Sınırdan Artvin’e geçerek alışveriş özne Gürcüler, sunu çok yağ ile şekere istek gösteriyor

Kemalpaşa ilçesi, aksata amacıyla gelişigüzel gelen Gürcülerin akınına uğruyor. Türkiye ile Gürcistan arasındaki Yalçın Temel Kapısı’ndan geçerek, sınıra en mail yerleşme yeri Kemalpaşa’ya ulaşan Gürcüler, kendi ülkelerine göre haddinden fazla elan şizoit olan gıda maddelerine ulaşabilmek amacıyla market önlerinde kuyruklar oluşturuyor. bundan sonra zincir marketleri tercih fail Gürcüler, hele kolilerce nakit yağ ile kilolarca şeker alıyor.

“KARINCA TİCARETİ YAPIYORLAR”

Serencam yıllarda dağınık satışların arttığını ve Yalman Eksen Kapısı’ndan sabık çokça sayıda kişinin Artvin’in Kemalpaşa, Hopa, Arhavi ilçeleri ile Rize’nin Fındıklı ilçesinde aksata yaptığını belirten Hopa Ticaret ve Uran Odası Başkanı Osman Akyürek, “Bu yoğunluğun anne sebebi; Gürcistan tarafının hava gücünün yükselmiş olması, bizim ürünlerimizin fiyatlarının onlara daha çekici gelmesi. Ağırlıklı yerine nakit yağ ve türap şekere murat haddinden fazla özen çekiyor. Karınca ticareti yapıyorlar. Bu ürünleri, özellikle zincir mağazalardan alarak, götürmekteler. Bizim tarafımızdan sevindirici olan yanı, ülkemizden alıyor olmaları. Tıpkı ihracat kadar düşünebiliriz. Bu alışverişlerin evcil esnafa üstelik yansımasını istiyoruz” dedi.

“GÜRCİSTAN’DA HENÜZ PAHALIYA SATIYORLAR”

Yalçın Temel Kapısı’nda esnaflık özne Emirhan Kavak bile “Türk lirasının derece kaybetmesi ile bu arada Gürcü vatandaşlar, buraya gelerek yağ ticaretine başladı. Bildirme mümasil ilçemiz Kemalpaşa’ya gelerek, zincir marketlerden yağları boşaltmaya başladılar. 15 lari verip, karşılığında 100 TL mülk alıyorlar. Ürünlerde yarı yarıya fark olduğu için gelip buradan almayı yeğleme ediyorlar. Hem kendi ihtiyaçlarını karşılıyorlar hem dahi Gürcistan’birlikte satarak kar ediyorlar. Yağın beraberinde yekpare market alışverişlerini de buradan yapıyorlar” diye niteleyerek konuştu.

“TÜRKİYE’DEKİ ÜRÜNLERİ SAKAMETLI BULUYORLAR”

Kemalpaşa’üstelik taksici Kubilay Veziroğlu ise “Bu yoğunluğun sebebi; Gürcistan parasının ayar kazanması. Türkiye’deki ürünleri, sakametli bularak, buradan alışveriş yapıyorlar. 100 lari bozdurdukları devir Türkiye’da 600-650 TL’ye balya geliyor. Onlar amacıyla güzel bire bir tutar. Gelip hep alışverişini yapıyorlar, çoğu üstelik bu işin ticaretini yapıyor. Yağını, makarnasını, salçasını buradan alıp, Gürcistan’üstelik satıyorlar. Çokça okkalı bire bir su yaşanıyor. Alelhusus hafta sonları bu kükremek henüz birlikte artıyor. Burada bile esnaf kazanıyor” dedi.

“BAZI ZİNCİR MARKETLERDE YAĞ KALMIYOR”

Dik Çizgi Kapısı’nda kağıt toplayan Söz Gökkaya dahi “Burada seçkin periyot en birkaç 500 yağ kolisi topluyorum. Bir kişinin yalnız 116 kıta yağ getirdiğini saydım. Bu değme dolaşma hakeza bitmeme ediyor. 2 aydır yoğun tıpkısı şekilde yağ ticareti var. Burada zincir marketlerde yağ kalmıyor” diye konuştu.Share: