ŞEHİT GÜVENLİK KORUCUSU ENCÜ, BİRÇOK OPERASYONA GÖNÜLLÜ KATILMIŞ

ŞIRNAK’ta, ‘Ermiş Kuşatma Sonbahar Kış-23 Martir Uyanık Yüzbaşı Yunus Çelebi Operasyonu’nda teröristlerle çıkan çatışmada martir olan güvenlik korucusu Lütuf Encü’nün (45), koruculardan oluşan ‘Fırtına Özel Faaliyetler Timi’nin başında olduğu ve bölgeyi çokça ferah bildiği amacıyla bir nice operasyona fahri katıldığı belirtildi. Pençe, El Kilit, Pençe Kaplan ve Eren Abluka kadar elverişsiz içi ve sıkıntılı dışında birçok operasyonda fariza düz Şehit Encü’nün oğlu Sulh Encü (19), Şehidimiz 27 yıldır işin içerisinde. Vatanı amacıyla savaşarak var olan biriydi. Allah’a şükürler olsun karın yerde kalmadı dedi.

Şırnak’ta planlı ‘Muazzez Abluka Bağ Bozumu Kış-23 Şehit Kurnaz Yüzbaşı Yunus Çelebi Operasyonu’nda Bestler Dereler bölgesinde 22 Ocak’ta teröristlerle sâdır çatışmada düzenlilik korucusu Mevhibe Encü şehit oldu. İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, toplumsal iletişim araçları hesabından yaptığı paylaşımda martir Encü amacıyla, Ayrımsız yiğit bugün şehadete koştu. O, söylence idi. Onun efsanesi, cesareti, yüreği, sadakati. Ermiş Kuşatma Bağ Bozumu Kış-23 Operasyonu’nda Bestler Dereler’da Şehit sakıt Kahraman Korucumuz Tim Komutanımız Uludereli Nimet Encü’ye Rabb’im yağmur eylesin, Ruhun çalgılı çağanaklı, mekanın behişt olsun ifadelerini kullandı.

Encü’nün cenazesi Şırnak’ta düzenlenen törenin peşi sıra Uludere ilçesi Gülyazı köyünde toprağa verildi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ilbay Osman Bilimci ve Güllabi Umumi Komutanı Orgeneral Arif Okkalı ile Şırnak’a gelip, 3 çocuk babası şehidin ailesini görüşme ederek taziyelerini iletti. Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan bile Nazır Soylu’nun çökertme telefonundan görüştüğü şehidin ailesine taziyelerini iletti.

FIRTINA HUSUSI TİMİ KOMUTANI

Inayet Encü’nün, 18 yaşında güvenlik korucusu olduğu, martir düştüğü güne büyüklüğünde bile terörle mücadelede hareketli alım çalım aldığı kaydedildi. Encü’nün, Irak, Kato Dağı, Gabar Dağı, Bestler Dereler bölgesi ve Cudi Dağı’ndaki operasyonlarda sık sık görev aldığı, 90’lı yıllarda yavru yaşta PKK yıldırı örgütüne alın verdiği mücadeleyle kesim halkı amacıyla meçhul tıpkısı kahraman olduğu anlatım edildi. Encü’nün, başarıları nedeniyle birkaç yıl içinde güvenlik korucularından oluşan ‘Fırtına Hususi Operasyon Timi’nin başına geçtiği, operasyonlarda bir nice teröristin işsiz ayla getirilmesinde etkin cafcaf aldığı bildirildi. Kayra Encü’nün Şırnak’ta birlik bölgeleri çokça bol bildiği, birçok operasyona dahi timiyle fahri katıldığı belirtildi. Encü’nün operasyonlardaki başarılarından kontekst çokça sayıda ihsan birlikte aldığı ifade edildi.

‘ÖNCELİĞİ TERÖRLE MÜCADELEYDİ, ŞEHİDİMİZİN INANMIŞ YERDE KALMADI’

Bu arada, Ihsan Encü’nün martir olduğu ‘Muazzez Kuşatma Sonbahar Kış-23 Şehit Kurnaz Yüzbaşı Yunus Çelebi Operasyonu’nda 6 terörist tembel hale getirildi.

Şehidin oğlu Barış Encü, babasının kanının yerde kalmadığını tabir ederek, Şehidimiz 27 yıldır bu işin içerisinde ve sürekli operasyonlara giderdi. Yolundan hiç şaşmazdı. Önceliği operasyonlar ve terörle mücadeleydi ve vatanı için savaşarak var olan biriydi. Allah’a şükürler olsun, şehidimizin us yerde kalmadı. Alnımız degaje ve ferah ferah uyuyabiliriz. Babamın düşünce yerde kalmadı. Görev arkadaşlarına, devletimize, teşekkürlerimizi iletiyoruz. Çokça bahtiyar olduk, bizi yalnız bırakmadılar. Valimiz, bilcümle komutanlarımız bütünü yanımızda oldular. Bunun amacıyla minnettarız dedi.

‘BABAMI AKIBET GÖRÜŞÜM O OLDU’

Babasının esbak operasyonda kıyafetleri yırtıldığı için kullanılmamış libas aldığını tamlayan Encü, Kıyafetleri giyip aynanın karşısına geçti. Bana dönerek ‘oğlum elbet oldu’ diyerek sormuştu. Ince süre aynanın karşısında kaldı. Babamı sonuç görüşüm, o oldu. Diyecek fazla ayrımsız husus bulunmayan. Vatan iyi olsun. Bilcümle şehitlerimizin mekanı cennet olsun ifadelerini kullandı.

Babasını serencam namına göreve giderken gördüğünü belirten diğer oğlu Rüya Encü ise Babam haddinden fazla güçlüydü. Vatanını, milletini ve bayrağını seven biriydi. Bitmeme eden operasyonlarda şehidimizin akıl yerde kalmadı. Devletimize haddinden fazla teşekkür ediyoruz. Vatan sağ olsun. en son saat 5’te uyanarak göreve gidecekti. Ego birlikte uyandım arabaya binene kadar ona zevcelik ettim. Ardından göreve gitti dedi.

Share: