50 yıldır burnunda mermiyle yaşadı

50 yıldır burnunda mermiyle yaşadı

13 yaşındayken burnundan giren serseri kurşun, “zararı bulunmayan” düşüncesiyle 50 yıl sonradan çıkartıldı

ZONGULDAK – Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Esenlik Uygulama ve Araştırı Merkezi’ne başvuran 63 yaşındaki Kazim Koca’nın 50 sene boyunca burnunda duran mermi 2 saatlik operasyonla çıkartıldı. Teneffüs problemi bile olan Herif, merminin alınmasıyla sağlığına kavuştu.

Edinilen bilgiye bakarak fenomen 50 sene önceki Zonguldak’ın Çaycuma ilçesinde yaşandı. 13 yaşındayken nereden geldiği muhtemelen sıfır kör kurşunun burnundan girdiği Kazım Eş, 50 sene süresince mermiyle yaşadı. Büyüklenme ve çarık kemiğinin birleştiği yere saplanan mermi üzere geçmiş ayrımsız birçok hastaneye başvuran Âdem, ameliyatın riskli olduğu kanısına varınca kurşunla birlikte yaşadı. Sonrasında dahi zararı olanaksız düşüncesiyle operasyon olmaktan çekinen Kazim Eş, sonuç namına ZBEÜ Afiyet Uygulama ve Araştırı Merkezi’ne başvurdu.

Burada Kulak Koku Alma Organı ve Derbent Hastalıkları Akademisyen Düze. Dr. Deniz Baklacı ve ekibinin sondaj ve tedavilerini yaptığı Eş, iki saat süren operasyonun ardından solunum yolunu üstelik kapatan mermiden kurtuldu. Sağlığına kavuşan Eş, “Bakkala girmiştim. Bakkaldan çıkarken kurşun burnuma saplandı. O arada burnum yandı. Üç dört kat döndüm. Bilahare bayılmışım. Bu olay olunca 13 yaşındaydım. Bir zararı yok diye niteleyerek aldırmadım. Dem almakta zorlanıyordum. Tıkanmaya başlamıştım. Görüngü Çaycuma ilçesi Akçahatipler köyünde olmuştum. İstanbul’üstelik özel aynı doktora gittim. Bana ‘Aldırmasan henüz iyi riskli. Kanı damarları, ayn damarları var’ dedi. O antlaşma vazgeçtik. O sebepten köye geldim. Sonraları köye döndüm. Üniversite hastanesine geldik. Sağ olsunlar ameliyatla aldılar deminden iyiyim” dedi.

“Mermi apotr dokuyla kaplanmış”

Doç. Dr. Deniz Baklacı ise hastanın kendilerine geldiğinde merminin havari bir nokta ile kaplanarak yığın halini aldığını gördüklerini söyleyerek, “Hastanın şansı şu kim mermi beden vasıtasıyla ayrımsız yardımcı dokuyla kaplanmış ve tıpkı yığın halini almış. Bu iri ihtimalle üstelik hastada yan etki yapmamasının nedeni bu yabancı vücut tarafından korunaklı benzeri kuzuluk mevrut olmasıydı. Ameliyat 2 saat büyüklüğünde sürdü. Kurşunu ve etrafındaki o havari sıkıntısız doku tabakasını gelişigüzel yüz kesiği olmadan endoskopik adına çıkardık. Mermi parçalanmamış kendisine yüz kemiğinde yerleşmişti. Burunda yabancı gövde kesif karşılaştığımız ayrımsız uzanım amma alelumum bala popülasyonlarında oluyor. Bunları er yakalarsak hızlı hızlı çıkarıyoruz, geç yakalarsak bunlar yine aynı ecnebi vücut haline geliyor. Geçmeyen burun akıntıları, şiddetli işaret, koku ahiz bozukluğu üzere şikayetlerle hastalar bize geliyor amma bu hastada tanıdık çok nadir görülebilecek benzeri tabloydu” dedi.

Share: