Ensesi Kalın Afganlar, Kuşadası’nda gayrimenkul fiyatlarını fırlattı

Taliban’dan kaçarak Türkiye’ye sığınan ve elinde sermaye birikimi olan Afganların Kuşadası’nda taşınmazlar alım-satım işine girmeleri, ilçede familya ve yer fiyatlarının fırlamasına bozukluk oldu. Birlik Yurt Müşavirleri Federasyonu (TEMFED) Genel Komutan Yardımcısı ve Kuşadası Emlakçılar Derneği Başkanı Müslüm Sebep, birikimi olan Afganlar’ın Kuşadası’nda yatırıma yöneldiğini, her sabık çağ şita nüfusu mütezayit ilçede, gayrimenkul talebinin üstelik buna koşut yükseldiğini söyledi. Saika, bu durumun yer fiyatlarını 5 kata kadar artırdığına ilgi çekti.

Dünya’dan Ayşe Yılmaz’ın haberine bakarak pandemide Kuşadası’nın etkin nüfusunun 200 binlere dayandığını tamlayan Saika, villa, yazlık ve bahçeli konutlara talebin arttığını söyledi. Taleple alay malay yatırımlar ve fiyatlardaki ivmenin birlikte daima yükseldiğini kaydeden Yıldırım, “Pandemide 9 günce açılmada ilçeye 400 bin methal olmuştu. Gelenlerin bütünü burada kaldılar. Yazlık şehir bölgelerinde, kışları yegâne kayırıcı göremediğimiz yerlerde demincek marketler birlikte kapanmadı. Kış nüfusu 200 binleri buldu. Böyle ayrımsız göç olunca bu uzanım fiyatlara yansıdı ve talebi dahi arttırdı. Kâm artınca yatırımlar üstelik ivinti kazandı” dedi.

Kiralık eş karaborsada

Nüfusun artması ile ilçede kiralık evlerin adeta karaborsaya düştüğünü belirten Müslüm Yıldırım, “Kuşadası’nda kiralık sülale bulabilme şansınız haddinden fazla az. Pandemi öncesi 550 bin liraya sülale düzlük müşterimizin icar geliri 600 TL idi. Ama demin bu rakamlar gelişigüzel anlamda katlandı. Bu artışlar Görgülü genelini birlikte etkiliyor. Kuşadası’nda ev bulamayan ya de alamayan vatandaşlar bildirme yakın kentler olan Selçuk, Söke ve Efeler’bile sülale arayışına girdi” şeklinde konuştu.

Satacak arsa kalmadı villalar 7 milyon TL oldu

Zaman Kuşadası’nda 7 milyon liraya müfrit konutların satıldığını, fiyatların seçme sabık bölüm arttığını ve bunun vatandaşa yansımasının haddinden fazla üzücü olduğunu kaydeden Müslüm Yıldırım, konuşmasına şöyle devam etti; “Önceden 650 bin liraya benzeri kat evet de 10 almanak aynı yazlık aile alabilirdiniz. Şu an ofis fiyatları sayı farkı 2 milyon liraya, yazlık evlerin fiyatı ise 3 milyon TL’ye dayandı. Yani araklama açıldı. 7 milyon TL’ye kadar çıkan fiyatlar var. Geçen sene yaşadığımız depremde çokça sayıda aile engel gördü. Zımnında vatandaşlar yıpranmamış binalara yöneldi. Eskimemiş binalara rica artınca vatandaşlar bozuk binalarda istediği rakamlara göz bulabiliyor. Bir Vakitler Aydınlı yatırımcıyı Kuşadası’na getiremezdiniz. Kuşadası’na pandemi ile alay malay dilek çoğalınca taşınmazlar yatırımcıları Kuşadası’ndan arazi toplamaya başladı. Münevver’ı geçtim, İstanbul’dan, Antalya’dan, Gaziantep’kap, Kayseri’den, Mardin’den seçme taraftan müteahhitler buradan yer alıp yapım yapmaya başladı. Bir Vakitler yatırım için yeğleme etmiyorlardı, deminden düzlük bulamıyorlar. Kuşadası’ndaki fırsatı gördüler. Hep iri metrajlı, karışık alanlar kaldı. Onların fiyatları bile oldukça faziletkâr. Bu türlü arsalar vaktiyle 10-15 milyon liraya satılırken, demin 45-50 milyon liraya bundan sonra.”

Yüklü Afganlar kesenin ağzını açtı

Fellah yatırımcılarının gözdesi konumunda olan Kuşadası’nda, sermaye birikimi olan Afganları da görmeye başladıklarını tamlayan TEMFED Umumi Komutan Yardımcısı Müslüm Yıldırım, şunları söyledi: “Afganistan’ı bilcümle mülteciler üzerinden konuştuk. Ama şu anda ülkemizde yatırımcı konumundalar. Taliban’dan kaçan ve parası olan Afganlar ağırlığını bu bölgeye kaydırdı. Burada yatırımın tıpkısı getirisi var. Yatırımcı portföyümüzde İran, Katar ve Suudi Arabistan’dan insanlar filhakika vardı. Bilfarz Kuveytli bire bir yatırımcı hoppadak Kuşadası’nda bine mümasil ev mensur etti ve yapmaya bitmeme ediyor. Yabancı yatırımcı Kuşadası için kesenin ağzını açmıştı. Pandemi sürecinde ve göç dengelerinin değişmesinde şimdi buna paralı Afganlar üstelik eklendi.”

Arabistan emlak fonlarını yabancılara açtı

 

Çinli benzeri emlak şirketi daha temerrüde düştü

 

Yabancı, gayrimenkule 2,4 milyar dolar yatırdı

 

Share: