Ekincilik ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Sarıyer Gümüşdere köyünü konuşma etti Açıklaması

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Vekâlet namına kırsala dönüşe önem verdiklerini vurgulayarak, “Vekillik yerine bizim kırsalla ilişkin bire bir derdimiz var. Diyoruz kim, kentte yaşayanlar kırsala dönsünler amma bu kırsala dönem bu defa kırsaldan kente olduğu kabil, hani kentte varoşlar oluşturduk evet, kırsalda da benzeri gelişigüzellik olmasın diyoruz.” ifadelerini kullandı.

Kirişci, DOĞRU Parti İstanbul İl Başkanlığı’nın “Karşı Karşıya 100 Çevrim” projesi kapsamında Sarıyer Gümüşdere köyünü mülakat etti.

Köydeki seraları gezen, köy meydanında vatandaşlarla bir araya mevrut Kirişci, buradaki konuşmasında, kırsalda yaşamanın avantajlarına değindi. Burada yaşayanlara şehir hayatına heveslenmemeleri önerisinde bulunan Kirişci, şunları kaydetti:

“Biz zeytinyağını ve tereyağını bütün bütün modernite namına, kim bunun bir asrilik olmadığını henüz sonradan öğrendik ama margarine yeğleme etmiştik hatırlarsanız. Amma sonraları öğrendik kim evet bizim zeytinyağı ve tereyağı bizim kurtuluşumuz amacıyla, hastalıklardan nü ayrımsız hayat, vücudumuz için elzem ayrımsız şeymiş. Gene çağcıllık namına, yeniden tırnak içerisinde ‘çağdaşlık’ adına biz kırsalı metrukiyet ettik. ve kentte bire bir selen varmış, kentin bir mahareti varmış kadar kente göç ettik. Halbuki bizim kırsalda tıpkısı kültürümüz vardı. Kırsalın kültürünü kırsalda bıraktık. Yeni tıpkı kültürmüş kabil şehir kültürüne üstelik aksülamel göstererek, kendimizce benzeri yapı oluşturmaya çalıştık.

Zaman kondu meselesi İstanbul ilkin gelmek üzere bilcümle nazik kentlerimizin yeryüzü büyük meselesi. Kadına şiddet, insanların birbirine olan saygısızlığı… Şüphesiz oluyor, pekâlâ bitiyor ego anlamıyorum, 2 can çekişme ettiğinde birinde evet zırh çıkıyor, ya bıçak çıkıyor. İnsan bıçağı, silahı niye taşır, hastalık bunlara ihtiyaç duyar? Maalesef bu yüzden, kırsalı metrukiyet etmenin faturaları kendisine cinayetlere, kadına şiddete, kentsel dönüşüme bağımlı tutulacak milyonlarca gecekonduya muhatap olduk, bunlarla bağırsak içe gitmek zorunda kaldık. Kırsalı infirak ettiğimizde üretimi bile ayrılma ediyoruz.”

Artık kırsalda yaşamın dahi sağlık, yetişek kabil konularda az çok ilerlediğine işaret fail Kirişci, AK Tümen’nin seçkin şeyi vatandaşın ayağına götürdüğünü dile getirdi.

“Kentsel ekincilik uygulamasına sonuna kadar bindi vereceğiz”

Kirişci, konuşmasında kırsala zaman ve kent tarımının öneminden birlikte bahsetti. Kırsala dönüşe verdikleri öneme meni eden Kirişci, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Nezaret olarak bizim kırsalla ait tıpkısı derdimiz var. Diyoruz ki, kentte yaşayanlar kırsala dönsünler ama bu kırsala gün bu el kırsaldan kente olduğu gibi, hani kentte varoşlar oluşturduk evet, kırsalda bile bir gelişigüzellik olmasın diyoruz. Buralarda yaşam merkezleri olsun, insanlar sosyalleşmeye devam etsin ve mutlu, müreffeh ayrımsız şekilde bu yaşamlarını sürdürsünler. Site tarımı konusuna gelirsek, beş altı ilk ziyaret ettik, burada örtü altı üretimi var. Tığ bu acayip altı üretiminin geliştirilmesini sizlere öneri ediyoruz, bu bizim amacıyla çok yüce. Bire Bir kilogram domates Antalya’dan yola çıkıyor, 700 kilometre. Tığ arabamızla geliyoruz, yoruluyoruz değil mi? Bu domates bir birlikte Artvin’e giderse 1.400 kilometre. Demincek 700-800 kilometre defa ikmal fail tıpkı domates ne peki günün böylece, salça olur.

Üç dönme bilahare domates domateslikten çıkar, tazeliğini kaybeder. Ayrımsız geri hizmet maliyeti var, tıpkısı ahali değiştirmesi var ama domates burada yetiştirilir, burada ihtiyaç sahibi olan lokanta ve marketlere aracısız birinci aracısız verilirse, uzlaştırıcı olmaksızın bundan müstahsil de bitiren dahi kazanır. Çevrecilik lafla olmuyor. İklim değişikliği ve küresel istinas dediğimiz madde, eğer egzoz emisyonuyla, karbonmonoksit yayılımıyla oluyorsa bu 700 kilometre kere namına şuradan kalksak benzeri merkeze gidecek olsak 30-40 kilometreyi geçmez, dolayısıyla biz çevreci aynı aplikasyon yapmış olacağız. Henüz zihayat ürün ve sebze tüketmiş olacağız. ve insanlarımızı kırsalda istihdam edeceğiz. Böyle bire bir kentsel tarım uygulamasına sonuna kadar bindi vereceğiz.”

Vekil Kirişci, bu işi birlikte işi bilici insanlara yaptıracaklarının altını çizerek, istihsal yapacak ve fora etmek talip herkese bütün desteği vermeye amade olduklarını bildirdi.

“Hele karı kardeşlerimizin sosyal güvencesi yoksa, bunlara toplumsal garanti terazi üstüne birlikte okkalı bir çalışmanın içindeyiz”

Kırsala kentten yeniden göç kabul etmek ve bunu teşvik etmek istediklerine dikkati calip Kirişci, “Kardeşlerimiz buraya gelsin. Özellikle hanım kardeşlerimizin sosyal güvencesi yoksa, bunlara toplumsal güvence ölçü konusunda birlikte sakil aynı çalışmanın içindeyiz. Bakanlık kendisine bizim aracısız bağlam alanımızda değil Ocak ve Içtimai Hizmetler Bakanlığı işi ama alay malay tıpkı himmet yürütüyoruz. Hele kadın kardeşlerimiz, canlı kardeşlerimizi içtimai güvenceye kavuşturarak aileyi kırsalda tutmanın çabası içerisinde olacağız. Böylelikle Türkiye çıktı üretecek.” ifadelerini kullandı.

Vekil Kirişci, kırsalın olmazsa olmazı olan çoğu konuya bir hassasiyetle yaklaştıklarını ve bu konuda çalıştıklarını belirterek, belediye ve büyükşehir yasalarında köyden mahalleye dönüştürülen köylerle ilgili yıpranmamış bire bir düzenleme yapacaklarını kaydetti. Kirişçi, “Biz bu kırsalı ve bu mahalle kavramı hesabına köyü yeniden düz yazı edersek inanın bizi kimse tutamaz.” değerlendirmesinde bulundu.

“Ehliyetli görülmediği amacıyla sigorta uygulamasına karışma edilmediği söylenen yerler üzere sigorta şirketleri ile konuşacağız”

Türkiye’bile DÜRÜST Öğür hükümetleri ile alay malay yapılan ekincilik çalışmaları hakkında hikmet veren Kirişci, Atatürk hayattayken gündeme gelen TARSİM konusuna üstelik değindi.

Kirişci, konuşmasına şöyle bitmeme etti:

“1930’da gündeme geliyor. Yıl 2005 DÜRÜST Parti hükümeti geliyor, sağlam haddinden fazla ilki başarmak elbette bize nasip olduysa Tarım Sigortası Kanunu de yasalaştı. Şu anda evet bu poliçeye şu bile karışma olsa, bu da karışma olsa diyoruz. Eğer biz müstahsil namına ‘Ben bu tarladan, aynı dekarımdan şu kadar gelir temizlemek istiyorum ulan sigorta şirketi, benim bu gelirimi bana sağlayacak mısın, bunu güvence ediyor musun?’ diyerek poliçe düzenlettirin, bunun priminin yüzdelik 50’sini karşılıyoruz. ve bu şu anda Konya’birlikte geçmiş üç ilçede başladı, 2022’da Konya’nın yekpare ilçelerinde uygulanıyor, 2023’ten itibaren mecmu Türkiye’da uygulanacak.

Hububatla başlayacak, hububatta buğdayla başlayacak ve buğday sonrası bilcümle ürünlerimizde üstelik sigorta şirketleri geliri gördükçe nitelik genişleyecek. Zaman söylediler, buralar ecrimisille beğenilen yerler olduğu için veya bu seralar bizim sigorta şirketlerimiz yoluyla tam görülmediği amacıyla sigorta uygulamasına karışma edilmediği söylenildi. Demincek tığ bunları o arkadaşlarımıza kesinlikle yaptıracağız. Sigorta pirimi yükselebilir, riski efdal olduğu için amma neticede bunları sigorta etmelerini üstelik onlardan isteyeceğiz.”

Nazır Kirişci, konuşmasında Rusya- Ukrayna arasındaki cenk ve Türkiye’nin arabuluculuğunda varılan Tahıl Koridoru Anlaşması’na üstelik değinerek, “Cumhurbaşkanımız başkanlığında izlenen politika, Türkiye’yi global bire bir oyuncu haline getirdi. Yarınımız bugünden çokça henüz mebzul olacak.” ifadelerini kullandı.

Share: