Astronomi meraklısı öğrenciler Ay, Zühal ve Jüpiter’i gözlemledi

Gök Bilimi meraklısı öğrenciler Kamer, Zühal ve Jüpiter’i gözlemledi

ADIYAMAN – Adıyaman’bile düzenlenen Gökyüzü Gözlem Şenliğinde astronomiye bandaj duyan öğrenciler ve velileri Kamer, Satürn ve Jüpiter’i gözlemledi.

Adıyaman Üniversitesi Yıldız Fiziği Aplikasyon ve Araştırma Merkezi, Milli Eğitim Müdürlüğü Ar-Ge Birimi, Haber ve Laf Merkezi (Bilsem) tarafından ADYÜ Gözlemevi’nde ‘Talih Gözlem Şenliği’ düzenlendi. Öğrenci ve veliler çokça dokunaklı bent gösterdiği etkinlikte, torunlar teleskoplar ile gökyüzündeki gezegenlere olan meraklarını giderdi.

Öğrencilerin eğlenerek öğrendiği etkinliğe Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırı Kurumu Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal’ dahi online namına katılarak öğrenciler ve velilere seslendi.

Öğrenciler bu etkinliğe katılmaktan duydukları mutlulukları tabir ederek, bu soy etkinliklerin henüz yoğun yapılmasını istedi.

Malumat Tekellüm Merkezi Müdürü Fuat Tokur, ati nesillerin bilime ve astronomiye bundan sonra ilişki duyması gerektiğine meni ederek, “Çocuklarımızın bilime olan bakış açılarını, yaklaşımlarını, ilmî proses becerilerini geliştirmelerini istiyoruz. İleride benzeri ilim adamı olma yönündeki düşüncelerini geliştirmeleri yerine aynı talih müşahede etkinliğini başlattık” dedi.

Etkinliğe katılımın çokça yoğunu dile getiren Milli Eğitim Bilimi Müdürlüğü Ar-Ge Görevlisi Çetin Balkır ise, hakeza kalabalıkları gördükçe bundan sonra aktiflik yapacaklarını aktardı.

Üniversitenin Gözlemevinde Türkiye’nin en nazik teleskoplarından biri olan ADYU60 teleskobunun bulunduğunu ve herhangi bir kesimden insana gökyüzünün güzelliklerini görme imkanı sunmaya çalıştıklarını tamlayan ADYÜ Yıldız Fiziği Uygulama ve Araştırı Merkezi Müdürü Prof. Dr. Davranım Sonbaş, “İlgi gayet iyicene. Çok tafsilatlı zamandır Adıyaman hakeza etkinlikleri özlemişti. Pandemi girdi araya, hakeza adamakıllı tıpkı etkinlik yapamamıştık. Artık etkinliklerimiz başladı. İlki bu şekilde ve devamı de gelecek” diye konuştu.

Adıyaman Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Halk Şikeste, Adıyaman Üniversitesinin toplumsal, kültürel ve bilimsel etkinliklere ayrımsız yenisini daha eklediklerini belirterek, evvel, ölçülü ve ortaöğretim öğrencilerinin felek şenliğine nazik rabıt gösterdiğini söyledi.

Share: