma ömrü dolduğunda arsaya istediği bambaşka tıpkısı gayrimenkulü yapabileceğini aktaran Özcan, “İsterse şişko dünyalık alıp fonlara projeyi kiralayabilir. Bu açıdan şişman yarar sağlıyor” dedi.

Kamu öncü türlü

Sistemin amme zarfında yararlı olacağı görüşünü dile getiren İsmail Özcan, “Zaman kentsel inkılap önünde sunu büyük engel modüler iyelik yapısı ve kalan maliyetler. Bir Tane mülkiyeti olacağı üzere sonrasında kamunun inkılap yapması birlikte çokça daha bayındır olacak” dedi. Özcan, özellikle nazik hazine arazilerini elinde bulunduran kamunun TOKİ ve Gayrimenkul Basamak marifetiyle bu sistemin hayata geçirilmesi gerektiğine ilgi çekti.

“Çelik karkas uygulamaları artmalı”

Ayrıksı taraftan gelecekte bölük ihtiyacı olacak şehirlerde özel sektörün öncecilik alması, kooperatifl pınar uygulamalarının artması, çelik karkas kabilinden yapım sürecini kısaltan yapım sistemlerinin tercih edilmesinin dahi önemine aksan yapan İsmail Özcan, “Buğulu isim için büyük kentlerde bilakis mortgage sistemi uygulanarak onlara yazlık yerlerde veya memleketteki ikinci konutların henüz eli nimetli kullanılmasını sağlayacak teşvikler da sağlanabilir” dedi.

Ev mübayaa gücü yüzdelik 27,4 düştü

 

İnternetten günce silinen bölük ilanı sayısı ikiye katlandı

 

GİB’e tebligat şartı basamak fiyatlarını artıracak mı?

 

Kira düzenlemesi eş sahibi ve kiracıları rahatlatacak

 

Share: