CHP Çorum Milletvekili Köse: Valilikte Olan Belgeyi Bulunmayan Sayıyorlar

ERKAN KARACA

CHP Çorum Mebus Tufan Köse, Çorum Valiliği kayıtlarında olan evrakın namevcut sayıldığını kanıt etti. Köse, Çorum’un Sungurlu ilçesinde OSB’de yapılan barut fabrikasıyla ilgili tahsis edilen alanda yapılan mamure değişikliğine itiraz olduğu halde, askıya çıkıldığını ve il kayıtlarında olan evrakın namevcut sayıldığını söyledi.

CHP Çorum Milletvekili Tufan Köse, bugün CHP Çorum İl Başkanlığı’nda matbuat toplanhtısı düzenledi. Valiliği kayıtlarında olan evrakın bulunmayan sayıldığını sav fail Köse, Haziran kocaoğlan başında CHP Ekip Başkanvekili Özgür Müstakil Özel’in kendisini aradığını belirtti.

“GEREKLİ İZİNLER ALINMADAN İMAR PLANI ASKIYA ÇIKARILDI”

CHP Çorum Saylav Tufan Köse şunları söyledi:

” Tecim Bakanlığı’nda iki tane bürokratın Sungurlu Kombinasyon Endüstri Bölgesinde cereyan etmek istenen mamure planı değişikliğinin getirdiği aynı hane izinler alınmadan bayındırlık planlarının askıya çıkarılacağını bildirdi. Bana gönderdiler. İnceledik gerçekten dahi askıya çıkmamıştı ama söyledikleri özdek birlikte şuydu İmar Planını değiştiriyorlar, İmar Planı değişikliği üzere gâh amme kurumlarının görüşlerinin alınması şart. Nedir söz temsili? Ekincilik Bakanlığı’nın görüşünün alınması şart.  Bu tasrif yapmanın askıya çıkarmanın şartı yani. İşte TEİAŞ yetkilileriyle bire bir kavil yarmak gerekiyor. Onun sözleşmesinin yapılması şart ancak ondan sonra siz planı askıya çıkartabilirsiniz diye niteleyerek bire bir takım bilgiler verdiler. Doğru mu bu akıllıcasına. 17 Haziran’dahi  askıya huruç bunun bile bilgisi geldi.”

“YATIRIMA İTİRAZ DİLEKÇESİ HAZIRLAMAK MAKUL OLMAZDI”

Köse, tıpkı mebus adına itiraz dilekçesine imza atmasının akla yatkın olmadığını söyledi. Köse açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“Bu işlemler manipülasyona ve dezenformasyona çokça uygun işlemler. Tığ hangi yaparsak yapalım doğruyu söyleyeceğiz ama hem saylav olarak gelip, bizzat itiraz dilekçesine imza kovmak akıllıcasına gayrimümkün. Sonuçta benim görevim değil, Çorum’da bu işleri bayıla bayıla işleyen bire bir acun avukat var. Hem işini isteyerek işleyen gelişim sağlığı güvenliği uzmanları var.  Ego Veli Tığ’ı buldum.  Kendisine hakeza böyle tıpkı bahis var dedim kendisi dahi hazırlayıp itiraz dilekçesini sundu. Yeryüzü iri problemlerden birisi şu; Veli Tığ itiraz yapıyor. TEİAŞ ve Ekincilik Bakanlığı’nın izni olmadan askıya çıkartamazsınız diyor imzalamış vermiş.  Buna aynı karşılık geliyor. Çorum Valiliği İl Uran ve Uygulayım Bilimi Müdürlüğü 7 Orak Ayı 2022’bile benzeri yanıt veriyor.  Bunların kâffesi resmi kayıtlar.  Veli Tığ’ın verdiği dilekçeye aynı alındı işareti yapıyorlar. 24.06.2022 tarihinde 24564 numarası ile vasıta yapıyorlar. Kim kayıt yapıyor. Çorum Valiliği yapıyor.  Uran Teknoloji İl Müdürlüğü’ne devretme ediyor.  Devamında Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü benzeri cevap yazıyor Ege Kılıç’a ilanı kesinleştiriyorlar itiraz olduğu halde yani bayındırlık planını kesinleştiriyorlar.  Hakeza benzeri his alıyor Veli Kılıç Noterden bire bir abece alıyor.  Sizin 24 Haziran evrak araç numaranızda şu diyor, itiraz dilekçesi olduğu halde planı neye bakarak yaptınız hakeza şeyler duyuyoruz diyor. Bu evrakları matbuat mensuplarına üstelik vereceğim. Bakın Valiliğin kayıtlarında olan belgeye namevcut diyorlar.

“ONAYLANAMAZ MADDELERİN EKLENDİĞİ GÖRÜLDÜ”

Vekillik diyor ki. Bakanlığımız vasıtasıyla onaylanan Çorum Sungurlu Kombinasyon Uran Bölgesi arttırma bayındırlık planı değişikliği 17.06.2022 tarihinden itibaren bakanlığımızın web sayfasında ve Çorum Valiliği’nin ilan panosunda 1 hafta süre ile car edilmiştir. Akıllıca car edilmiştir. Planlanan askı süresi içerisinde tarafınızca Çorum Endüstri ve Uygulayım Bilimi İl Müdürlüğü’nüze yapmış olduğunuz itiraz bağ B mukayyet ekinde bakanlığımıza iletilmiştir. İtirazda kısaca bakanlığımızca onaylanan bayındırlık planının ekincilik dışı yararlanma izni alınmadan ve TEİAŞ protokolü imzalanmadan onaylandığının anlaşıldığı bu yönde Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nün akıllıca görüşü alınmadan ve TEİAŞ protokolü imzalanmadan mamure uygulanması onaylanamaz maddelerinin eklendiği görüldü.”

Share: