Artvin’deki ‘Çılgın Hes’ Projesine Karşı Sâdır Yurttaş Hakkında Takipsizlik Kararı Verildi

GENÇAĞA KARAFAZLI

Artvin’in Arhavi ilçesinde halkın “Sivri HES” adına adlandırdığı Kavak Hidroelektrik Santrali’nin (HES) nesir edildiği alanın yakınındaki evinde çatlaklar oluşan Yaşar Abay için, Arhavi Belediyesi aleyhinde paylaşımlarda bulunduğu gerekçesiyle açılan soruşturmada ‘kovuşturmaya ister yoktur’ kararı verildi.

Arhavi’de MNG Holding’in düz yazı ettiği Kavak HES’in yakınında yer düzlük evlerde aralık ve çökme meydana gelmişti. Yapılan santral çukuru, bitişiğindeki Yaşar Abay Hatinoğlu ile Nurettin ve Süleyman Abay’a ait 3 habbe kolonlarında, duvar ve zeminlerinde çatlaklar oluşturmuştu. Yaşar Abay karşı, Arhavi Belediyesi aleyhinde toplumsal medya hesaplarında paylaşımlarda bulunduğu gerekçesiyle açılan soruşturmada müddeiumumilik, ‘kovuşturmaya gerek yoktur’ kararı verdi. Kararda şunlar kaydedildi:

“HAKARET DEĞİL ELEŞTİRİ NİTELİĞİNDE”

“Yaşar Abay’ın, MNG Holding’e ilişkin HES santrali sonucunda evlerinde hasar meydana geldiğini, bu konuyla ilişik MNG Holding’e alın türel ayrımsız proses başlattığını, dosya kapsamında alınan raporların akilane olmadığını düşündüğü amacıyla sosyal iletişim araçları hesabı üzerinden söz konusu paylaşımları yaptığını, bu paylaşımlarda amacının halkı maksat ve düşmanlığa uyarmak olmadığını, yemeden içmeden davasının arkasında durduğunu ve hakkını arayacağını rapor ettiğini, konusunda atılmış suçlamaları kabul etmediğini bildirme ettiği; yekpare dosya kapsamı ayrımsız hep adına değerlendirildiğinde, Türk Ceza Kanunu m. 216 kapsamında düzenlenen halkı amaç ve düşmanlığa kımıldatma suçunun ‘amme barışına karşı suçlar’ başlığı altında düzenlendiği, suçun oluşabilmesi için halkın aynı kesiminin başka kesimi aleyhinde tahrik edilmesi gerekir. Grupların, gruplara alın kin ve düşmanlığa bilfiil kımıldatma edilmiş olması gerekir. Şüphelinin sosyal medya Facebook hesabından yaptığı paylaşım incelendiğinde, halkı kin ve düşmanlığa kımıldatma suçunun maddi ve manevi unsurlarını taşımadığı, paylaşımında hakaret içerikli rastgele ibare bulunmadığı; kullandığı ifadeler aynı hep yerine değerlendirildiğinde, müşteki uray başkanlığının haysiyet, şeref ve saygınlığını rencide edici nitelikte olmayıp, letafet sınırlarını aşan aheste eleştiri niteliğinde olduğu ve TCK m. 125 hakaret suçunun bile unsurlarının olmadığı anlaşıldığından bed karşı atılmış suçlardan çevre kamu hesabına kovuşturmaya yer olmadığına değişmeyen verilmiştir.”

Karar sonrası açıklama yapan Yaşar Abay, “Benim haklılığım benzeri posta henüz ispatlandı” dedi.

Share: