“Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi” katılımcıları Türkiye’ye ulaştı

Macaristan’ın başkenti Budapeşte’den başlayan “Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi”hangi katılan ekipler Türkiye’ye ulaştı.

Türkçe Cumhuriyetlerin kuruluşunun 30. yılı etkinlikleri kapsamında 9 bin 100 kilometrelik parkurda ilk defa düzenlenecek rallide iki dönem geçmiş Budapeşte’den yola sâdır 6 kadro, Kapıkule Hat Kapısı’ndan yurda methal yaptı.

İl Firez ve Turizm Müdürü Kemal Soytürk eliyle karşılanan ekiplere, tava ahşa ve şekerli izaz edildi.

Geceyi Edirne’da nâkil katılımcılar, sabah Edirne Ilbay Yardımcısı Yusuf Güler’i müzakere etti.

Güler, gazetecilere yaptığı açıklamada, rallinin katılımcılarını Edirne’bile ağırlamaktan bahtiyar olduklarını söyledi.

Rallide anne amacın parkuru tamamlayarak Kırgızistan’a yansımak olduğunu belirten Güler, “Türkçe Cumhuriyetleri bizim amacıyla çok kocaman. Ezilen, köylü küsurat toplumlara bittabi Balaban Alemdar Atatürk önderlik etmişse Türkçe Cumhuriyetler dahi Atamızın izinden gidiyor. Ego önümüzdeki yüzyılların Türklerin yüzyılı olacağına inanıyorum. Tarihi İpek Yolu güzergahından geçecek olan ekiplere başarılar diliyorum.” diye konuştu.

Rallinin organizatörü Bulunmaz Serin birlikte rallinin amacının sosyal sıkıntı vererek kültürler arası diyaloğu yükseltmek olduğunu belirtti.

Rallinin yer mufassal etabının Türkiye olması zımnında çıktı Türkiye tanıtımına vakar verdiklerini söyleyen Serin, rallide turistlerin gitmedikleri şehirlere gittiklerini, Avrupa’bile birçok turistin sadece İstanbul, Antalya, Bodrum, Marmaris ve Kapadokya’yı tanıdığını dile getirdi.

Uzun yıllardır düzenledikleri Europa-Orient/Maşrık-Garp Dostluk ve Hazar Rallisi ile bugüne kadar Anadolu’nun tanıtımını haddinden fazla iyi yaptıklarını rapor eden Serin, “Bunun dönüşleri üstelik oldu. O çerçevede bu yıl İpek Yolu Rallisi yapılması istendi. 4 sene ilk başladı bu proje. Sabık sene güzergah çalışması yaptık. Bu sene de başladık. Türk devletlerinin bağımsızlığının 30. yılı vesilesiyle yapılan benzeri tertip.” dedi.

Serin, Türkiye, Almanya, İtalya, Avusturya, Özbekistan ve Kazakistan’dan katılımcıların vadi aldığı 15 aracın ralliye katılacağını, bazen ekiplerin İstanbul’da konvoya dahil olacağını belirtti.

Valilikten ayrılan katılımcılar, Selimiye Meydanı ve tarihi köprülerde fotoğraf çektirip şehir turu attıktan sonra İstanbul’a akıllıcasına yola çıktılar.

Kırgızistan’de sona erecek

Dışişleri Bakanlığı, Hars ve Turizm Bakanlığı, Avrupa Birliği Başkanlığı, Uluslararası Türk Kültür Teşkilatı (TÜRKSOY) ve Doğu Mağrip Hukuk ve Hazar Rallisi Derneği iş birliğinde planlı uluslararası organizasyona Bursa Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. ile sivil topluluk kuruluşları ve firmalar üstelik bindi veriyor.

Yarın İstanbul’daki startının ardından İpek Yolu’nun serencam durağı 2022 Türk Dünyası Firez Başkenti Bursa’ya ulaşacak yarışmacılar, henüz sonraları sırasıyla Eskişehir, Ankara, Tokat, Kalabalık, Trabzon, Rize ve Artvin’i geçecek.

Ralli, Gürcistan, Azerbaycan, Kazakistan, Özbekistan’ın geçilmesinin ardından Kırgızistan’de serencam bulacak.Share: