Hakkari yerel: Sürgünden 62 sene bilahare ata toprağı Hakkari’ye geldi

Sürgünden 62 sene sonradan ağababa toprağı Hakkari’ye geldi

HAKKARİ Hakkari’de 1960 yılında babası sakat İl Isim Müdürü İhsan Kayaç ile sürgüne giden Nafi Kaya, aradan sabık 62 yıl sonra ağababa toprağı Hakkari’yi görüşme etti.

1960 yılında gerçekleşen darbede babası İl Can Müdürü İhsan Kaya ile sürgüne giden Yararlı Kaya, aradan 62 yıl sonraları ata toprağı Hakkari’ye geldi. Babasıyla Denizli iline sürgüne giderken daha 8 yaşında olan Nafi Kaya, kentte hayatiyetli akrabaları ile özlenti giderdikten bilahare atalarına ilgili Meydan Medresesi ve ev mezarlıklarını mülakat ederek yakarış etti. 1960 darbesinde larpadak benzeri kararla rahmetlik babası İhsan Kaya, Zeki Demir, Mehmet Çetin ve amcası Çukurca Kaymakamı Mehmet Abbasigil ile bir kış günü memleketlerinden çımbar edildiklerini anımsatan Yararlı Kaya, yaşadıkları zorlukları şu şekilde anlattı.

“O dönme meşbu ve otobüste yok. Ancak rahmetli Salih Güzel’in süt kamyonu vardı. Eşyalarımızı o kamyonda doğal gaz bidonlarının konusunda yükleyerek memleketten çıktık. Batman’a gittik. Oradan Denizli’ye gittik. Denizli’de 3 yıl kaldıktan sonraları Tunceli’ye aktarım olduk. 2 yıl bilahare Antalya’ya atama oldu. Orada ise 7 sene kaldık. Elan bilahare tayinimiz Hatay’a daha çok. Orada da 3 sene kaldık. en üst nakil Burdur’a bundan sonra. Imdi babam yaşlanmıştı. Emekli olana kadar üstelik bu illerde nefer müdürü olarak hizmet yaptı. Babam haddinden fazla kart biriydi. İnanılmaz tıpkısı ahali yazısı vardı. Cümle yazısına hayran kalırdı. Kendisi Şeyh Muhammed Hak Efendinin damadıydı. Babam bundan 6 yıl evvel 105 yaşında emrihak etti. Cenabıhak rahmet eylesin” dedi.

Antalya’dahi kıvrak Kayaç, Antalya’dahi evlendiğini ve orada askere gidip geldiğini belirterek, “Askerden sonra Türk Çekicilik Yollarında çalıştım. Şu zaman emekliyim. İş yoğunluğu ve rahatsızlıklardan dünya Hakkari’ye gelemedim. 62 yıl aradan sonradan Hakkari’ye gelerek akrabalarımı konuşma ettim. Medreselerimizi ve mezarlıklarımızı gezdim. Tabi biz buradan ayrıldığımızda medreselerimiz fesih olmuştu. Kent ağız ağıza yer evlerle doluydu. Amma demincek apartmanlarla dolu tıpkısı şehir görüyorum. Üniversitemiz sayesinde medreselerimiz restore edilmiş. Mezarlıklarımız ve tarihi mekanlarımız dulda altına münfail. Ama gördüğüm kadarıyla bu ehliyetli değil. Mezarlıklarımız bakılmamış bırakılmış. Buna üzüldüm. Buna belediyemizin ve valimizin umum atması gerektiğini düşünüyorum” diye niteleyerek konuştu.

Kentte dinamik kuzeni Kemal Kaya’nın zevcelik ettiği Nafi Kaya, en son dedesi Şeyh Muhammed Sağlıklı Efendinin mezarını bile müzakere ederek dua etti.

Share: