Zonguldak esenlik haberleri | Zonguldak’ta 50 yıldır yüz kemiğinde kurşunla hareketli tutkun işler edildi

Zonguldak’ta 50 yıldır beniz kemiğinde kurşun bulunan 63 yaşındaki hasta, ameliyatla sağlığına kavuştu.

Çaycuma ilçesi Akçahatipler köyünde durma eden Kazim Eş’nın yüzüne, 50 sene geçmiş nereden geldiği belirlenemeyen kurşun isabet etti. Kaldırıldığı hastanede koku alma organı ve çarık kemiği birleşim namına yerleşen kurşun çıkarılamayan Herif, tedavisinin ardından taburcu edildi.

Daha sonraları “ayrımsız zararı bulunmayan” düşüncesiyle kurşunu aldırmayan Kayırıcı, ant içerisinde soluk kabul etme güçlüğü çekmeye başladı.

Başvurduğu biraz merkezde kurşunun çıkarılmasının ardından belli etkilerinin olabileceğinin söylenmesi üzerine cerrahi müdahale olmaktan çekinen Adam, akıbet adına Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) Esenlik Uygulama ve Araştırma Hastanesine başvurdu.

Kulak Koku Alma Organı ve Argıt Hastalıkları Bölümü Akademisyen Doç. Dr. Bahir Baklacı ve ekibi aracılığıyla yapılan tetkiklerin arkası sıra ameliyata alınan Herif, kestirmece 2 saat süren ameliyatla kurşundan kurtuldu.

“Haddinden Fazla nadir görülebilecek tıpkısı tabloydu”

Doç. Dr. Deniz Baklacı, gazetecilere, hastanın burundan çağ alma güçlüğü, büyüklenme antre deliklerinde benzeri yığın dolayısıyla kendilerine başvurduğunu söyledi.

Hastanın 50 yıl önceki rast eseri yüzüne mevrut ve içeride küsurat aynı kurşunun çıkarılmadığını öğrendiklerini belirten Baklacı, “Tomografi görüntülemeleriyle kurşunun içeride olduğunu tespit ettik. Kurşunun çıkarılması gerektiğini hastaya önerdik, hastamız dahi bu durumu kabul etti.” dedi.

Baklacı, tedavi sürecine bir anda başladıklarını aktararak, şöyle bitmeme etti:

“Hastanın şansı şu ki kurşun gövde vasıtasıyla aynı yardımcı dokuyla kaplanmış ve aynı yığın halini almış. Iri ihtimalle da hastada yan etki yapmamasının nedeni bu ecnebi gövde vasıtasıyla korunaklı bir ağıl gelmiş olmasıydı. Faaliyetler 2 saat büyüklüğünde sürdü. Kurşunu ve etrafındaki o yardımcı rahat doku tabakasını seçkin beniz kesiği olmadan endoskopik namına çıkardık. Kurşun parçalanmamış kendisine beniz kemiğine yerleşmişti. Burunda yabancı üzeri kalın karşılaştığımız aynı boyut ama genellikle bala popülasyonlarında oluyor. Bunları er yakalarsak çarçabuk çıkarıyoruz, geç yakalarsak bunlar gine tıpkı yabancı cisim haline geliyor. Geçmeyen büyüklenme akıntıları, keder alamet, gösterge ahiz bozukluğu kabil şikayetlerle hastalar bize geliyor ama bu hastada tanıdık, çok nadir görülebilecek bir tabloydu.”

Hastanın biraz merkeze başvurduğunda kurşunun çıkarılabileceğinin ancak galiba komplikasyonların olabileceğinin anlatıldığını, hastanın da bu durumlardan korkarak bu zamana büyüklüğünde operasyon atılmak istemediğini ifade fail Baklacı, hastaya sağlığına kavuşturdukları üzere bahtiyar olduklarını sözlerine ekledi.

Kazim Herif birlikte 13 yaşında bakkaldan çıktığı sırada kendisine mermi hamiş ettiğini dile getirerek, “O sırada burnumda bir yanma oldu. Henüz sonradan tıpkısı zararı namevcut diye niteleyerek kurşunu aldırmadım. Sonra İstanbul’a geldim. Hem koronavirüs vardı hem dahi ‘riskli’ dediler. Tıpkı zararı olmasaydı tekrar aldırmayacaktım. Gittiğim tıpkı hekim, ‘Aldırmasan henüz iyi.’ dedi. Nedenini sordum. ‘Bu riskli.’ dedi. Tığ dahi vazgeçtik. Köye geldim, durumu muhtara söyledim. O birlikte apotr oldu, deminden iyiyim.” diye niteleyerek konuştu.

Share: