Vekil Hedef Kurum, toplumsal ev projesinin basın tanıtımında konuştu: (1)

Belde, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Uğur Çekicilik, kentsel dönüşümle şehirlerin altyapısının güçlendirildiğini belirterek, “Bugüne kadar 3 milyon habbe dönüşümünü sağladık ve yeni yuvalarına mülaki 12 milyon insanımızın bu manada hayatlarını değiştirdik.” dedi.

Bakan Gelgel, Beşiktaş’ta düzenlenen “Cumhuriyet Tarihinin Arz Balaban Içtimai Göz Hamlesi Matbuat Buluşması” programında, Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı toplumsal bölük hamlesinin detaylarını paylaştı.

Son 20 yılda, Türkiye’yi temas alanda tarihi hizmetlerle tanıştırdıklarını belirten Çekicilik, 81 ilde bütün ilçeleri dev eserlerle projelerle donattıklarını dile getirdi.

Yaklaşık 4 sene önceki, yerel seçim öncesinde Reisicumhur Erdoğan’ın kentçilik manifestosunu zar ettiğini hatırlatan Çalım, Türkiye’dahi yüzdelik 90’ı içtimai konut tutmak amacıyla bugüne kadar TOKİ Başkanlığı aracılığıyla 1 milyon 170 bin basamak mensur ettiklerini kaydetti.

Kurum, var güçleriyle çalıştıklarını, şehirlerin altyapısını ve üstyapısını perçinlemek, tarihi mekanları harlatmak adına nazik projelerin gerçekleştirildiğini belirterek, “Bu manada tarihe vefa, geçmişe tırsmak anlayışıyla Konya’üstelik yeni Mevlana Meydanı’nı, tekrar Edirne’da Mimar Sinan’ın emaneti Selimiye Camii ve çevresinde tensikat yapıyoruz. Bursa’de Ulu Cami etrafında gine belediyelerimizle birlikte yapmış olduğumuz tıpkı proje kapsamında Ulu Cami etrafını, Bitlis’imizi, köprülerimizi, medreselerimizi, meydanlarımızı yeniden ayağa kaldırıyoruz. Toplamda 45 ilimizde, 80 tarihi meydanımızı bulunduğu bölgeyi elektrik merkezi haline getirmeye ve milletimize aslına makul aynı şekilde kazandırmaya hız gösteriyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bir taraftan 70 milyon metrekare büyüklüğüne ulaşan budun bahçesi projeleri yürüttüklerini aktaran Çekicilik, 455 budun bahçesini dahi Edirne’den Hakkari’ye kadar vatandaşlara kazandırdıklarını dile getirdi.

Gaye Kurum, “Kentsel dönüşümle şehirlerimizin altyapısını güçlendiriyoruz ve bugüne büyüklüğünde 3 milyon habbe dönüşümünü sağladık ve yeni yuvalarına kavuşan 12 milyon insanımızın bu manada hayatlarını değiştirdik. Kendilerinin duygusal ve mülk güvenliğini itimat altına almış olduk.” diye niteleyerek konuştu.

Yaşanan afetlerin arkası sıra Elazığ’de Malatya’da ve İzmir’birlikte tarihinin sunma balaban transformasyon projelerini başlattıklarını, Antalya’de, Muğla’birlikte ve Şark Karadeniz’in tamamında facia alanlarında dev bir yenilenmeye imza attıklarını belirten Hava, Türkiye’nin, ihtiyacı olan seçme ürünü, seçkin hizmeti, sunu çabuk ve kaliteli şekilde çoğaltma kabiliyetine, kapasitesine, kararlılığına eş olduğunu söyledi.

“Sosyal konutu, önceliklerimiz beyninde gördük”

Alım, Türkiye’nin vizyonu ve hedefleri doğrultusunda millet üzere arzuladıkları her hizmeti yapma, gelişigüzel eseri ortaya koyma imkanını ve cesaretini gösteren benzeri mutluluk olduğunu dile getirerek, şöyle devam etti:

“Bu ülke ve budun üzere sakır sakır koşmamızın yeryüzü nazik sebebi de seçkin ülkeye kader olmayan bu nazik potansiyelimiz. Bu anlayışla sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde 20 yıldır bilcümle içtimai devletin asıl görevi olan tahaffuz hakkını, içtimai konutu, önceliklerimiz beyninde gördük. 2019 yılında kişi yerli, yenilikçi, milli, sürdürülebilir kaynaklarımızla ilk 50 bin, ardından bile 100 bin içtimai konut dedik ve bu projelere 2 milyonu fazla vatandaşımız başvurma ederek balaban bire bir hoşlanma gösterdi. Biten konutlarımız vatandaşlarımız tarafından balaban bire bir beğeniyle fiyat buldu. Dernekevi mimariye, bölgenin değerlerine akla yatkın şekilde inşaatlarımızı yapmaya bitmeme ediyoruz. Elbette milletimizin taleplerini siyasetin merkezine almış liderimiz, Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla dahi bu başvurunun karşılanabilmesi amacıyla kullanılmamış yuva yapma hayaliyle vatandaşlarımız evlerine kavuşabilme hayaliyle bu başvurularını gerçekleştiriyorlar.”

Ev hamlesiyle dünden itibaren telefonlarının susmadığını kaydeden Gelgel, vatandaşlardan büyük benzeri teveccüh gördüklerini söyledi.

(Sürecek)

Share: