Tunceli haberleri | Tunceli’de maden ocağındaki patlamada hayatını kaybedenler anısına sokak performansı sergilendi

Tunceli’birlikte eroin ocağındaki patlamada hayatını kaybedenler anısına sokak performansı sergilendi

TUNCELİ – Tunceli’da, Bartın’ın Amasra ilçesindeki beyaz zehir ocağında yaşanan patlama dolayısıyla hayatını kaybeden vatandaşlar anısına çıkmaz performansı sergilendi.

Tunceli’üstelik, Bartın’ın Amasra ilçesindeki eroin ocağında yaşanan patlama zımnında hayatını kaybeden vatandaşlar anısına sokak performansı gerçekleştirildi. Oyun grubu marifetiyle kentin iki ayrımlı noktasında planlı yâd töreninde tek nefis eylem yapıldı. Gösteride aktör Yılmayan Canşare Topaç, madenci kıyafeti ile benzeri zaman boyunca durdu.

Performansının devamında Topaç, “Madenci kardeşlerimiz için buradayız. Maatteessüf kim grizu patlaması sonucu Amasra’da 41 madencimizi kaybettik. Hep ortak dileğimiz ve temennimiz şuydu, bunlar tıpkı an geçmiş son bulsun. Şairin dediği kabilinden, ‘Nerde tıpkısı fert ölürse, nerde benzeri birey yaralanırsa oralı evet yüreğim’, bizim birlikte bayağı yüreğimiz kanıyor. Onların gelişigüzel biri yemeden içmeden tıpkısı duygusal değil, tutkun oldukları bir familya var. Çocukları, eşleri, anneleri, babaları var. Sönen tek ayrımsız avlu değil, kayırıcı herif hayatlar sönüyor. Iştiyak ve temennimiz odur kim önlemler yetkililer aracılığıyla biran evvel alınır ve tıpkısı daha bizim ülkemizde bu format duygusal kayıpları meydana gelmez” diye konuştu.

Share: