Matbuat İlan Kurumu Genel Müdürü Cavit Erkılınç’tan dezenformasyon açıklaması Açıklaması

Basın İlan Kurumu Umumi Müdürü Cavit Erkılınç, dezenformasyonun basını itibarsızlaştırdığını, daha çok basının ayrımsız silah kendisine kullanılmaya başlandığını söyledi.

Erkılınç, Konya’birlikte benzeri otelde düzenlenen Ceride Sahipleri ve Temsilcileri Havza Toplantısı’nda, medya ve Matbuat İlan Kurumu’nun birbirinden ayrı düşünülemeyeceğini, medyayı, matbuat kuruluşlarını birer iş ortağı üzere gördüklerini dile getirdi.

Matbuat İlan Kurumu’nun ilişik kanunla muayyen fal görevini yerine getirirken ara sıra kesimlerce eleştirildiğini aktaran Erkılınç, “Bizim bu denetimleri yapmamamız cürüm. Zira bize ‘Denetleyin. Nezaret Etmek zorundasın. Ben sana kamunun malını, parasını tasdik etmişim. Sen bunu dağıtmakla yükümlüsün ve dolayısıyla denetlemeyi üstelik aklık yapmalısın’ deniliyor.” ifadesini kullandı.

Esas Mahkemesi kararlarına makul şekilde “Basın Ahlak Esasları” konusunda kararlar aldıklarını, kendilerine gelen şikayetler doğrultusunda değerlendirmeler yaptıklarını anlatan Erkılınç, gelen şikayetlerin yüzdelik 90’ından fazlasını reddettiklerini ancak matbuat ahlakı açısından kilolu şekilde “öz saygı suikastı”, “dezenformasyon” sayılabilecek konularda zaruri kararları verdiklerini vurguladı.

Buna karşın Matbuat İlan Kurumu’nun aldığı bazen kararların siyasi zemine çekildiğine, kurumun murat haline getirildiğine değinen Erkılınç, Basın İlan Kurumu’nun denetleme hakkının Kanunuesasi Mahkemesince birlikte belirtildiğini, adil bire bir şekilde görevlerini yapmaya bitmeme edeceklerini söyledi.

“Basına bindi” mücadelesi verdiklerini, vermeye dahi devam edeceklerine işaret eden Erkılınç, kanuncu düzenlemeler sürecinde birlikte gazetelerin, matbuat kuruluşlarının ayakta kalabilmesi için ellerini taşın altına koyduklarını kaydetti.

“Basına benzeri nitelik gelmeli”

Erkılınç, bu mücadele sırasında kitleleri kusurlu yönlendiren haberlerle, kamuoyuna verilen hatalı bilgilerle bile karşılaştıklarını belirterek, “Dezenformasyon basını kalitesizleştiriyor, itibarsızlaştırıyor. Bundan Sonra matbuat bire bir cebe yerine kullanılmaya başlandı. Domestik yöneticilere alın, ülke iktidarına veya muhalefetine cebin tek fark etmiyor.” dedi.

Dezenformasyon örneği adına sonuç dönemde yaşanan ” Kız Kulesi’ndeki restorasyon çalışmaları”na ve ” İstanbul’daki metrobüs kazası”na ilişik hatalı iddialardan bahseden Erkılınç, “Bu kök şeyler basınımızı çetin benzeri şekilde itibarsızlaştırıyor. Buna bir hal bulmamız geçişsiz. Gine, eskiden olduğu kadar matbuat, lüzumlu evcil lazım ulusal mecralarda güvenilirliğini kazanmalı. Yani basın bire bir madde diyorsa, istimara değişik kabil, mugayeret veya sponsor amaçlı kabil ama biber dolması selen olmamalı. Basına bir kalite gelmeli.” diyerek konuştu.

Erkılınç konuşmasının ardından Konya, Afyonkarahisar, Aksaray, Antalya, Burdur, Isparta ve Karaman’dan gelen gazete sahipleri ve temsilcilerinin sorularını yanıtladı, yerel gazetelerin sorunlarını dinledi.

Basın İlan Kurumu Konya Yazıhane Müdürü Ulu Magnezit bile toplantıya sülale sahipliği yapmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, gazetelerin ve basın kuruluşlarının birlikte vadi almaya bitmeme edeceklerini belirtti.Share: