Toptan yurt piyasası krize akla yatkın mu gidiyor?

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ HABERLER SERVİSİ

Pandemi sırasında tam dünyada tarihi ayrımsız seviyeye vasıl yurt fiyatları bakir benzeri taşınmazlar balonunu oluşturuyor benzer.

Wall Street’in ünlü gayrimenkul analisti Ivy Zelman Bloomberg International’daki röportajında taşınmazlar piyasalarının 2005 yılındaki kabilinden tıpkısı zirveye ulaştığı üstüne uyardı. Yurt piyasası bahis konusu zirvenin iki yıl sonrasında çöküşe geçmişti.

Zelman emlak piyasasının ekstrem ısınan alanlarında düzeltmeyle karşı karşıya kalınabileceğini söyledi. Yurt uzmanına göre 30 almanak mortgage oranlarında %4’lük mütevazı ayrımsız artma de talebi eğleşme noktasına getirebilir.

Ünlü emlak uzmanı ÇAKER çapında tıpkısı akse için şimdiden çatlakların oluşmaya başladığını belirtiyor. Pandeminin peş seviyelerinden bu yana kalan gayrimenkul fiyatlarındaki ivme yavaşlamaya başladı. Zelman, MEMLUK’nin Boise, Idaho ve Halis Lake City üzere şehirlerinde gayrimenkuller amacıyla teklif edilen fiyatların bir anda düşüşe geçtiğini söyledi. Ünlü emlak uzmanı röportajında en üst mortgage krizinden bu yana ilk defa fiyatların zirveye ulaştığı üzerine keder ettiğini söyledi.

55 yaşındaki emlak uzmanı en üst gayrimenkul balonunda olduğu gibi büyüklük çapında bire bir yıkılma beklemiyor. Finansgundem.com’un derlediği bilgilere göre söz konusu kriz sırasında riskli mortgage kredilerinin izansız ödemelerindeki yıkılma tam mali sisteme yayılmıştı.

Fakat Zelman şu anda görülen risklerin üstelik eş işaretler verdiğini belirtiyor. Yatırımcılar, fiyatları birincil alıcıların ulaşamayacağı tıpkı seviyeye getirerek piyasayı bozuyor ve büyüyen inşaat ağlarına topluluk yapım şirketleri toprak değerlerini artırıyor. Zelman’a göre gayrimenkul piyasasındaki yeryüzü balaban risk yatırımcıların yükselen fiyatlardan korkması ve satışa geçerek piyasayı bereketli miktarda arzla yüz yüze bırakması. Gayrimenkul uzmanı inşaat şirketlerinin bakir başladıkları evleri bitirene kadar sabık sürede talebin bulunmayan olabileceğini söylüyor.

Zelman, “Şu anda ayrımsız familya alıcısı olsaydım aramak isterdim. Zira bana kalırsa fiyatların sürdürülebilir olamayacağı ayrımsız seviyeye geldik” dedi.

 

Emlak piyasasının ateşini körükleyecek eşit artışı

 

Evergrande sonrası Çin yurt sektörü yavaşladı

 

Çin’in gayrimenkul piyasası felaketin eşiğinde

 

Share: