FETÖ’nün finansal yapılanmasına yönelik operasyonda 623 kontrol

FETÖ’nün mali yapılanmasına yönelik dün 59 ilde başlatılan ‘Gazi Turgut Arslan Operasyonu’nda gözaltına alınan suratsız sayısı 623’e bundan sonra. Operasyonda antrparantez, tahminî 20 milyon TL değerinde döviz ve zer ile haddinden fazla sayıda örgütsel malzeme ele geçirildi.

Güven Genel Müdürlüğü, FETÖ’nün finans yapılanmasına yönelik güzeşte 59 ilde 704 şüpheliye müteveccih ‘Gazi Turgut Aslan Operasyonu’ başlattı. Operasyonda şu temel büyüklüğünde 623 duyurulmayan/kurye gözaltına alınırken, 81 şüphelinin yakalanmasına yönelik çalışmalar bitmeme ediyor. Gözaltına alınan şüpheliler ortada; 4 hekim, 4 hoca, 2 lavta, 2 yürütüm himaye memuru ile 1 veri istihzar ve kontrol işletmeni olmak amacıyla toplamda 13 etkin amme çalışanı bulunuyor.

Operasyonda, tahminî 20 milyon TL mesabesinde döviz, altın ve çokça sayıda örgütsel dijital materyal ele geçirilirken; elde edilen verilerin incelenmesine, örgütün edimsel/muzlim yapılanmasında fariza düz gayrı teşkilat mensuplarının tespitine yönelik çalışmaların devam ettiği belirtildi.NEDEN TURGUT ASLAN’IN İSMİ VERİLDİGazi 1’inci Derslik Emniyet Müdürü Turgut Aslan (60), 1981 yılında Polis Kolejinden, 1985 yılında Polis Güçleri Akademisinden dereceyle mezun olduktan sonra  komiser yardımcısı yerine göreve başladı. Bursa, Bingöl, Marsilya/ Fransa Başkonsolosluğu, Ankara, Yozgat ve Tunceli ile Inanma Genel Müdürlüğü’nün değişik birimlerinde görev özne Aslan, 2014 yılında Inanma Genel Müdürlüğü Terörle Uğraş Ofis Başkanı adına atandı. Görevi boyunca yıldırı örgütleriyle uğraş fail Aslan, FETÖ’nün 15 Temmuz 2016’daki çarpış girişimine kadar bu görevini başarıyla yürüttü. 15 Orak Ayı’da darbeciler yoluyla Bitirmiş Genel Komutanlığında rehin alınan Aslan, esasen vurularak gösterişli yaralandı ve geçirdiği operasyonlarla hayata tutunarak ‘gazi’ unvanı aldı. Arslan’a ayrıca, 15 Orak Ayı’da milli kaime ve demokrasiyi muhafaza etmek amacıyla gösterdiği uğraş zımnında Mehabet Övünç Madalyası verildi. Şu anda Cumhur Reisi Başdanışmanı olan Turgut Arslan’ın ismi, FETÖ’ye alın yürüttüğü kahramancasına ve fedakarca savaşım zımnında operasyona verildi.

Share: