Göçebe kadınlar heybet desteğiyle koyun sayısını artırdı

Tunceli’nin Pertek ilçesinde güçlü eş üreticiler Necla Kos ve Nurhayat Benler, devletten aldıkları bindi ve teşvikler sayesinde kucak sayısını artırdı.

Plato ve meraların serbest saha kapladığı Tunceli’birlikte ekincilik ve hayvancılık faaliyetleri ön halkı için balaban gelir kaynakları ortada bulunuyor.

Pertek ilçesine ilişkin İstiklal Mahallesi’nde eğleşme fail Necla Kos (38) ve Nurhayat Benler (36) da yıllardır koyun yetiştiriciliğiyle uğraşıyor.

Zorluklara karşın hayvancılığı istekle yapan göçebe kadınlar, 2012 yılından beri faydalandıkları Tarım ve Orman Bakanlığı Zirai Tetkikat ve Politikalar Umumi Müdürlüğü koordinatörlüğünde planlı “Umum Elinde Küçükbaş Efsanevi Islahı Ülkesel Projesi”yle de kendilerini geliştirdi.

Projenin ustalık elamanlarından, aylık periyotlarda hem İl Tarım ve Orman Müdürlüğünde hem bile arazide, hayvanların geliştirilmesine ait eğitim kayran eş üreticiler, karasal iklime dayanabilen olan “Şavak Akkaraman” cinsi kucak ırkının bölgede yaygınlaştırmayı amaçlıyor.

Belirli dönemlerde sürülerindeki hayvanların verim denetimini fail kadınlar, uygun ırk ve kaliteli damızlıkları tespit ederek, koyunların koşa yavrulamasını ve süt miktarının artmasını sağlıyor.

Yaz aylarında aileleriyle Pülümür ilçesindeki Çekem ve Bağırpaşa yaylalarında nazil göçer kadınlar, güzün ise evlerine çağ yaparak yaylada ürettikleri tulum peyniri ve sadeyağ gibi ürünleri satıyor.

“Koyunlarımın sayısı 100’den 450’ye ulaştı”

Necla Kos, AA muhabirine, 14 yıldır küçükbaş hayvancılıkla uğraşarak ailece geçimlerini sağladıklarını söyledi.

Mesleğinin edisyon ve sunturlu yanları olduğunu ifade eden Kos, “Hayvanları seviyorum ve işimi afiyet alarak yapıyorum. Şita aylarını Pertek’te geçiriyoruz, yazları ise Pülümür’deki yaylaya gidiyoruz. Plato yaşamı genellikle tahakküm oluyor. Yaylada, sülale işlerinin beraberinde koyun sağımı ve peynir yapımıyla ilgileniyorum.” dedi.

Kos, Ahali Elinde Küçükbaş Efsanevi Islahı Ülkesel Projesi’yle koyun sayısını 100’den 450’ye çıkarmanın mutluluğunu yaşadığını dile getirdi.

Projeyle bilinçli üretim yaparak, erdemli ürün almaya başladığına vurgu fail Kos, şöyle konuştu:

“Koyunlarımda benzen miktarı arttı. Kuzular henüz nazik ve kilolu doğmaya başladı. Evvelden 2 kilo ağırlığında doğan kuzular, şu dakika 3-4 kilo arasında dünyaya geliyor. Koyunların ikiz yavrulama oranı yükseldi ve damızlıklarımız elan kaliteli olmaya başladı. Eskiden atadan ve dededen kalma bilgilerle hayvanları besliyorduk. Zaman ise modern yöntemlerle emek yürütüyoruz ve sonsuz hayvanların bilgilerini marifet defterlerine kerte alıyoruz. O yüzden daha eğitilmiş aynı üretici adına hayvanları yetiştiriyoruz.”

Nurhayat Benler de küçükbaş hayvancılık yetiştiriciliğinde ailesine destek verdiğini belirtti.

Hayvanları çokça sevdiğini anlatan Benler, “Kuzularımız elan mütekâmil şekilde doğmaya başladı ve ikiz kuzu sayımız çoğaldı. Projede olan koyunları sürekli kayıt altına alıyoruz. Antrparantez projeden önce 150 koyunumuz vardı demin ise 350’ye ulaştı.” diye niteleyerek konuştu.

Share: