Vahap Seçer, İtfaiye Personelinin Haftasını Kutladı

Mersin Ağacı Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, 25 Ilkgüz-1 Ilk Teşrin beyninde kutlanan İtfaiye Haftası’nın 98’inci yılında, Büyükşehir Belediyesi’nin İtfaiye personelini makamında ağırladı.

Ziyarette Başkan Seçer, Mersin Ağacı’e hizmet noktasında İtfaiye Dairesi’nde hayata geçirdikleri proje ve çalışmaları anlatarak değerlendirmelerde bulundu. İtfaiye personelinin haftasını kutlayan Başkan Seçer, vatandaşların can ve para güvenliği amacıyla her daim elan birlikte hayatiyetli ekip ve modern araçlarla Mersin Ağacı’e hizmet edeceklerini belirtti.

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Olcay Tok, İtfaiye Ofis Başkanı Mehmet Bahtiyar Aydın ve personellerin düz aldığı ziyarete, Büyükşehir’in kirli izlem köpeği Belçika malinois kurdu Ares ve okullarda planlı toplumsal projelerde öğrencilerde sıcakkanlılık yaratan Idmansız Poodle cinsi Brad dahi getirildi.

“565 PERSONEL VE 123 ARAÇLA HİZMET VERİYORUZ”

Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi bünyesinde 565 personel ve 123 araçla hizmetlerini sürdürdüklerini anımsatan Başkan Seçer, “Teşkilatımıza 20 eskimemiş vesile aldık. Bu araçlarla, daha faziletli Bar’üstelik su kullanabiliyoruz. 45 Bar’a kadar basıncı çıkabiliyor. Elan bodur dorseli, tatbikat kabiliyeti henüz faziletli vesait. Alelhusus sıkıntılı sokaklarda ve rustik bölgelere intikalde bize çokça kâr sağlayan vesait. Cuşiş noktalarına intikalimiz da son mertebe bol. Ortalamamız merkezde 5-6 zaman, kırsalda de 34 dakikayı buluyor. Dünya ortalamasına baktığınız ant, gayet gür bir misil” dedi.

“AĞABABA EĞİTİM MERKEZİ, DÜNYA ÇAPINDA BİR TESİS OLACAK”

Mersin Ağacı Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi’ne kazandıracakları Ata Eğitim Merkezi’nden dahi saraka eden Başbuğ Seçer, “Şu anda yapımı hızlı hızlı devam ediyor. Türkiye çapında, belki dahi acun çapında tıpkı tesisi hayata geçireceğiz. Burada öz personelimizi eğiteceğimiz kadar, kamu ve hür teşebbüs personeline de yangın üzerine ya bile afetle savaşım konusunda eğitimler ve seminerler vereceğiz” diye niteleyerek konuştu.

İtfaiye Dairesi’ndeki 565 personelin 341’inin yangıncı, mankafa kalanının ise sürücü statüsünde çalıştığını belirten Başkan Seçer, şöyle bitmeme etti:

“Fakat bizim, bakanlıktan 282 bakir kadro talebimiz oldu. Şu esas kadar tıpkısı cevap bulamadık. Tığ kâin personelimizi sağlamlaştırmak istiyoruz. Yangınlara henüz etkili müdahale edelim, afetlere elan etken müdahale edelim evet dahi seçme olumsuzlukta, kontrol istirdat çalışmalarına elan deli dolu ve bilinçli aynı şekilde ve amiyane birinci sınıf eğitim bilimi almış personelle müdahale edelim istiyoruz. Onun için Ağababa Yetişek Merkezi’ni önemsediğimiz kabil, personelin eğitimini birlikte önemsiyoruz ve noksan olan noktalarımızı üstelik, kullanılmamış alacağımız bu personellerle berkitmek istiyoruz.”

“KIRSAL MAHALLELERDEKİ HİDRANT SAYILARINI ARTIRIYORUZ”

Mersin Ağacı Büyükşehir İtfaiyesi’ne heybetli kazanımlar sağlayıcı İtfaiye Hikmet Sistemi’ne ilgili dahi değerlendirmede kâin Başbuğ Seçer, “Bu konuda İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne müteşekkiriz. Bizi desteklediler. Çok forslu ve 9 kamer üzere bir sürede entegre ettiğimiz aynı hep oldu” dedi.

Uluslararası kurtarma ekibi tekvin çabası içerisinde olduklarını dahi belirten Komutan Seçer, “Bağımlı burada AFAD’la işbirliğimiz devam edecek. Esasen mefret benzeri konudan temas etmek istiyorum. Hidrant konusu, kırsal mahallelerde haddinden fazla kebir. Sazak 16 bin kilometrekare bir alana sahip.  806 mahallemiz var ve bunun 500 civarı kırsalda. Nedeniyle yangında buralara engelleme edene büyüklüğünde, çokça aşkın kötülük olabiliyor. Kırsala intikalde ortalama 34 dakikalık ayrımsız süreç var, ama hidrantların sayısını artırdığımız takdirde, oluşabilecek kötülük sunma uzuv iner. Şu anda 45 mahallemizde 124 hidrant çalışmamızı bitirdik. Bunlar merkeze vabeste rustik mahalleler. Bunları gönüllü itfaiyeciler tarafından işlevsel kuzuluk getiriyoruz. Boydak seçkin sene bunların savcılık kağıdı, sağlık raporu ya da ikametgah kabilinden bazen evraklarının yenilemesi gerekiyor. Yurttaş de bunu herhangi bir sene yenilemekte istinkâf ediyor. Bu dahi bizi sıkıntıya sokuyor. Bu konuyla ait mevzuatta tıpkı değişikliğe gerekseme var” diye konuştu.

İTFAİYECİLERİMİZİN HAFTASI’NI KUTLUYORUM”

Başbuğ Seçer, sözlerini şöyle noktaladı:

“Değme molekül Mersin Ağacı’imiz üzere. Seçme şey insanımız üzere. Temas özdek insanımızın can ve servet güvenliğini müzaheret etmek amacıyla. Sazak İtfaiyemiz; himmet arkadaşlarımızla, modernize reşit araç, edevatıyla her ant emniyetli tıpkısı çekicilik olmaya bitmeme edecek. Koşullara göre birlikte kendimizi güncelleyeceğiz. İtfaiyecilerimizin Haftası’nı kutluyorum. Muvaffakiyetli çalışmalarının devamını diliyorum.”

AYDIN: “BU İŞ EKİP İŞİ”

Bu işin kadro işi olduğunu söyleyen İtfaiye Kat Başkanı Mehmet Bahtiyar Vazıh ise“Sizin desteklerinizle mebzul yerlere geldiğimizi düşünüyorum. Amma şöyle ayrımsız molekül var. Biz bu yolu alırken; mantalitenin, felsefenin ekipmanların değişmesi gerekiyordu. Bunlar kıytırık olmuyor. Tabi sizin önderliğinizde biz bu yola çıktık. Arkadaşlarımızın bu görevi yaparken birlikte hür olmaları ve sizlerin önümüzü açmanız bizi haddinden fazla bahtiyar ediyor. en üst orman yangınlarında gördüğümüz arkadaşlarımızın özgüvenleri o kadar faziletli kim, birilerinin ağzına bakmadan tıkır tıkır işlerini genişlik bol şekilde yapmaya başladılar. Bu de haddinden fazla evire çevire ayrımsız öz. Ama bu gücü kimden alıyoruz? Sizlerden alıyoruz. Haddinden Fazla teşekkür ediyoruz” dedi.Share: