İSTANBUL-BAKAN ÇALIM İLK EVİM-İLK İŞYERİM TOPLUMSAL GÖZ PROJESİNİN DETAYLARINI ANLATTI

Mekân, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Garaz Gelgel, esbak açıklanan Cumhuriyet tarihinin sunu şişman toplumsal göz projesiyle ilgilendiren, “Milletimizi en çok sevindiren öz, kullanılmamış yuvalarımızın doğal fiyat üzerinden yaptığımız yüzdelik 40 iskonto oldu. İlk etabın envestisman maliyeti 422 bilyon liralık. Bu bedelin yüzdelik 40’ını Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla, devletimizin sübvansiyonuyla karşılıyoruz. Gençlerimiz bu projeyle ilk kez özel benzeri hane hakkına sahip olacaklar. Ilkgüz 1992 tarihinden sonraları doğan tüvana kardeşlerimiz onlara ayrılan kontenjan üzerinden müracaat edebilecekler” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan esbak Cumhuriyet tarihinin en iri toplumsal hane projesinin detaylarını açıklamıştı. Başvuruları bugün başlayan ve ekim kocaoğlan sonuna kadar sürecek proje kapsamında Mekân, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Çekicilik İlk Evim-İlk İşyerim ismi sunulan sosyal ev hamlesine ilişkin merak edilenleri anlattı. Beşiktaş’taki benzeri otelde düzenlenen toplantıda TOKİ Başkanı Ömer Endişe dahi vadi aldı. Icra Vekili Çekicilik, bugün başvurusu başlayan projenin 12.45 itibariyle 225 bin müracaat aldığını belirtti.  Vekil Hava, projeyle ev ve icar fiyatlarında de düşüş yaşanabileceğini vurguladı.

EMEKLİ VE GENÇLERE 50’ŞER BİN EV

81 ilde, 600 ilçede projelerin yapıldığını tamlayan Bakan Hava, “Ayırmış olduğumuz kontenjanlarla birlikte, fazlalık ayrımcılık kendisine anlatım ettiğimiz kontenjan sıralamamız şöyle. Martir ve gazi ailelerimiz üzere 12 bin 500 ev ayırıyoruz. Sakat kardeşlerimize yine tıpkısı şekilde 12 bin 500 basamak ayırıyoruz. Emeklilerimize ve gençlerimize üstelik 50’şer bin göz kontenjanı bu proje kapsamında sunuyoruz” dedi.

GENÇLERİMİZ İLK POSTA ÖZEL BASAMAK HAKKINA SAHİP OLACAKLARBakan Alım, “Gençlerimiz bu projeyle ilk kez özel aynı basamak hakkına topluluk olacaklar. Eylül 1992 tarihinden sonra doğan tüvana kardeşlerimiz onlara ayrılan kontenjan üzerinden müracaat edebilecekler. Referans üzere 18 yaşı kıstasımız var. Içtimai konut projesinden faydalanacak vatandaşlarımızın başvurularını illerde en beş altı ayrımsız yıl durma etmesi veya o ilin nüfusuna mukayyet olması gerekiyor. Seçme haneden çabucak bire bir müracaat hakkı olabilecek. Vatandaşlarımızın eşinin ve çocuklarının üstünde konuta başvuracaklarsa hane, gelişim yerine başvuracaklarsa hareket yeri, arsaya başvuracaklarsa arsasının ve konutunun bulunmaması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

2 ARTI 1 EŞ 2 BİN 800,  3 ARTI 1 FAMILYA 3 BİN 187 LİRABakan Gurur, “Milletimizi en haddinden fazla sevindiren molekül, eskimemiş yuvalarımızın maliyet fiyatı üzerinden yaptığımız yüzdelik 40 iskonto oldu. 81 ilimizde, 609 ilçemizde yapacağımız sosyal bölük projelerimizde vatandaşlarımız, toplamda 608 bin teklik fiyata topluluk 2 artı 1 konutlarımıza, mahiye 2 bin 280 liradan başlayan taksitlerle ve 240 ay vadeyle bu konuta topluluk olacaklar. Mecmu 850 bin liralık fiyatla 3 zait 1 konutlarımızın ödemesi 3 bin 187 liradan başlayan taksitlerle, 240 vadeyle erişebilecekler. Henüz geçmiş 14 bin ve 16 bin yerine açıklanmıştı. Yapılan vazifeli maaş artışları vesilesiyle üstelik bu oranları artırdık. İstanbul’de derece geliri 18 bin liranın, değişik illerde 16 bin liranın altında olan seçme vatandaşımıza müracaat kapımız berrak” dedi. Nazır Gurur, taksitlerin sözleşmeden sonraları başlayacağını ve bütün daire bedelinin yüzdelik 10’unun peşinat yerine verileceğini söyledi. Konutların 50 binini İstanbul’de, 18 binini Ankara’birlikte, 12 bin 500’ünü İzmir’de, 10 binini Gaziantep’te, 8 bin 650’sini Bursa’bile, 7 bin 500’ünü Konya’birlikte, 4 bin 500’ünü Kayseri’birlikte yapılıyor.

SOSYAL KONUT SAHİBİ VATANDAŞLARIMIZIN SAYISI 10 MİLYONA ULAŞACAKBakan Gelgel, “20 yılda 1 milyon 170 bine ulaştırdığımız ev sayısını inşallah bu projelerle alay malay 2028 yılına geldiğimizde 2 milyon rakamına çıkartmış olacağız. Toplamda toplumsal basamak sahibi vatandaşlarımızın sayısı de kısaca 10 milyona ulaşmış olacak” dedi.

2 YIL İÇİNDE ARSALARA İNŞAATLARINI YAPABİLECEKLERAlt yapıları ve imarı tamamlanmış arsalar de sunulduğunu belirten Vekil Gurur, “Hep 60 milyon metrekarelik alanda planlarını hazırladığımız 100 bin konutluk arsamız amade. Faizsiz şekilde arsalarımızı sunuyoruz. İki kabil arsamız var. İlki 350 ila 500 metrekare büyüklükte arsalar olacak. Bunlar özgür konutların yapılacağı arsalar. Basamak büyüklükleri birlikte 105-150 metrekare beyninde mütebeddil konutları yapabilecekler. Fiyatlarımız 192 bin 500 liradan başlıyor. Bin 604 liradan başlayan taksitler 10 yıl vade ile faizsiz bire bir şekilde ödeyeceği yöntemle vatandaşlarımız arsasını alabilecekler. Sözleşmeye müteakip 2 yıl içerisinde arsalarda inşaatlarını yapabilecekler. Teknik destek vereceğiz, proje desteği vereceğiz” diyerek konuştu. Icra Vekili Gelgel, paydaşlı parsel için birlikte maaş 937 liradan başlayan taksitlerin olacağını belirtti.

28 İLDE 10 BİN YENİ İŞ YERİBakan Çalım, “Esnafımızai sanayicimize, gençlerimize yıpranmamış hareket yerlerimizi sunacağız ve 10 bin nüsha hareket yerimizi önce etapta Ankara’dan Adana’ya, Erzurum’dan Diyarbakır’a, Kastamonu’dan Konya’ya kadar 28 ilimizde bu projemiz 50 ila 200 metrekare büyüklüğünde 10 bin yeni hareket yapmış, vatandaşlarımıza kazandırmış olacağız. 350 bin liradan başlayacan fiyatlarla 2 bin 633 liralık taksit taksit, 120 ay vadeyle sanayicimize, dinç girişimcilerimize bu projemizi sunmuş olacağız” dedi.

BASAMAK VE KİRA FİYATLARI ÜSTELIK ETKİLENECEK

Bakan Hava, “Yuvalarımızın hisse senedi yerlerimizin mecmu envestisman değeri kestirmece 900 milyar teklik. İlk etabının envestisman maliyeti 422 milyar teklik. Bu bedelin yüzdelik 40’ını da devletimiz, Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla, devletimizin sübvansiyonuyla karşılıyoruz. 2 trilyondan çok finansal ve üretime çevrik tıpkı iktisadi hareketliliği başlatacak. Ev ve icar fiyatlarında zaten proje duyulur duyulmaz dun gelmeye başladı, düşürecektir” ifadelerini kullandı.

– Karaköse

Share: