Bodrum’da tıpkı nazar, Panama’da iki cezire!

Bodrum ve Marmaris’teki ‘stüdyo’ diyerek adlandırılan 1+0 dairelerin fiyatları da milyon liralık sınırını aştı. bahis konusu bir tane odalı daireler üzere istenen bedeller, Bodrum’de 1 milyon 450 bin, Marmaris’te ise 1 milyon 300 bin TL’ye kadar yükseldi. İnternetteki ilanlara bakıldığında, bu rakamlara dünyanın değişik ülkelerinden tıpkı hatta iki beribenzer cezire üstelik alınabileceği ortaya çıktı.

İKİ ADA 1.6 MİLYON TL

Akşam’dan Ender Türkkan’ın haberine bakarak; ‘Private Islands Online’ adı sunulan hususi adaların satışa çıkarıldığı platformda, seçkin ikisi da 6’şar dönüm büyüklüğe sahip olan Panama’daki ‘Blowfish Island’ amacıyla 79 bin dolar, anakaraya yalnız 1-2 metre enindeki bağlantısı cihetiyle ‘Half Island’ adı sunulan cezire üzere ise 87 bin dolar istendiği görüldü. Temas iki gayrimenkulün toplanmış fiyatı ise 166 bin dolar, yani kısaca 1.6 milyon teklik. Bu rakamın Bodrum’daki 60, Marmaris’teki 50 metrekarelik 1+0 dairelerin bütün fiyatıyla neredeyse bire bir olduğu dikkatlerden kaçmadı.

7 MİLYONA ÇIKIYOR

Marmaris’te canlılık gösteren mesul gayrimenkul danışmanı Kaan Kaya, fiyatlara ilişkin yaptığı açıklamada, bölgedeki fiyat artışlarının ‘akıl almaz’ arkaç geldiğini söyledi. Kayaç, konumu, yaşı ve konforuna göre, ilçedeki bazı kat fiyatlarının 1+0’larda 1.5, 1+1’lerde 2.5, 2+1’lerde 3.5, 3+1’lerde ise 7 milyon TL’ye dayandığının altını çizerek, “Haddinden Fazla acayip tıpkı yükseliş yaşıyoruz. Normalleşmeyle alay malay durulur üste durur ya de düşer diye bekliyorduk amma yükseliş devam ediyor” değerlendirmesinde bulundu.

FİYATLARDAKİ ARTIŞ SÜRÜYOR

Gayrimenkul danışmanı Kayaç, yükselişin sebeplerini ise şu sözlerle dile getirdi: “Bu yükselişte pandemi haddinden fazla aktif oldu, istek patladı. Bunun yanında özellikle Araplar ve İranlılar koyulmak üzere yabancıların talebi de enerjik oldu. Bittabi bu nitelik satıcının daim denk yükseltmesine öğün açtı. Söz Gelişi, 14 ay önceki 3+1 dairesine 3 milyon TL isteyen vandöz, rakamı daim yukarı çekti. Geçtiğimiz hafta 6 milyon TL’ye çıkardı. Bunun imdi durması muktezi. Çünkü, bu artma kiraları dahi takiben sürüklüyor.”

Ev alacaklar dikkat: Fiyatlar yüzde 65 artabilir!

 

Yurttaşlık kabul etmek isteyen yabancıların ‘hane fiyatı hilesi’ engellendi

 

İstanbul’de basamak kiralarında rekor artma

 

Share: