Somun ekmek satışları takkadak fırınlarda yapılmaya başlandı

Sivas’ta savmak fiyatında yaşanan huzursuzluk dolayısıyla somun aldatmak satışları yalnız fırınlarda yapılıyor.

Savuşturmak fiyatlarında yaşanan belirsizliği ve mütezayit maliyetleri esbabımucibe gösteren somun aldatmak üreticisi fırıncılar, bugün market ve bakkallara savmak dağıtımı yapmadı. Vatandaşlar ekmeklerini fırınlara giderek satın aldı.

Kentteki fırıncılar, 3,5 liradan satılan 200 gram ekmeğin fiyatının artırılmasını arzu ediyor.

Birçok market ve bakkalda 200 gram somun savmak benzeri süredir tenzilatlı adına 3 liradan satılıyor.

Tüm Fırıncılar Federasyonu Umumi Başbuğ Yardımcısı ve Sivas Pideciler Derneği Başkanı Hüseyin Düzgün, gazetecilere yaptığı açıklamada, tek ant nesnel fiyatlar istemediklerini söyledi.

Türkiye’dahi ekmeğin kilo fiyatının 25 liralık olduğunu ve ona göre fiyat tarifesi istediklerini tamlayan Aklık, “Sivas Ticaret ve Endüstri Odası filhakika ekmeğimize 5 lira onayını verdi.

Bizim keyfi tıpkı eşit tarifesi aplikasyon şansımız yok. İşletmelerimizde vatandaşlarımızı mağdur etmeden satışlarımızı yapıyoruz. Yemeden Içmeden bakkal ve bayiye sunulan iskontolar bizi zarara uğrattığı amacıyla böyle değişmeyen aldık. Şu anda bakkal ve bayiye verdiğimiz stantları mecburen bloke etmek zorunda kaldık.” diye konuştu.

Düzgün, valilikte ekmek zammıyla ait benzeri güruh yapılmasının planlandığını birlikte dile getirdi.

Fırından atlatmak almaya mevrut vatandaşlardan Coşkun Gökküş ise “Bugün mahalle bakkalımızda aldatmak yoktu. Fırına savmak almaya geldim. Fırında dahi maatteessüf henüz az savsaklamak bundan sonra. Vatandaş mağdur oluyor. Bu işin tıpkısı dakika geçmiş çözülmesini bekliyoruz.” dedi.

Market işletmecisi Turan Kaçmaz birlikte 15 almanak esnaflık hayatında ilk kez hakeza ayrımsız durumla karşılaştığını, bu durumun hem kendilerini hem üstelik vatandaşı mağdur ettiğini söyledi.

Share: