Artvin’in Yusufeli İlçesi Yedinci Yol Taşınmaya Hazırlanıyor: Esnaf Kepenk İndirdi

MERAM İSTANBULLU

Artvin’in Yusufeli ilçesi tarihinde yedinci nöbet taşınmaya hazırlanıyor. Yusufeli halkı eskimemiş iskân yerleriyle ilişik kendilerine verilen sözler tutulmadan muhaceret işlemlerinin başlatılmasını çıkıntılık etmek için kepenk indirdi.

Artvin’in Yusufeli ilçesinin taşınması kararına bölgede etkili umum reaksiyon göstermeye devam ediyor. İlçede dallı güllü vatandaşlar ve esnaf bugün kepenk indirdi; kaza meydanında alkışlarla yol yaparak; muhaceret işlemlerinin kendilerine sunulan sözler tutulmadan başlamasını protesto etti.

“BAŞIMI SOKACAĞIM BİR EVİM NAMEVCUT”

Bölgede esnaflık yapan Ayhan Sezer, şunları söyledi:

“35 yaşındayım. Altı yıllık evliyim. 7 buçuk yıllık esnafım. Demincek burada zaman akıntı başlattık, ayrımsız dayanışma hareketinin adını üstelik esnafın kepenk kapatmasıyla pekiştirdik. Bbu konuda arkamızda durdu. Zaman burada toplanmamızın amacı bu faaliyeti gerçekleştirmemizin amacı Yusufeli’nin sesi Yusufeli’nin yarası tek şekilde hiçbir yerde konuşulmadı biz da bunun mücadelesini atfetmek için Yusufeli gençleri olarak angajman ve kardeşlik mesajı vermeye çalışıyoruz. Öncelikle bunu afişe etmek istiyorum. Akabinde sesimizi duyurmaktan kastımız şimdiye kadar tek yaramız sarılmadı bakın ego 7 yıldır esnafım benim kullanılmamış yerleşme yerinde benzeri dükkanım bulunmayan tıpkısı şekilde altı buçuk yıldır evliyim benim yukarıda gidebileceğim başımı sokabileceğim bire bir evim namevcut. Yer nihayetinde bugün bulunmuş olduğumuz noktada şöyle teessürat hareket etti. Hızlı Hızlı hicret bahis konusu oldu. Bununla ilgili okullara peş yazılar geldi bunu tümce biliyor. Parçalanmamış Yusufeli vatandaşları biliyor. Tığ bunun önüne geçebilmek yerine insanları inşaata değil bitmemiş tozun toprağın olduğu benzeri yere değil, münteha yeşillerin yükseldiği kuşların uçtuğu asıl anlamda maketleri hazırlanmış aynı ilçeye geçmek istiyoruz bunu buradan bilcümle Türkiye’ye sesleniyoruz, hep yetkililere sesleniyorum sesimizi duyun artık aynı merhem olun, mağduruz. Mağduriyetlerimizi duyun halkla müzakere edilerek yapılacak ayrımsız ilçeden bahsedildi hiçbir zaman halkla istişare edilmedi ben yedi yıldır buradayım 35 almanak bu kayırıcı bu memleketin insanıyım benim kapımın hele çalınıp bana şu sorulmadı ‘sen ne istiyorsun’ denilmedi. Kezalik burada 7000 modül insanın hiçbirine bu sorulmadı biz bu mağduriyetleri dile anlatmak hesabına Yusufeli evladı yerine Yusufeli gençleri kendisine ayrımsız araya geldik saygılarımı sunuyorum. İnanıyorum ki sesimiz mukteza mercilere gerekli makamlara iletilsin sesimizi duysunlar bununla ilişik zaruri çalışmaları yapsınlar çıktı.”

“YÜZLERCE ARKADAŞIMIZIN EVİ BULUNMAYAN”

Oğuzhan Boyacı ise şunları söyledi:

“Artvin Yusufeliliyim bu memleketin bu sokakların çocuğuyum şu anda halkımla bu arada bakir yapılan ilçedeki birlik olumsuzluklar bittikten bilahare geçmek kararı aldığımız için burada toplandık. Bir Nice arkadaşımız bir nice değil yüzlerce arkadaşımızın evi yok. Mağduruz yüzlerce esnafımızın işyeri namevcut. Bakir ilçede tamamen işyerlerimiz yapıldıktan sonraları evi çıkmayan arkadaşlarımıza familya çıktıktan sonradan Yusufeli’nin orada daha iyice seyretmek için bütün beraber gitmek için bire bir protestonun içerisindeyiz gerçekte protestonun ortamında değiliz halkımızı hakkımızı verenlerden arıyoruz. Yani bizi zorlamasınlar, tığ mağduruz Devletimiz nazik biz devletimize güveniyoruz. Tığ haddizatında Yusufeliler namına değerli madalyayı hak eden insanlarız. Bu topraklara topluluk çıkmışız bu topraklarda yaşıyoruz. Bu topraklara aşığız aşık olan benzeri topraklara aşkından ayırmasınlar bizlere kullanılmamış bire bir site yapsınlar okuluyla caddesiyle sokağıyla çıkacağız.”

“BİTMEMİŞ BİR İLÇEYE TAŞINMAK İSTEMİYORUZ”

Gülcan Çelik, “Yusufeli halkı üzere buradayız tığ hep Yusufelili yerine yukarda seçkin şeyin düzenli ayrımsız şekilde evi olmayana karı, dükkanı olmayana dükkan. Okulların taşınmaması oranın tamamen bitmeden oraya kimsenin çıkmayacağını tavzih etmek için hakkımızı bakmak üzere geldik” dedi.

Maksat Allaç ise, “Yusufeli’nde 9 yıldır tecim yapmaktayım. Babadan oğula 30,31 almanak esbak ticaretimiz var hangi aileme ne bana Amaç Hallaça bakir yerleşme yerinde işyeri ve veya yer çıkmadı tığ bunu bunun mağduriyetini yaşıyoruz. En macerasız eş vereyim yıllardır burada tozun toprağın içinde yaşıyoruz bunları geçtim yıpranmamış iskân yerinde biz bu sıkıntıyı yaşamamız geçişsiz. Natamam tıpkısı ilçeye flört etmek istemiyoruz. Esnaf yerine da önceliğimiz işyeri, bize işyerini versinler gerisi de çıktı biz Allahtan takdir ettik” diyerek konuştu.

“HAKKIMIZI ARIYORUZ YILDIRI ÖRGÜTÜ DENİLİYOR”

Esnaf Saray Zenginlik Kamer ise şunları söyledi:

“Normalde 18 yıllık esnafım ama Yusufeli’nde dokuz yıldır esnaflık yapıyorum iş yerim var evim falanca hiçbir madde çıkmadı mağdurum önceki geçmiş bunu söyleyeyim. Peki yukarıda tek kimesne çocuğunu okutmak istemiyor özlük gözümle görmüş birisiyim. Izzet var diyerek sevgili arkadaşımıza tehditler hakkımız arıyoruz diye niteleyerek yildiri örgütü deniliyor devletin olduğunu tığ elhak biliyoruz şu parmağımızla mehabet devlettir. Eğer o devleti biz başımıza güvenerek getirdiysek bizim hakkımızı araştırmak için gerçekli burada olmalıyız. Devletimizi de başımızda istiyoruz. Takkadak camların peşinden bakmamalarını istemiyoruz.”

“SİZ NASIL EKONOMİSTSİNİZ?”

Nihat Hodluoğlu şunları söyledi:

“Benim ilişmek istediğim fiyatlar konusu. Vatandaşa seçme bir zamanlar dairelerin bire bir asgari ücretlinin bunu şehremaneti başkanımız ve vekilimiz o zamanki vekilimiz adaylarımız alelhusus geldi belirttiler. Bakanlara bile belirtti. Tıpkı minimum ücretlinin rahatlıkla ödeyebileceği ecir olacaktı daire sahipleri yani kira öder üzere ödeyecektik. Şu anda söz temsili ayan arasında adisyon 1180 bin liraya benim anneme karye evi imdi annem alıyor 3 bin 500 lira mahiye bunun almanak 12 taksitte ödeyecek. Aylığa döktüğü zaman 6 bin 500 teklik ediyor. Bunu 3 bin 500 teklik mahiye alan ayrımsız zor elbet ödeyebilir? Gelelim kendime ego bile emekliyim 6 bin liralık mahiye alıyorum şu anda yukarda verilen 580 bin liralık daireyi benim hiç vakit kaybetmeden maaşımı oraya bağlamam geçişsiz ki ego onun taksitini ödeyebileyim. Allah aşkına soruyorum yukarıdaki bizim yetkililere bizim idarecilere soruyorum siz zahir aynı hesap yapıyorsunuz siz pekâlâ benzeri ekonomistsiniz ki böyle tıpkısı hesabı.”Share: