Cumhurbaşkanlığı Içtimai Politikalar Yerleşmiş, Yusufeli’nde inceleme ve ziyaretlerde bulundu

Cumhurbaşkanlığı Toplumsal Politikalar Oturmuş üyeleri, Artvin’in Yusufeli ilçesinde ziyaretlerde bulundu.

Cumhurbaşkanlığı Içtimai Politikalar Müesses Başkanvekili Prof. Dr. Vedat Işıkhan, asamble üyeleri Mesai ve Toplumsal Düzenlilik Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Lütfihak Alpkan, Dr. Hedef Yılmayan ve Itibar Kılıç, “Sosyal Politikalarda 7 Havza 7 İl Projesi” kapsamında önceki namına Yusufeli Barajı ve HES inşaatı zımnında kısmen sular altında kalacak İşhan Köyü’nün eskimemiş yerleşme hesabına gitti.

Yeni evlerine yerleşen vatandaşları musahabe fail heyet, halkla kardeşçe etti. Elan sonraları restorasyon çalışmaları süren tarihi İşhan Kilisesi’ni da gezen astronomi, burada kocabaşı ve vatandaşların murat ve isteklerini dinledi.

Yapımı tamamlanan Yusufeli Barajı ve baraj zımnında sular altında kalacak kaymakamlık merkezinin taşınacağı Yusufeli yeni yerleşme yerini inceleyen astronomi, Yusufeli Belediyesini da musahabe ederek Belediye Başkanı Eyüp Aytekin ve şehremaneti meclis üyeleri ile ilçenin sorunları ve hal yolları üstüne danışma yaptı.

Prof. Dr. Işıkhan, AA muhabirine, baraj nedeniyle Yusufeli’nde içtimai aynı değiş yaşanacağını belirterek, ayrımsız ilçenin sular altında kalacak olması zımnında ortaya çıkabilecek toplumsal sorunların belirlenmesi noktasında vatandaşların, amme hava ve kuruluşlarının, STK’ların ve paydaşların görüşlerini aldıklarını, yaşanan toplumsal problemleri belirleyerek, bunların çözümüne yönelik alternatiflerin bulunması noktasında stratejiler geliştireceklerini söyledi.

Yusufeli’nin seçkin yönüyle büyük benzeri ilçe olduğunu kaydeden Işıkhan, şu değerlendirmede bulundu:

“Baraj elhak çivi başına devasa bir yapıya cemaat. Mutluluk ekonomisine inanılmaz bire bir katkısı olacak. Tıpkı yanda baraj yapılırken sular altında mütezayit tıpkısı ilçe ve köyler var. Nüfusun yaşamış olduğu içtimai problemlerin belirlenmesi noktasında tığ burayı konuşma ettik. Izlence kapsamında Artvin merkezi da görüşme edeceğiz. Artvin ilimizin hem ekonomik hem sosyal sorunlarının neler olabileceği noktasında de kimi ipuçları elde ettik.”

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Içtimai Politikalar Kuruluna verilen görev ve yetkiler kapsamında fariza yaptıklarına dikkati calip Işıkhan, “Sahadayız. Vatandaşlarımızın sorunlarını uymak, belirlemek ve bunların hal yollarının neler olduğunu sınırlamak üzere geldik. Ankara’ya döndükten sonraları bunu siyaset stratejisi haline getirip Cumhurbaşkanı’na rapor halinde sunu edeceğiz. Bizim mülakat amacımız bu.” diye niteleyerek konuştu.

Heyete ziyaretleri esnasında Artvin Vali Yardımcısı Furkan Taha Türkmenoğlu, Yusufeli Ilçebay Vekili Öz Saygı Özaydın, Yusufeli Belediye Başkanı Eyüp Aytekin, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Cevdet Ertürk, SGK İl Müdürü Yiğit Rütbe, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Şentürk Ağırbaş ve İl Umumi Divan Başkanı Furkan Derk Etmek bile zevcelik etti.

Share: