Yurttaşlık yasası değişti, gayrimenkulcüler sirküler istedi

Temas devir 19 milyon dolarlık gayrimenkulün yabancıya satıldığı Türkiye pazarında Türk Vatandaşlığı Kanununun Uygulanmasına İlişkin Yönetmelikte değişikliğe gidildi. Dünya’dan Leyla İlhan’ın haberine bakarak, Resmi Gazete’bile geçmiş dönem yayınlanarak yürürlüğe giren değişiklikle yabancıların yurttaşlık gayeli taşınmazlar alımlarında TL namına dövizle ödeme koşulu getirildi. Eskimemiş uygulama kapsamında 250 bin dolar karşılığında yapılan ödemeler döviz cinsinden bankaya yatırılırken, bankalarda bu parayı döviz cinsinden Merkez Bankası’na satacak. Devir temsilcileri Model Bankası döviz rezervlerine yardım sağlayacak uygulamaya geçiş için süre verilmediğini bu nedenle gâh konularda prosedürlerin bilinmediğini ifade etti. Milyon dolarlık işlemlerin durmaması amacıyla konuyla ilişkin sürecin kuşkusuz işleyeceği konusundaki genelgenin tıpkı an geçmiş çıkarılması gerektiğine dikkat çekildi.

“Süreçte aralık olmamalı”

Değişikliği değerlendiren Gayrimenkul Az Dışı Tanıtım Derneği (GİGDER) Başkanı Ömer Faruk Akbal, uygulamanın ülkedeki dolarizasyonu önlemeyi amaçladığını belirterek, “Nedeniyle TL’nin güçlenmesi açısından akıllıca aynı karar. Ancak aplikasyon esaslarında alçak hazırlıkların yapılması gerekiyor. Nedeniyle elinde Türk Lirası olan yabancı yatırımcıların ait kanundan faydalanmalarının uğrunda bire bir bariyer olmamasını ve ne usullerde yatırımlarını yapmaları gerektiği konusunun ilgilendiren kurumlarca hazırlanacak tamim yahut kılavuzlarla netleşmesini bekliyoruz” dedi. Sektörün bacasız uran konumunda olduğunu anlatan Akbal, “ Herhangi Bir çevrim 19 milyon dolar yurt ihracatı yapıyoruz. Zımnında süreçte antrakt oluşmamlı” dedi. Tekçe Overseas Yurt KAZANÇ Yönetim Kurulu Başkanı Küçümseme Tekçe ise, amacın paranın yurtdışından geldiğini netleştirmek olduğunu belirtti.

“Yurttaşlık ark gelebilir”

Mars Investment Genel Müdürü Melik Kenar, “Bakir pratikte ecnebi dövizini Türkiye’birlikte cümbüş gösteren tıpkısı bankaya yatıracak ve bu TL’ye çevrilecek. Büyük ihtimalle üstelik bankacılık ekranın bile vatandaşlık gayeli seviye değişimi diye niteleyerek tıpkı ekran olacak ve izzet o zayıf garanti veriyor. Yani parayı müteahhide yolladığında tapuya büyüklüğünde olan süreçte 250 bin doların değerinde TL bazında benzeri düşüş yaşandığında şevket bankaya yatırdığı tarihi baz alıyor. Hane sahibine evet de geliştiriciye parayı TL adına gönderecek. Sonunda düzey dalgalanmalarından kaynaklı bütçe kayıpları önlenmiş olacak. Söz Gelişi 250 bin dolarlık mülkün fiyatı süreçte 230 bin dolara düşerse bu dalan düşüşlerden ortalık iptaller engellenmiş olacak” dedi. Yabancıya rastgele sene averaj 6 ila 8 milyar dolarlık eş yapıldığını, bu oranın TL olarak iş görmesinin Eşkâl Bankası’nın döviz rezervlerini artıracağını dile getiren Yer, “Aynı şekilde TL’nin değerlenmesine da bindi olacak” dedi. “Ancak uygulama kısmıyla ilgilendiren BDDK’dan ve Tapu Umumi Müdürlüğü’nden aplikasyon kısmıyla ilişkin netlik bekliyoruz. Hangi yapılacağı konusunda uygulama metodu açıklanmadı” diyen Yer şöyle konuştu: “Bir Vakitler KDV muafiyeti icabında geliştiricinin yerine mal gönderebiliyordu. Deminden adisyon mı açtıracak evet bile bakanlık mi gönderecek, diğer tıpkısı nedenle yurtdışındaki bankalar sebep para aktarımı ettiğini sorduğunda ofis amacıyla deyince satış sözleşmesi isteniyor zımnında bu buut süreci sıkıntıya sokabilir. O yüzden netlik lazım.” Antrparantez, uygulama öncesi10 dönüş ile 30 zaman arasında kendilerine tedarik için biraz dilimi verilmesi gerektiğini dile getiren Nahiye, “Böylece bizde müşterilerimize brifing maili gönderir, bu sürece hazırlıklı elkızı diyebilirdik”

“Suret Bankası’nın rezervlerine yardım sağlayacak”

Helmann Constructıon Umumi Heyet Başkanı Selman Ibdai, vatandaşlık alımlarında 250 bin doların döviz cinsinden bankaya yatırılması ve tapuya şerh konularak gayrimenkulün 3 sene satmama şeklinde tıpkı değişikliğe gidildiğini söyledi. “Böylelikle Türk pasaport aldıktan sonraları gayrimenkulü hızlı hızlı satıp çıkışı engellenecek, bilvasıta şekilde da olsa ülkeye yaşaması ve yardım sağlaması amaçlanıyor” dedi. Döviz namına alınmasının amacının kırat hareketlerine cebin tıpkısı tılsım olduğunu aktaran Ibdai, aynı ahit Merkez Bankası’nın döviz rezervleri açısından yardım sağlayacağını belirtti.

“Alıcılar ödemeleri durdurdu”

LL.M Ahbaplık LL.M Hususiyet avukatlarından Hanife Emine Yağız dahi, yabancı tabiiyetli kişilerin yurttaşlık gayeli taşınmazlar alımlarıyla ilişkin yönetmelik değişikliğinin neşir tarihinden itibaren yürürlüğe gireceği amacıyla 06.01.2022 tarihinden itibaren gerçekleşecek parçalanmamış satışlarda bu hususa dikkat etmesinin ehemmiyet arz ettiğini söyledi. “Bu doğrultuda; ayrıklı yolla Türk vatandaşlığı ahzetmek talip ecnebi tabiiyetli şahıslar 06.01.2022 tarihinden sonra gayrimenkul koca bedellerini fakat ve fakat 250 bin dolar yahut karşılığı döviz namına ödeyebilecek, Türk lirası namına aynı ifa yapamayacak, Türk lirası olarak yapılan ödemeler geçersiz sayılacak” dedi. “amma velakin yeniden yönetmelik metninde yıpranmamış tıpkı fıkra eklenerek, döviz tutarlarının işlem öncesinde benzeri bankaya ve bankaca dahi Eşkal bankasına satılacağı düzenlenmiş olup bu yıpranmamış egemenlik mucibince yabancı tabiiyetli alıcıların ödediği as bedellerinin ne şekilde satıcı hesaplarına geçeceği hususu şu dakika mehabetli bire bir soru adına gündeme gelmiştir” diyen Kara, “Yapılan bu bakir düzenlemedeki ifadelerin yeterince açık olmaması dolayısıyla düzenlemenin aynı tamim ile şekillenmesine büyüklüğünde alıcıların satış bedeli ödemelerini durdurduğunu görmekteyiz” dedi.

Sakat tarihli satışları kapsamayacak

GİGDER Başkanı Faruk Akbal, bakir düzenlemeyle mevrut tebeddülat sektörümüzde çarkıt tarihli satışları ve tapu devri tamamlanma aşamasında olan veya ödemesi yapılan işlemleri kapsamayacağını, bu işlemlerin devam edebileceğini söyledi.

Yatırım üzere 6 farklı şekilde yurttaşlık alınabiliyor

Bildirme birkaç 500 bin Amerikan Doları tutarında çakılı anamal yatırımı yarmak.

Sunma az 250 bin Amerikan Doları tutarında taşınmazı tapu kayıtlarına 3 sene satılmaması şerhi atılmak gibi satın kabul etmek.

Sunu bir iki 50 yabanlık istihdam tasarlamak.

Bildirme beş altı 500 bin Amerikan Doları mevduatı üç sene tutma üzere Türkiye’dahi ruh gösteren bankalara tefevvuk etmek.

Sunma beş altı 500 bin Amerikan Doları azamet istikraz araçlarını 3 yıl ağrımak üzere satın kabul etmek..

En birkaç 500 bin Amerikalı Doları emlak envestisman fonu iltihak payı veya etap sermayesi yatırım fonu iltihak payını sunu bir iki üç sene elinde terviç gibi satın ahzetmek.

2022 gayrimenkul valüasyon minimal ecir tarifesi belirlendi

 

Emlak yatırım fonlarının altına yatırım yasağı kalktı

 

Share: