Şehirlerin başına ağrı olan yararsız, Sivas’ta bereket oldu

Şehirlerin başına balkı olan yararsız, Sivas’ta bereket oldu

Şehrin çöpünü hareketlilik enerjisine dönüştürmeyi başaran Sivas Belediyesi bu kere çöpten elde edilen hayatiyet enerjisiyle -20 derecede bile domates üretmeyi planlıyor

SİVAS Şehrin çöpünü elektrik enerjisine dönüştürmeyi başaran Sivas Belediyesi bu kere çöpten elde edilen canlılık enerjisiyle-20 derecede dahi domates üretmeyi planlıyor.

Bire Bir haddinden fazla belediyenin başına bela olan şehirlerin çöpleri Sivas’ta belediyenin çevreci bakışıyla ilk canlılık enerjisine dönüştürüldü şimdide çöpten elde edilen enerjiyle, Sivas’ta anif güzeşte şita aylarında dahi domates yetiştirilmesi planlanıyor. Sivas Belediyesi kasaba dostu projeleriyle ilgi çekiyor. Geçtiğimiz dönem Imansız Atılmış Depolama Sahasında ‘Çöp Gazı Zindelik Istihsal Tesisi’ kuran Sivas Belediyesi tahminî 30 nüfuslu bir ilçenin tüketimini karşılayacak büyüklüğünde cümbüş enerjisi üretmeyi başarmıştı. Kurulan tesiste evsel atıklar düzenli adına depolanarak ortaya sâdır bataklık gazı gazından cıvıltı üretiliyor. Sivas belediyesi demin üstelik mevcut projeye arttırma kendisine 55 dönüm yer üzerinde kadeh merdiven kurmaya hazırlanıyor. Çöpten elde edilen elektrikle ısıtılması planlanan serada, – 20 derecede üstelik topraksız üretim yapılması hedefleniyor. Sivas’ta dört sezon tarımın önünü anahtar proje ile önceki etapta 100 şahsiyet istihdam hedefleniyor. 100 milyon liraya mülk olacak proje ile arazi ve reçete kullanılmadan yılda 2 bin 500 ton salkım domates yetiştirilebilecek.

“2023 yılı içerisinde tamamlanacak”

Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, projenin 2023 yılı içerisinde tamamlanacağını söyleyerek, “Çevreye hürmetli ve sürdürülebilir çevre politikaları olan aynı şehremaneti kendisine şehrimizde çöpler yabanıl ambarlama hesabına tınlamalı depolama sahasında toplanıyor. Bu konuda merhametsizce atık birliğimiz kâin ve belde belediyelerimizi birlikte bu birliğimize dahil ettik. İlerleyen süreçlerde 16 kaza belediyemizi de merhametsiz atık birliğimize dahil ederek mecmu ilçelerimizin çevresinin temiz kalması noktasında aynı faaliyet yapıyoruz. 2023 yılı içerisinde bu çalışmayı tamamlamayı düşünüyoruz. Öncelikle ekonomiye ulama sağlayacak ve anlayışsız dönüşümü sağlanabilecek hep çöpler sıfır atığa akıllıca kendisine ayrıştırılıyor. Daha bilahare işlenerek ortaya çıkan doğal gaz ile gelişigüzel 30 bin kişinin hareketlilik ihtiyacını karışlayabilecek benzeri hayatiyet üretimi ortaya çıkıyor. Bu proje hususi ortaklık ve dirimsel paylaşımı modeliyle yapılıyor. Yatırımı hür teşebbüs ilişik fakat belediyemiz buradan ekstra ayrımsız dirimlik elde ediyor” şeklinde konuştu.

“Çöplerden elde edilen elektrikten faydalanacak”

Başbuğ Âlim, dümbelek dönüşümü sağlanan çöplerden cümbüş üretiminin ortaya çıkardığı ısıdan faydalanacağını belirterek, “Yeniliklere kemiksiz ve çevreci belediyecilik anlayışıyla birlikte çöpten ortaya sâdır erke boşa gitmesin diye niteleyerek bir proje daha geliştirdik. hür teşebbüs ortaklığıyla gelişigüzel inşası Mayıs ayında bitmesi planlanan sırça camekân projemiz var. Yaklaşık 100 milyon lira yatırımla gelişigüzel yapılacak ve içerisinde 100 hemşerimiz istihdam edilecek. Yapılan serada domates üretilecek. Böylelikle çevreden toplanan çöpler ayrıştırılarak anlayışsız dönüşümü sağlanıyor ve zindelik üretiliyor. Biz bununla yetinmeyerek hareketlilik üretiminin ortaya çıkarttığı ısıdan da faydalanabilmek namına 100 milyonluk bire bir yatırım yaptık. Başarısız atılan modeline akıllıca yerine bölgeye gündeş benzeri serada kazandırmış olacağız. İlçeleri ve köyleri birlikte dahil ettikten bilahare üretilen hayatiyet ve üretimden çıkan ısıdan yapılacak serada büyütülerek ekonomiye arttırma ayrımsız katkı sağlanacak” ifadelerini kullandı.

Share: