Şırnak’ta 17 yaşındaki kızı öldürdüğü sav edilen sanığın yargılanmasına başlandı

Şırnak’ın Uludere ilçesinde 17 yaşındaki Firdevs Babat’ın öldürülmesine ilgilendiren mevkuf maznun Ahmet Babat, “düşünülerek vurmak” suçundan ağırlaştırılmış müebbet cezaevi cezası istemiyle bilgili karşısına çıktı.

Şırnak 3. Bunaltıcı Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya sanık Babat, tutuklu bulunduğu cezaevinden Curcunalı ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı. Maktulün babası Tamer Babat ve ailesinin avukatları bile duruşmada amade bulundu.

Savunmasında Babat, avukatının birey güvenliği dolayısıyla duruşmaya katılmadığını argüman ederek, davanın bambaşka ile nakledilmesini dilek etti.

Cumhuriyet savcısı verdiği mütalaada, sanığın tutukluluk halinin devamına, dava dosyasının eksantrik ile aktarım edilmesine ilişkin fikir bildirdi.

Duruşmada meze kayran öldürülmüş Firdevs Babat’ın babası Tamer Babat ise “Hangi Ahmet’in ne de ailesinden on paralık kimsenin, duygusal güvenliğinden yana bir sıkıntısı bulunmamaktadır. Ahmet’in ailesi ile benzeri yerde yaşıyoruz. Bugüne kadar aramızda temas sav yaşanmamıştır. Davanın bambaşka bir yere nakledilmesini kesinlikle akseptans etmiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Ailenin avukatları üstelik davanın nakledilmesine müteveccih taleplerin reddine değişmeyen verilmesini istedi.

Savunmaların ardından duruşma dava dosyasının, ayrıksı ile nakledilmesi talebiyle Hak Bakanlığına gönderilmesine değişmeyen vererek, duruşmayı erteledi.

İddianamede, tutuklu sanık Babat hakkında “kasten öldürmek” suçundan ağırlaştırılmış müebbet kodes cezası isteniyor.

Ailesinin kaybolma başvurusu konusunda yapılan aramalarda Firdevs Babat’ın camit bedeni, 21 Ağustos 2022’bile Şırnak-Uludere yağız yolunun 15. kilometresindeki Hezil Çayı’nda bulunmuş, sormaca kapsamında gözaltına alınan Ahmet Babat tutuklanmıştı.

Share: