Yusufeli’nde eskimemiş ilçedeki konutların anahtarları tasdik edilmeye başladı

Artvin’de baraj inşaatı kapsamında sular altında kalacak olan Yusufeli ilçesinin taşınacağı eskimemiş iskân yerinde mevcut konutların anahtar teslimleri başladı. Yeni konutunun anahtarını düzlük Şehremini Eyüp Aytekin hicret sürecinin başladığını söyledi.

Artvin’in Yusufeli ilçesinde yapımı devam temelden 275 metre yüksekliğiyle Türkiye’nin bir numara, dünyanın üçüncü sunma erdemli tümsekli barajı olacak Artvin’deki Yusufeli Barajında serencam hazırlıklar yapılıyor. Su destekleme işlemiyle gelişigüzel sular altında kalacak olan kaymakamlık merkezinin taşınacağı yeni yerleşme yerinde çalışmalarda sona gelindi. Tamamlanan konutlar, borçlandırma ve becayiş işlemleriyle doğruluk sahiplerine verilmeye başlandı.

Mevcut ilçenin alelacele peş kısmındaki bulunan Yansıtıcılar-Sakut mevkiinde üç ayrı bölgede 2015 yılında başlayan çalışmalar sonrası bu yaz adalet sahiplerinin evlerine taşınması bekleniyor. 2 bin 654 türe sahibiyle Türkiye’nin en iri iskan projesi olma özelliği taşıyan ilçede, ev ve hareket yeri fiyatlarını galiba olmasının arkası sıra adalet sahiplerine eş ve iş yerleri konfirmasyon edilmeye başlandı.

Borçlandırma ve becayiş yöntemiyle hak sahiplerine konfirmasyon edilen konut ve gelişim yerleri amacıyla vahim mücahede harcanıyor. Borçlandırma işlemleri dolay başvuru bürosu Yusufeli kaymakamlık merkezinde Belediye Binasının karşısında Yusufeli Baraj Projeleri Halkla İlişkiler Bürosunda yapılırken, becayiş işlemleri ise Yusufeli Kaymakamlığında oluşturulan Becayiş Bürosunda devam ediyor.

“Kullanılmamış benzeri hikayeyi bu coğrafyada bütün alay malay yazacağız”

Yeni iskân durumunda mevcut konutun anahtarını konfirmasyon düzlük Yusufeli Belediye Başkanı Eyüp Aytekin, Ayrıntılı aynı proses süren Yusufeli barajı ve eskimemiş yerleşim yerinin sonuna gelmiş bulunuyoruz. İnşallah önümüzdeki günlerde hemşerilerimizle birlikte, bu toprakları hep gelişigüzel yurt epilepsi yıpranmamış evlerimizde evlatlarımız için tıpkı vatan nesir etmiş olacağız” dedi.

“Yusufeli’nin 50-60 almanak tıpkısı hikayesinin ufak ufak sonlandırıyoruz” diyen Başbuğ Aytekin, “Bakir aynı hikayeyi bu coğrafyada bütün alay malay inşallah yapacağız, yaşatacağız. Ego herkes üzere bu sürecin tatlıca olmasını temenni ediyorum. Bugün evimi konfirmasyon aldım, gittim gördüm, gayet sunturlu kullanışlı. Hemşerilerimiz şundan emin olsun bu bire bir proses, mutlak çevremizde yaşadığımız ortamlarda benzeri bando eksikler olacaktır amma bizim elimiz dokunduğu an bu süreç daha güzele evrilecek. Gücük devir içerisinde hep alay malay göreceğiz burası inşallah vatandaşla buluştuğu an vatan olmaya başlayacak. Benzeri sene belki, iki yıl aynı takım sıkıntılar çekeceğiz amma iki sene sonra zat coğrafyasının yıldızı olacak benzeri ilçeyi bütün birlikte var etmiş olacağız, taşıma başladı. Anahtar teslimi yapılıyor, vatandaşlar eşyalarını evlere götürüyorlar fazla eşyalarını taşıyorlar. Evlenenler ve şehirde yer bulamayan gençlerimiz kiralık evlerini yukarda almaya başladı. Umuyorum bunu 2023’e girince inşallah jandarma oluruz” ifadelerini kullandı. – ARTVİN

Share: