Yabancıya hane satışı 10 ayda 2020’yi geride bıraktı

Türkiye’nin yabancılara gerçekleştirdiği ev satışı 10 ayda sabık yılın benzeri dönemine göre yüzdelik 38 artarak 43 bin 372’ye ulaştı ve 2020 genelindeki eş rakamlarını geride bıraktı.

TÜİK basamak koca istatistiklerinden derlenen bilgilere bakarak, sabık yıl genelinde 40 bin 812 adet olan yabancılara ev satışı karı-ilk teşrin döneminde 43 bin 372’ye yükseldi.

söz konusu dönemde genişlik çok ev satışının gerçekleştirildiği illerin başında 20 bin 247 adetle İstanbul gelirken, onu 8 bin 640 ile Antalya, 2 bin 755 ile Ankara izlem etti.

Mersin’da 1.870, Yalova’da 1.364, Bursa’birlikte 1.260, İzmir’bile 952, Sakarya’dahi 891, Samsun’dahi 811, Trabzon’bile 750 basamak satışı gerçekleştirildi.

Sülale-ilk teşrin döneminde yer haddinden fazla konutu 7 bin 188 adetle İranlılar alırken, onları 6 bin 547 ile Iraklılar, 3 bin 658 ile Ruslar, 2 bin 277 ile Afganlar izledi.

Almanya vatandaşlarına 1.740, Kazakistanlılara 1.530, Kuveytlilere 1.343, Azerbaycan Türklerine 1.140, ABD’lilere 1.123, Yemenlilere 1.046, Filistinlilere ise 977 adet konut satıldı.

“Valüasyon krizi çözüldü 50 bin konutluk eş hayali tazelendi”

Emlak Daraç Dışı Lansman Derneği (GİGDER) Başkanı Ömer Faruk Akbal, yaptığı açıklamada, ekimde artım ivmesinin yavaşladığını belirterek, bunun sebebinin “değerleme sistemindeki 20 Eylül’da yapılan değişiklik” olduğunu söyledi.

Belde, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığının yabancıya konut satışında kendiliğinden değerleme firması atayan düzenlemede değişikliğe gidileceğine dair kararının, sektörün beis görmesinin önüne geçtiğini dile getiren Akbal, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Soruna hakeza bir yararlı çözüm getirilmeseydi bu sene hedefimiz olan 50 bin adetlik satışı yapamayacağımız kabilinden önümüzdeki yıl satışların 30 bin adetlere kadar düşeceğini öngörüyorduk. Çözümle beraber bu sene 50 bin adetlik as hayalimiz tazelendi. Bu tezelden devam ederek önümüzdeki sene de artan yükseliş trendi yakalamayı hedefliyoruz. Yıllık sepet fiyatımız üstelik arttığı için artık önümüzdeki yıl 10 milyar dolarlık koca hedefini konuşacağız.”

“Vekillik hileli satışlara bekçi atışı ayrımsız çözüm getirdi”

Ömer Faruk Akbal, bakanlığın aldığı kullanılmamış kararla, kendi kendine nasıp yanında firmalara bir vakitler birlikte olduğu kabilinden valüasyon şirketi güzel şansı sunulacağını belirterek, şu ifadeleri kullandı:

“Hileli satışları engelleyecek denetimler sürecek. Konutu satan firma bakanlık sistemi üzerinden değerleme şirketi seçeceği üzere kontrolü cılız olacak. Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği ve Resülmal Piyasası Müesses lazım denetimleri yapacak. Bire Bir usulsüzlüğün tespiti halinde değerleme şirketine kapatılmaya büyüklüğünde giden bunaltıcı cezalar verilecek. İşlem hileli ise yurttaşlık hakkı birlikte tahrip edilecek. Kamu bu analizör, sektörümüzde ortaya çıkan krizi derinleştirmeden hileli bey konusuna nokta atışı ayrımsız çözüm oldu” değerlendirmesinde bulundu.”

“Yabancıların toplam satıştan aldığı hisse ekimde yüzde 4,3 oldu”

İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Umumi Heyet Başkanı Nazmi Durbakayım, 10 yıl geçmiş yabancıların sene süresince satın aldığı konutların sayısının toplamdan aldığı payın binde 8 olduğunu anımsatarak, “Deminden bu heybet yüzdelik 3,9 seviyesine yükseldi. Ekimde ise yüzdelik 4,3 oldu.” diyerek konuştu.

Ev-ekim dönemindeki satılan 43 bini aşkın konutun cemi zamanların zirvesi olan 45 bin 483 adetlik rekora kendilerini benzeri etap daha yaklaştırdığını dile getiren Durbakayım, “Kasımda yabancıya gerçekleştirilen mecmu satışlarda eskimemiş benzeri rekor seviyeye ulaşacağımızı düşünüyorum. Sene sonunu ise kestirmece 55 bin adetlik satışla yıpranmamış ayrımsız zirvede kapatacağımızı öngörüyoruz.” açıklamasında bulundu.

Özyurtlar Ana Ortaklık Umumi Heyet Başkanı Tamer Özyurt ise iç piyasada durağanlık yaşandığı dönemlerde yabancıya satışın haddinden fazla nazik önem taşıdığını belirterek, ilk teşrin kocaoğlan özelinde yabancılara yapılan satışların sabık yılın tıpkı dönemine göre elden yüzde 12,1 arttığını, bunun daha faziletkâr olması gerektiğini söyledi.

Özyurt, yabancıya satma ivmesinin devamı amacıyla kâh düzenlemelere ihtiyaç bulunduğunu kaydederek, bunlardan bazılarının satışların “ihracat kalemi kabilinden görülmesi” ve “döviz kazandırıcı cerrahi müdahale kapsamına alınması” olduğunu bildirdi.

Akkuş Group Umumi Heyet Başkanı Abdülkadir Atmaca birlikte yabancılara satıştaki artım oranının düşmesinin nedeninin “değerleme firmasının resen atanması” konusundaki aranjman olduğunu söyledi.

Atmaca, “Hazırlanan raporlardaki değerler ile gayrimenkulün rayiç fiyat beyninde yüzdelik 45’e vasıl derece farklı dolayısıyla yabancı yatırımcıların güveni sarsıldı. Şimdi bu konuda kullanılmamış gelişmeler var. Hal namına tamlanan uygulamanın hayata geçmesiyle kısım zarardan döner kebap, rakamlar haddinden fazla elan yukarılara akıllıca ivmelenir.” ifadelerini kullandı.

Göz satışları yüzdelik 14.9 arttı

 

Nazır Kurum’dan hane dönüşümü açıklaması

 

Erdoğan’ın konutunu görüntülemişlerdi: Tutuklandılar

 

Share: