İyi Fırka Heyeti, Yedinci Misil Taşınmaya Hazırlanan Yusufelileri Dinledi.

GAYE İSTANBULLU

İYİ Fırka Umumi Başkan Yardımcısı Ünzile Yüksel başkanlığındaki İYİ Fırka heyeti, tarihinde yedinci kez taşınmaya hazırlanan Yusufeli’ni ve kullanılmamış iskân birimini müzakere etti. Çarkıt Yusufeli Belediye Başkanı Yusuf Sağlam, “Benzeri dolgun iğne ucu kadar havalandırma imkanı sıfır binaları layık gördüler. Tığ bunu reddediyoruz. Site, şehir olamadan tığ buradan yukarıya çıkmayacağız” dedi. İYİ Partili Ünzile Yüksel ise “Taşınacak şehri yaşanacak hale getirin. Bu sıkıntıyı insanlar yaratmadı. Yaşanabilir ayla getirin” diye konuştu.

Artvin’in Yusufeli ilçesi, tarihinde yedinci kez taşınmaya hazırlanıyor. Taşınma işlemlerinin, eksikler tamamlanmadan başlatılmasını protesto eden esnaf, hafta zarfında kepenklerini indirmişti.

İYİ Tümen Genel Komutan Yardımcısı ve Kadın Politikaları Başkanı Ünzile Yüksel, İYİ Öğür Samsun Saylav Bedri Yaşar, İYİ Tümen Trabzon Saylav Hüseyin Örs ve İYİ Öğür Artvin İl Başkanı Kemalettin Akgök; güzeşte, ilçenin taşınacağı yıpranmamış iskân birimini inceledi.

“BURADA HAYATIN DEVAM ETMESİ KABIL DEĞİL”

Bedri Yaşar, eskimemiş yerleşim biriminde; İYİ Partili Örs ile alay malay şu açıklamaları yaptı:

“Bir kültür var, şehrin bire bir ruhu var. Dünyanın parasını harcıyoruz, buralara. Tığ ranta karşıyız. Natamam işlere karşıyız. Standardında yapılmayan işlere karşıyız. Bu şartlar altında burada hayatın bitmeme etmesi mümkün değil. Sebep? Yolu, toplumsal donatısı…”

İYİ Fırka heyeti daha bilahare Yusufeli halkı ile benzeri araya geldi. İYİ Tümen Yusufeli İlçe Başkanı Recep Akyürek, “Sorunlarımızı anlatın, hal önerilerinizi anlatın. Zaman siz konuşun. Ego bile tıpkısı Yusufeliliyim, partimin temsilcisiyim ama bundan önceki Yusufeliliyim biz hep aynı gemideyiz” dedi.

“FIRIN NAMEVCUT, OTEL NAMEVCUT, PETROL OFİSİ YOK”

Yusufelili Oğuzhan Boyacı, “Yıpranmamış iskân yerimizde aldatmak fırını namevcut. Eskimemiş yerleşme yerimizde otel yok otel. Eskimemiş ilçede yer yaği ofisi bulunmayan” dedi.

CHP Yusufeli İlçe Başkanı Barış Demirci; “Geleceğimizden tedirginiz, psikolojimiz bozuldu, geceleri gaflet uyuyamıyoruz. Bunun sözünü sizlerden birlikte almak istiyoruz. Altılı masadaki herkesten almak istiyoruz. Esasta, tığ bunları MHP’den bile YANLIŞSIZ Fırka’den dahi kabul etmek isteriz. Ama yüzleri tutmadığı üzere gelmiyorlar. Gelseler dahi hiçbir müspet belirgi alamıyoruz” diyerek konuştu.

“BİZ BUNLARI ADALET ETMEDİK”

Çarkıt Yusufeli Şehremini Yusuf Akva ise şunları söyledi:

“Yapılan binaları gördünüz. O binaların benzeri kısmı, alelhusus üçüncü bölgedeki binalarımızın; destek, fazlalık bir numara ikmal, zait ikinci ikmal; ağız ağıza doğaya batık. Tıpkısı dolgun enjeksiyon ucu büyüklüğünde havalandırma imkanı sıfır binaları; bu Yusufeli halkına, bu TOKİ ve Şehircilik Bakanlığı layık gördüler. Tığ bunu reddediyoruz. Biz bunun iyileştirilmesini istiyoruz. Bu bizim natürel hakkımızdır.

“REDDEDİYORUZ”

Ulaşımla ile ilişkin sıkıntılarımız var. Viyadükleri gördünüz. Yusufeli’nin kalbine çakılmış, dokuz kesim hançer. Bu viyadükler; şeş yedi kamer oldu, ayrımsız santim mücahede yapmadılar. Ama diyorlar ki, ‘Biz sizi taşıyacağız.’ Taşırken ne yapacaksınız? ’20 yıldır çektiğiniz eziyetler yetmedi. Sizi 10 kilometre yukarıya, 10 kilometre üstelik vürut, 20 yeniden geriye dönersin; 40 kilometre henüz nöbet alarak Artvin’e gideceksiniz, Erzurum’a gideceksiniz evet bile Artvin yönündeki köylerimize gidebileceksiniz.’ Tığ bunları doğruluk etmedik.

Eğer dümen bazen işleri kavisli yapıyorsa, zamanında yapmıyorsa, planlamada hatalar yapıyorlarsa; bunun bedelini bu yazıksız insanlara kimsenin ödetmeye hakkı yoktur. İYİ Parti de olsa ferda iktidarda, bunu hakeza yaparsa gine benzeri şiddetli ben karşı istidlal. Filhakika 2000 yılında, ego burada partim iktidardayken, bazen işler falsolu giderken 5000 kişiyi topladım ve reviş yaptım, miting yaptım, ‘bu işler hatalı gidiyor bak, bizi anlamaya çalışın’ dedim.

“YUKARI ÇIKMAYACAĞIZ”

Bu muvasala ağları tamamlanmadan, zeminlerle ilgilendiren bir numara katlardaki eksikler tamamlanmadan, türe sahiplikleri ile ilgilendiren işlemler tamamlanmadan, toplumsal donatılar tamamlanmadan; site, şehir olamadan tığ buradan yukarıya çıkmayacağız. Ego şahsen çıkmayacağım. Sözümün, nazımın geçtiği insanları dahi türlü evre inandırma edeceğiz. Sizden istirhamım, bunu Divan’te gündeme getirip, çözüm yolları bulmanız.”

İYİ Öğür Genel Başkan Yardımcısı Ünzile Yüksel ise şöyle konuştu:

“O sandık gelince duymayan kulaklar açılacak inşallah. Şehirlerin bir ruhu olur. Tarihiniz burada geçti. Atamız, dedemiz buralarda yaşadı. Irmağın kenarlarında hangi şarkılar söylendi, hangi ağıtlar yakıldı. Kızlarımızı elkızı ettiğimiz bu iyicene site, bu çevre, bu ilçe; taşınacak. Tamam baraj yapılıyor, projelere katiyen karşı değiliz. Madem çilesini bu kent çekiyor, biraz dahi bu kent çilenin nimetlerini üstelik görsün.

Taşınmıyoruz, demiyoruz. Ama taşınacak şehri yaşanacak kuzuluk getirin. İnsanların, istimlak ettiğiniz aldığınız topraklarının, dünyalık sahibi olurken başkaca dünyalık verdirmeyin beyler; hassaten servet istemeyin. Bu sıkıntıyı insanlar yaratmadı. Yaşanabilir ayla getirin. Okullar açılacak, birkaç evvel vatandaş dedi ki yolda, bizim çocuklarımızı oradaki okula götürecekler, amade olmadan. Alt yapısı namevcut, suyu yok. On Paralık kimesne yaşamıyor. Herkes empati yapacak. Yönetenler bile duygudaşlık yapacak ve düşünecekler. Kendi çocuğu olsa, kişi ailesi olsa; hiçbir yeri amade sıfır bire bir yere gidelim der mi?

Türkiye Cumhuriyeti bire bir ünsiyet devleti. Hiç kimesne hukukun üstünde değil. Yasa karşısında denklik var. Biz bunun takipçisiyiz, sahibiyiz. Size sözümüz olsun, ahbaplık çerçevesinde hangi yapılması gerekiyorsa yapacağız. Yeniden siyaseten Meclis’te hangi yapılaması gerekiyorsa yapacağız. Meclis açılacak. İnşallah çözeler o zamana kadar. İnşallah sesinizi duyarlar.

Gine size sözümüz olsun. Buyurun Yusufeliler. Divan sizin olsun. O kısım da sizin olsun. Çıkı derdinizi o kürsüden milletin kürsüsünden seslendirin. Bu imkanı veriyor, İYİ Fırka. Amiyane milletin sesiyiz. Onun için yola çıktık. Bizim derdimiz milletin derdini fasletmek. Onun için buradayız. Sizi dinledik. Umumi başkanımıza raporumuzu sunacağız. Bire Bir gecede, ‘böyle istedim böyle yaptım’ diyen irade inşallah Yusufelilerin lehine bile tıpkısı kaime kullanır, sıkıntılar biter diye kâm ediyorum.”Share: