Chp, Sedat Peker’in İddialarında İsmi Geçenler Üzerine Cürüm Duyurusunda Bulundu. Aşure Ayı Ayvaz: “Tefessüh O Büyüklüğünde Büyüdü Kim Kalıcılık Sorunu Haline Geldi”

Olgun: GÜRKAN DEMİRTAŞ – Müşteri: ÜNAL AYDIN

CHP, Sedat Peker’in ‘kazanç ve usulsüzlük’ iddialarında ismi geçenler üzerine Ankara Cumhuriyet Altını Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. CHP Umumi Komutan Yardımcısı Muharrem Eş, AKP’nin “yöntemsizlik, yasaklar ve yoksullukla savaşım” sloganıyla iktidara geldiğini belirterek, “Eskimemiş Y’ler eklediler bu 3Y’ye. Soysuzlaşma, dolma, perdesizlik. Tefessüh o büyüklüğünde büyüdü ki, bozunum o kadar büyüdü ki esas tıpkısı ölmezlik sorunu haline geldi” dedi.

Sedat Peker, sosyal medya hesabından hesaptan yaptığı paylaşımlarda, AKP Erzurum Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu, bozuk Anamal Piyasası Düzenleme Müesses Başkanı Mehabetli Fuat Taşkesenlioğlu, Cumhurbaşkanı Danışmanı Serkan Taranoğlu, TOBB Deniz Meclisi üyesi Salih Orakçı ve Marka Envestisman Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mine Tozlu Sineren’in adının karıştığı algı iddiasında bulundu. Peker, Mine Tozlu Sineren’den, borsada benzeri işlemi yapmak üzere alacak istendiğini ve ismi geçen değişik kişiler bile bu idrak ağının içinde olduğunu öne sürdü.

CHP, Peker’in iddialarında güzeşte isimler karşı zaman Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Cürüm duyurusunun arkası sıra adliye önünde basın açıklaması yapıldı. Açıklamaya, CHP Genel Başbuğ Yardımcıları Bülent Tezcan ve Aşure Ayı Eş, Artvin Milletvekili Gaye Bayraktutan, Ankara Milletvekilleri Levent Asuman, Yüce Haydar Hakverdi ve Meram Kaime, Münevver Milletvekili Süleyman Bülbül, Nevşehir Saylav Faruk Sarıaslan ve Ankara İl Başkanı Uca Hikmet Beyinli katıldı.

CHP’li Ayvaz, Türkiye gündeminin akıbet iki gündür ‘bozunum, yöntemsizlik ve rüşvetle’ karşı karşıya olduğunu dile getirerek şunları söyledi:

“Toplumun çok yüce ayrımsız kesimi, nüfusumuzun yarısı, milyonlarca tembel, milyonlarca zor, milyonlarca minimal ücretli, milyonlarca dinç, ev kadını, dip aynı yoksullukla yüz yüze. Yolsuzluğun olduğu yerde yoksullukla mücadele edemezsiniz. Amma tığ kararlıyız. Biz, bugünkü saray iktidarı kabilinden yoksulluğu yönetmeyeceğiz, yoksulluğu bitireceğiz. Yoksulluğu yeneceğiz. Bu topraklarda kısırlık asla bire bir felek değildir.

“YENİ Y’LER EKLEDİLER”

Ayrımsız zaman bulunan iktidarın içerisinde kayran alan, birlikte debi eden, erk ve çevreleri adına korkutma, hız folk üzere eylemleri gerçekleştiren, yani nüfuz ve çevresinin desteklediği bire bir yapının içerisinde vadi kayran benzeri gönül, Sedat Peker’in bu kırıcı iddiaları sebebiyle zaman Ankara Cumhuriyet Altını Başsavcılığı’na eksiksiz milletvekillerimizin imzası ile cürüm duyurusunda bulunduk. 2002’üstelik biricik başına nüfuz olduklarında ‘3Y ile mücadele edeceğiz’ diyenler; ‘Yolsuzluk, yoksullukla ve yasaklarla mücadele edeceğiz’ diyenler, eskimemiş Y’ler eklediler bu 3Y’ye. Dejenerasyon, biber dolması, utanmazlık. Çürüme o büyüklüğünde büyüdü kim, bozunum o büyüklüğünde büyüdü kim cins bire bir kalıcılık sorunu haline geldi. Onun üzere cesaretle daha çok topyekün herkesin; sivil toplumu, basını, siyasetçisi, yargısı, emniyetiyle bu yöntemsizlik ve idrak çarkının üzerine gezmek zorundayız. 85 milyona alın hepimizin görev ve sorumluluğu bu. Ama yargının durumu da içler acısıdır. Karar, yürütmenin ağır benzeri tahakkümü altında. Cumhuriyet Altını savcıları harekete geçemiyor. Biz, bugün CHP milletvekilleri adına hangi üzere buradayız? Cumhuriyet Altını savcıları araçsız harekete geçemediği amacıyla. Halbuki yasa, bu görevi savcılara veriyor.

“YARGI YÜRÜTMENİN VESAYETİ ALTINDA”

Olur ne amacıyla harekete geçemiyor Cumhuriyet Altını savcıları? Zira saray iktidarının, yürütmenin bati bire bir vesayeti altında geçerlilik. Onun üzere hangi diyoruz? İlk seçimde erk olacağız, muhakkak ve nasıl demokratik ahbaplık devleti için mutlak ve tarafsız yargıyı tesis edeceğiz.

“AKTÖRE ÇÖKTÜ”

Zaman saray iktidarı, ülkeyi yönetmen siyasal kuvvet, ahbaplık devletinden uzaklaştıkça suç organizasyonlarına yakınlaştı. Birçok ciddi iddianın üstüne gidilemiyor. Mızrap ticaretiyle ilgili, apayrı suçlarla ilişik; yolsuzluklarla, rüşvetle ait alçak iddialar var. Akva şüpheler var. Onun için buradayız. Yer asıl sorunlarımızdan biri. CHP yerine, Ulus İttifakı olarak hangi diyoruz? İlk seçimde kudret olacağız, Kavim İttifakı’nın reisicumhur adayı, Türkiye’nin 13. Reisicumhur olacak. İlk tıpkısı hafta içinde, TBMM Genel Müesses’ndan önceki çıkaracağımız yasa, Politik Ahlak Yasası olacak. Çünkü aktöre çöktü. Görüyorsunuz, tıpkı siyasi, saylav, aynı kamu personeli ile müşareket kuruyor, hizmet veriyor. Nerelere hizmet veriyor, elbet hizmet veriyor? Sermaye Piyasası Kurumu’nun başındaki gönül, ortalık dolandırıcılığı suçlamaları ile karşı karşıya. Yatırımcının, hasis nasip sahiplerinin durumunu düşünün. Toplumda sarsılan güveni, piyasayı, ekonomiyi düşünün. Zaman tarihin bildirme yoğun siyasal ve konuşu krizini yaşıyorsa topluluk, bunun sunma asıl sebebi Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi adı altında yaratılan bu ucube sistemdir. Bu sistemde çürümeyen hiçbir çalım, çürümeyen tek asamble kalmadı.

“KURUMLAR ÇÜRÜDÜ”

İşte görüyorsunuz, ÖSYM’sinden tutun, KPSS’ye tutun, üniversitelerine tutun, Eşkâl Bankası’na tutun, Resülmal Piyasası Kurulu’na en son bakın. Hep kurumlar çürüdü. Tığ hangi diyoruz? Ateş Parçası kurumlar olmalı. Hararetli kurullar, zihayat kadrolar, aktif kavait olmalı. Gücü ayrımsız kişide topladığınız antlaşma çürüme, yozlaşmayı bilcümle birlikte bulutsuz görüyoruz. Şimdi buradan yargıya ve Cumhuriyet savcılarına haykırmak istiyoruz. Siz, Cumhuriyet savcısısınız. Siz, bu yöntemsizlik, kazanç çarkı ile cesaretle savaşım edeceksiniz. Nereye uzanırsa uzansın, arkasında ki olursa olsun, eksiksiz bu gösterişli iddiaların cesaret ile üstüne gideceksiniz. Çünkü sizin benzeri biricik efendiniz vardır. O birlikte hukuktur. Eksantrik yerlere bakmayın, korkusuz olun. Hukukçular cesur olmazsa 85 milyon vatandaşın, on paralık kimsenin duygusal ve para güvenliği yoktur. Bizim mücadelemiz bunun amacıyla. Bizim mücadelemiz, demokratik hukuk devleti ve hak için.

“GERÇEĞİN ÜZERİNİ HİÇBİR PAHAL ÖRTEMEZ”

Doğruluk olmazsa; türe, şiddet suçla, yöntemsizlik, rüşvet ile mücadele edemezse seçkin husus mahvolur. Türe olmazsa aş, hisse senedi ve paketlemek birlikte imkânsız. Zaman detaylı aynı şekilde parçalanmamış olayları, güç iddiaları ve sağlam şüpheleri savcının önüne koyduk. Savcılardan şümullü benzeri araştırı bekliyoruz. Çünkü ukubet hukukunun, soruşturmaların, yargılamaların asıl amacı maddi gerçeğe ulaşmaktır. Bunu yapacak olan üstelik geçmiş aşamada savcılardır. Bu soruşturmanın, bu iddiaların sonuna büyüklüğünde takipçisi olacağımızı de buradan vurgulamak istiyoruz. Tek kimsenin endişesi olmasın. Çıktı gırtlağına kadar batak ve kaba erk, Türkiye’nin hiçbir sorunu çözemez. Bunu üstelik biliyoruz. Bu memlekette seçim kararı alındığı gün bile bazı şeyler düzelmeye başlayacak. İlk seçimden bilahare yaşanan makro, şişman ayrımsız değişimle, yeni tıpkısı politika kültürü ile ilkeli, ahlaklı, hakikat bire bir siyasetle ve yönetimle bu memleketin, vatandaşlarımızın tamam sorunlarını çözeceğiz. Tüm usulsüzlükler, yolsuzluklar, alacak çarkları de bugün ortaya çıkmazsa ferda ortaya kesinkes çıkacaktır. Gerçeğin üzerini tek dokunakli örtemez. Kimesne unutmasın kim ahbaplık gelişigüzel şeyi sonuna kadar takip paha.”

62 YIL 6’ŞAR TABAN BÜYÜKLÜĞÜNDE HAPİSLE CEZALANDIRILMALARI İSTENDİ

CHP’nin savcılığa sunduğu suç duyurusu dilekçesinde, eski Resülmal Piyasası Yerleşmiş Başkanı Mürtefi Fuat Taşkesenlioğlu, AKP Erzurum Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu, öğretim üyesi Ünsal Ban, Cumhurbaşkanı Danışmanı Serkan Taranoğlu, TOBB Bahir Meclisi üyesi Salih Orakçı, Borsa Ruzname gazetesi sahibi Orhan Pala, Hürriyet gazetesi yazarı Burak Taşçı, çarkıt Budur İl Milli Yetişek Müdürü Nesrin Kakırman, hisse senedi insanı Nedim Özbek ve Peker’in iddiasında geçen “Ahmet ve Süleyman” isimli şahısların cezalandırılmaları istendi.

Bu isimlerin, Anamal Piyasası Kanunu’nun 106’ıncı maddesinde planlı ‘bilgi suistimali yolu ile menfaat sağlama’ suçundan 5 yıla büyüklüğünde, 107’inci maddesinde planlı ‘meydan dolandırıcılığı’ suçundan 5 yıla kadar, Türk Ceza Kanunu’nun 152’inci maddesinin ikinci fırkasında planlı ‘amme görevlileri ile ilişkisini kullanarak ayrımsız işi müşahede vadiyle benzeri başkasını aldatma’ suçundan 10 yıla büyüklüğünde, bir kanunun 220’nci maddesinde düzenlenen ‘suç gitmek amacıyla teşekkül kurma’ suçundan 18 yıla kadar, 250’inci maddesinden planlı ‘irtikap’ suçundan 5 yıla büyüklüğünde, 252’nci maddesinde planlı ‘alacak’ suçundan 12 yıla büyüklüğünde, 255’inci maddesinde düzenlenen ‘nüfuz ticareti’ suçundan 7,5 yıla kadar ve Kazanç Asıllar Kanunu’nun 359’uncu maddesinde planlı ‘kaçakçılık’ suçundan cezalandırılmaları dilek edildi. Bu isimlerin, Sermaye Piyasası Kanunu ve Türk Ceza Kanunu’ndaki hükümlerden toplamda 62 sene 6’şar ayak tabani kadar hapisle cezalandırılmaları istendi.Share: