Organize yanlışlık örgütlerine yönelik “Müsilaj-2 Operasyonu” başlatıldı

İçişleri Bakanlığı, Güven Umumi Müdürlüğü Kaçakçılık ve Birleştirme Suçlarla Savaş (ÇIFTLIK) Ofis Başkanlığı koordinasyonunda, tevhit cürüm örgütü üyesi oldukları gerekçesiyle teftiş kararı sunulan 236 şüphelinin yakalanması üzere 20 ilde “Müsilaj-2 Operasyonu”nun başlatıldığını bildirdi. Operasyonlarda 199 nahoş yakalandı.
Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Inanma Umumi Müdürlüğü ÇIFTLIK Kat Başkanlığı koordinasyonunda kombinasyon yanlışlık örgütleriyle savaş kapsamında daha evvel düzenlenen operasyonların peşi sıra çalışmalara devam edildi.
Bu kapsamda yaka şeridinde yaşayanların üstünde bastırık, matematik, zılgıt ve takat yöntemlerini kullanarak kendilerini ihtişam erklerinden yüksek göstermeye çalışan, mevki turizmini zıt etkileyen mafya tipi organize yanlışlık örgütleri ve bu örgütlere silah sağlayıcı cürüm gruplarına müteveccih Cumhuriyet başsavcılıklarının talimatları doğrultusunda KOM Ofis Başkanlığı koordinasyonunda harekete geçildi.
Adana, Antalya, Münevver, Balıkesir, İzmir, Muğla, Mersin, Bursa, Çanakkale, Samsun, Hatay, İstanbul, Kargaşa, Tekirdağ, Giresun, Kastamonu, Bartın, Düzce, Rize ve Zonguldak görünmek amacıyla 20 ilde “cürüm çalışmak amacıyla örgüt dayamak, örgütün faaliyetleri kapsamında doyumluk, tefecilik, gözdağı, kasten kanlı” suçlarını faal 12 organize suç örgütü tespit edildi.
Ayrıca söz konusu örgütlere cebe gerçekleştirme ederek 6136 çevrilmiş Kanun’a muhalefet suçunu hareketli, kamu güvenliği ve barışına tehdit oluşturan 27 yanlışlık grubu belirlendi.
Bunun üstüne Cumhuriyet başsavcılıkları marifetiyle haklarında denetleme kararı verilen 236 şüphelinin yakalanması için bu sabah eş zamanlı “Müsilaj-2 Operasyonu” düzenlendi.
Operasyonlar kapsamında yapılan aramalarda 105 tabanca, 34 tüfek, 6 tafsilatlı namlulu zırh, 4 bin 159 nüsha fişek, 16 bıçak, çok sayıda cebe parçası, balistik delme, çokça miktarda bireşimli hap, bireşimli ecza, duman, metamfetamin, beyaz, 3 bin 100 düzme Amerikan doları ve çokça sayıda çek, senet ve sikke ele geçirildi.
Operasyonlarda 199 nahoş yakalandı, firari 37 şüpheliyi yakalamaya yönelik icraat ise sürüyor.

Share: