Vatandaşlık kabul etmek isteyen yabancıların ‘hane fiyatı hilesi’ engellendi

Türk vatandaşlığı alabilmenin şartlarından olan, 250 bin dolarlık gayrimenkul yatırımı boşaltmak istemeyen eller ile kâh değerleme uzmanlarının değer artırımı hilesi, Tapu ve Kadastro Umumi Müdürlüğü’nün kendi kendine valüasyon sistemini hayata geçirmesiyle önlendi.

Valüasyon uzmanlarıyla yatırım yapacak yabancının iletişimi engellenmiş oldu.

YABANCILARA KONUTLA VATANDAŞLIK

Türkiye’den vatandaşlık kabul etmek talip ağyar, 2018 yılına kadar 1 milyon dolarlık emlak yatırımı yaparak bu haktan yararlanıyordu. 2018 Eylül ayında aranjman getirilerek, 1 milyon dolarlık gayrimenkul 250 bin dolara indirildi.

Bu aranjman, sunu beş altı 500 bin dolar envestisman eden veya bankaya yatıranlar ya üstelik sunma beş altı 50 Türk vatandaşına gelişim sağlayıcı başkaları için üstelik geçerli oldu. Kullanılmamış yönetmeliğe göre yabancıların KDV ödemeden yurt satın alabilmesinin önü açılırken, gayrimenkullerin 1 yıldan evvel satılmaması şartı konuldu.

Düzenlemeyi izlem eden ilk sene 2019’un Şubat ayında Türkiye’üstelik yabancılara ev satışları 2018’mağara bire bir dönemine göre yüzde 92,1 artarak, 3 bin 321 oldu. Bu durumu aksine çekmek isteyenler da gücük sürede hileye başvurdu. Türkiye’den vatandaşlık almak talip yabancıların tıpkısı kısmı gâh valüasyon uzmanları (ekspertiz) ile anlaşıp, 50-100 bin dolarlık taşınmazları birlikte 250 bin dolar ve üzerinde gösterip satışlar yaptı.

OTOMASYON SİSTEMİ

Tapu ve Kadastro Umumi Müdürlüğü, bu hileyi tespit edince ikinci düzenlemeye gitti. Buna bakarak, vatandaşlık ahzetmek için yurt yatırımı yapacak yabancı yatırımcıya hangi valüasyon uzmanının bindi vereceğini uslu hep seçiyor. Önceden değerleme uzmanıyla görüşemeyen yabancı yatırımcı, hileye başvuramıyor.

Sistemin hilenin önüne geçtiğini anlatan Antalya Tapu Kadastro 6’ncı Bölge Müdürü Funda Vazıh Seymen, “Akıllıca valüasyon raporlarının bize mevrut değerleme raporları zarfında bazı kayışçı bilgiler olduğunu tespit ettik. 250 bin dolar etmeyen taşınmazların hepten yurttaşlık vira etmek amacıyla efdal gösterildiğine şahit olduk. Bu nedenle yanıltıcı valüasyon raporlarını engellememiz gerekiyordu. Geliştirilen sistemle vatandaşlık talip yabancı yatırımcıyla değerleme uzmanı arasındaki iletişimi kestik” dedi.

Yurt Envestisman Ortaklığı Derneği (GYODER) üyesi ve Helmann Çatı Yönetim Kurulu Başkanı Selman Ibdai, valüasyon uzmanlarının başvurduğu hileyle ilgili şöyle konuştu:

Ayrımsız süredir burada tıpkı sevgili yaşanıyordu. Konutlar kök değerinin çok üzerinde gösteriliyordu. Pespaye hakeza aynı rakamın alınmadığı konuşmalara tanık oluyorduk. Imdi amal cümle üzerinden ilerliyor. Resen değerleme uzmanları kendilerine verilen gayrimenkulü değerleyerek sisteme işliyor.”

İstanbul’da bölük kiralarında rekor çoğalma

 

Yabancılara satılan konutun sayı farkı değeri 196 bin doları aştı

 

Ev alırken ilgi! Müteahhitlerin tapu oyunu…

 

Share: