‘Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi’ Bursa’da

Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de tevessül düz ‘Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi’ Bursa etabı, tarihi uray binası önünde düzenlenen törenle başladı.

Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de Gül Baba Türbesi’nden başlama kayran Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi, Doğu Mağrip Ülfet ve Sulh Rallisi Derneği Başkanı Eşsiz Serin’in öncülüğünde ‘Tuna Nehri’ni takiben’ sırasıyla Sırbistan ve Bulgaristan üzerinden Balkanlar etabını tamamlayarak, Türkiye’ye methal yaptı. İpek Yolu’nun son durağı olan 2022 Türk Dünyası Hars Başkenti Bursa’ya ulaşan ralli ekibi, Bursa startı amacıyla tarihi belediye binası önünde buluştu. Yarışmacılar; daha sonradan sırasıyla Eskişehir, Ankara, Tokat, Cıvıl Cıvıl, Trabzon, Rize ve Artvin’e varacak. İpek yolu rallisi, Gürcistan ve Azerbaycan üzerinden Kazakistan ve Özbekistan’ın geçilmesi ile Kırgızistan’bile akıbet bulacak.

Firez ve tarih vurgusu

Şark Garp Hukuk ve Sulh Rallisi Derneği Başkanı Kıymetli Serin ile birlikte rallinin Bursa etabının startını veren Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Türk ekin ve tarihini binlerce yıldır mugaddi rotaların biricik bir tane gezileceğini söyledi. Ralli ekibinin 9100 kilometre kat hatim edeceğini dile getiren Başbuğ Denizköpüğü, ralli ekibinin Bursa’de Osman Gazi ve Orhan Gazi türbeleri, Abdal Düğürcük Fırını ve Zindan Kapı Müzesi’ni turlayarak, Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi’nin Bursa etabını tamamlayacağını açıkladı. Organizasyonun amacının güzergah üzerindeki ülkeler ile şehirlerin tarihi, kültürel ve saf güzelliklerine vurgu açmak olduğunu tabir fail Komutan Patal, “İpek yolu rallisi, 2022 Türk Dünyası Firez Başkenti Bursa’nın tanıtımına önemli katkı sunacak. 5 ülkeden 15 aracın katıldığı rallide 30 müsabık bulunuyor. 2022 Türk Dünyası Firez Başkenti Bursa’üstelik onlarca cümbüş ve aktiflik yapılıyor. Tabii hep heves ettiği ve ilgilendiği kısımlarda bulunuyor. Biz Macaristan’de Türk-Kan Kurultayı’na katıldık. Bursa’mız orada çokça güzel temaşa edildi ve tanıtıldı” dedi.

Firez köprüsü

Bursa’nın tanıtım faaliyetleri çerçevesinde 5-6 Eylül’de Avrupa Parlamentosu üzere Brüksel’de olacaklarını dile getiren Başbuğ Magnezit, “Türk tarihi açısından donanımlı ve zir yapısı olan Bursa’yı cemi dünya ile tesahup etmek lazım. Rallide düz kayran katılımcılara, paydaşlara ve organizasyonda emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Çalışmalarımıza ve İpekyolu Rallisi’ne desteklerinden kıran Dışişleri Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Avrupa Birliği Başkanlığı ve TÜRKSOY’a minnettarız. Irak sanılan mesafeleri kültürel, sanatsal ve sportif etkinliklerle temizlemek, kültürler arası heves köprüleri yapmak üzere start düzlük rallinin Türk dünyası namına hayırlara komütatör olmasını kâm ediyorum” diye niteleyerek konuştu.

Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi’nin Bursa etabı, Büyükşehir Belediye Reisi Alinur Eskişehir Taşı’ın Şark Günindi Ülfet ve Hazar Rallisi Derneği Başkanı Kıymetli Serin’e çiçek sunma etmesinin peşi sıra, tevessül bayraklarının dalgalanmasıyla başladı.

İlk el düzenlenen ve tahminî 9100 kilometre etaba sahip Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi, Dışişleri Bakanlığı, Ekin ve Turizm Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı, Arsıulusal Türk Ekin Teşkilatı (TÜRKSOY) ve Şarki Günindi Hukuk ve Hazar Rallisi Derneği işbirliğinde düzenleniyor. Arsıulusal organizasyona, Bursa Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden Firez A.Ş., TÜVTÜRK, VDF, OPET ve Bahtiyar Akümülatör kabil kurum ile firmalar üstelik destek veriyor. Güzergah üzerindeki ülkeler ile şehirlerin tarihi, kültürel, doğal ve turistik güzelliklerinin reklamının hedeflendiği ralli, 2022 Türk Dünyası Ekin Başkenti Bursa’nın tanıtımına da eke ulama sunuyor. – BURSAShare: