Dikkat! Altın hane vergisinde sonuç eyyam

Kızıl göz vergisinde çizi seçkin yıl baştan değerleme oranına göre belirleniyor. Güzeşte yıl 5 milyon 227 bin liralık olan bu tutar 2022 için 6 milyon 173 bin teklik oldu. Bu tutarın üzerinde konuta cemaat olanlar kızıl ev vergisi ödeyecek.

Altın göz vergisi, beyannamenin verildiği yetkili algı dairesi eliyle almanak kendisine alınıyor.Sabah’tan Hazal Ateş’in haberine bakarak Emlak Vergisi Kanunu’na bakarak Gücük Ay ve Ağustos aylarının sonuna büyüklüğünde iki bedel taksitte ödenmesi gerekiyor.

Zer konut vergisinin mükellefi olmasına rağmen on paralık beyanda bulunmayanlar yahut matrahı düşük beyan edenler ile vergilerini taksit süreleri süresince ödemeyenler hakkında muktezi incelemeler ve cezai işler yapılıyor.

İLK UYGULAMA 2021’DE 

Zer göz vergisinde evvel aplikasyon 2020 yılı namına lokalize ancak pandemi sürecinde 2021 yılına ertelenmişti. İlk uygulaması 2021 yılında başladı. İlk uygulamada 23 milyon lira aynı dirimlik elde edildi.

Bu yılın bütçesinde ise zer ev vergisinden 30 milyon liranın üzerinde ayrımsız dirimsel öngörülüyor. 2023 yılında 32 milyon 860 bin liralık ve 2024 yılında de 35 milyon 747 bin liralık dirimlik elde edileceği hesap pusulası ediliyor.

Konutu 6 milyon 173 bin teklik ile 9 milyon 260 bin liralık ortada olanlar 6.1 milyon lirayı aşan hane amacıyla binde 3 rüşvet ödeyecek. Konutu, 12 milyon 347 bin liraya büyüklüğünde olanlar 9 milyon 260 bin lira amacıyla 9 bin 261 lira ilavesi amacıyla binde 6 adına uygulanacak.

TOPLANMIŞ DERECE TEMEL ALINACAK

Mesken kalifiye taşınmaza ister paydaşlı sahiplik gerekse kardeşlik sahiplik halinde malik olunması yerinde, matrah yerine taşınmazın toplam değeri anne alınacak.
Türkiye sınırları ortamında mesken nitelikli biricik taşınmazı olanlar ile ansız çok aşiyan nitelikli taşınmazı bulunanların zer hane vergisinin konusuna giren yeryüzü bağan zer ev kalifiye bir tane taşınmazı amacıyla kızıl göz vergisi muafiyeti uygulanacak.
Şirketler, vakıflar ve dernekler da eş oldukları kalifiye konutun vergisini verecek.

Konut zammında ilk 10’a Türkiye’den üç şehir girdi

 

Bölük satışlarında çoğalma

 

2022 yılı kâr payı (hasılat) rüşvet beyan durumu

 

Share: