“Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi” katılımcıları İstanbul’a ulaştı

“Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi”ne katılan ekiplerin Türkiye’deki ikinci durağı İstanbul oldu.

Türki Cumhuriyetlerin kuruluşunun 30. yılı etkinlikleri kapsamında 9 bin 100 kilometrelik parkurda ilk kez planlı ralli kapsamında Milli Saraylar Dolmabahçe otoparkında etkinlik düzenlendi.

Rallinin organizatörü, Şark Mağrip Dostluk ve Barış Rallisi Derneği Başkanı Eşsiz Serin, etkinlik öncesi AA muhabirine yaptığı açıklamada, 21 Ağustos’ta Budapeşte’deki Gül Ağababa Türbesi’nden yola sâdır ralli ekibinin, cemaziyelevvel Edirne’dahi kaldığını zaman dahi İstanbul’a ulaştıklarını söyledi.

Bursa, Ankara, Kargaşa, Artvin, Gürcistan, Azerbaycan, Kazakistan ve Özbekistan’dan geçerek Kırgızistan’üstelik sona erecek ralliye 15 miftah ile Türkiye, Almanya, İtalya, Avusturya, Özbekistan ve İran’dan 30 kişinin katıldığını belirten Serin, şunları kaydetti:

“Amacımız doğuyla batıyı, iki ayrımlı medeniyeti bir arada buluşturmak, Türkçe Cumhuriyetlerin tanıtımı ve Orhun’a doğru bire bir seyahat yani bilinmeyene akla yatkın bir seyahat diyelim. Çünkü imdi insanlar avantür ve şeniyet şovdan hoşlanıyor. Biz dahi bunu yapmaya çalışıyoruz.”

“Tuna ve Orhun isimleri alelhusus seçildi”

Arsıulusal Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) Umumi Kâtip Yardımcısı Bilal Çakıcı de planlaması 2019’dahi başlayan ve bugün hayata geçirilen projenin Dışişleri Bakanlığı, Ekin ve Turizm Bakanlığı, Avrupa Birliği Başkanlığı, TÜRKSOY ve Doğu Garp Hukuk ve Sulh Rallisi Derneği hisse senedi birliğinde düzenlendiğini söyledi.

Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi’nin ilk defa düzenlendiğini ve ayrımlı ülkelerden macera severlerin katıldığı etkinliğin gelenekselleşmesini istediklerini tamlayan Bıçakçı, şunları kaydetti:

“Tuna ve Orhun isimleri alelhusus seçildi çünkü esasta bu rallinin bittiği dideban Orhun yazıtlarının bulunduğu Moğolistan namına planlanmıştı fakat eksen geçişlerindeki tıpkı topluluk sorunlardan âlem tığ bu ralliyi Tuna’dan başlattık. Orhun’a büyüklüğünde götüremeyeceğiz amma gönlümüz Orhun’a kadar gidecek. Ralli Kırgızistan’üstelik akıbet bulacak.”

TÜRKSOY’un daimi üyeleri Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan ve Türkmenistan ile Türk dünyasında kurulan geçmiş işbirliği teşkilatı olduğuna bel fail Bıçakçı, bu ülkelerin rallinin durakları beyninde düzlük aldığını anlatım etti.

Ralli araçları modelleri ve aksesuarlarıyla dikkati çekti

Etkinliğe destek veren ülkelerin başkonsolosluklarından ve müzahir firmalardan temsilciler de etkinlik kapsamında sahneye çıkarak meşveret yaptı. Konuşmaların arkası sıra etkinliğe katılanlar birlikte hatıra fotoğrafı çektirdi.

Dolmabahçe Sarayı otoparkından Bursa’ya akilane cereyan eden ralli araçları, modelleri, renkleri, etiketleri ve tafsilatlı yola özel hazırlanan aksesuarlarıyla dikkati çekti.

İstanbul’un arkası sıra 2022 Türk Dünyası Hars Başkenti Bursa’ya ulaşacak yarışmacılar, elan sonraları sırasıyla Eskişehir, Ankara, Tokat, Kalaba, Trabzon, Rize ve Artvin’e gidecek.

“Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi” katılımcıları Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de başladığı yolculuklarına Türkiye’deki duraklarının peşi sıra Gürcistan, Azerbaycan, Kazakistan, Özbekistan ve Kırgızistan ile devam edecek.

Share: