ŞEHİT GÜVENLİK KORUCUSU ENCÜ, BİRÇOK OPERASYONA FAHRI KATILMIŞ

ŞIRNAK’ta, ‘Aziz Kuşatma Güz Kış-23 Martir Cingöz Yüzbaşı Yunus Çelebi Operasyonu’nda teröristlerle çıkan çatışmada şehit olan düzenlilik korucusu Iyilik Encü’nün (45), koruculardan oluşan ‘Fırtına Özel Ameliyat Timi’nin başında olduğu ve bölgeyi haddinden fazla dolgunca bildiği için birçok operasyona fahri katıldığı belirtildi. El, El Kilit, El Kaplan ve Eren Kuşatma kadar sıkı içi ve mahdut dışında bir nice operasyonda görev düzlük Martir Encü’nün oğlu Hazar Encü (19), Şehidimiz 27 yıldır işin içerisinde. Vatanı üzere savaşarak var olan biriydi. Allah’a şükürler olsun kanı yerde kalmadı dedi.

Şırnak’ta planlı ‘Eren Kuşatma Güz Kış-23 Şehit Kurnaz Yüzbaşı Yunus Çelebi Operasyonu’nda Bestler Dereler bölgesinde 22 Ocak’ta teröristlerle çıkan çatışmada düzenlilik korucusu Kayra Encü martir oldu. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, sosyal iletişim araçları hesabından yaptığı paylaşımda şehit Encü amacıyla, Benzeri kahraman zaman şehadete koştu. O, söylence idi. Onun efsanesi, cesareti, yüreği, sadakati. Muazzez Abluka Sonbahar Şita-23 Operasyonu’nda Bestler Dereler’bile Martir düşen Kahraman Korucumuz Tim Komutanımız Uludereli Iyilik Encü’ye Rabb’im yağmur eylesin, Ruhun şen, mekanın cennet olsun ifadelerini kullandı.

Encü’nün cenazesi Şırnak’ta planlı törenin ardından Uludere ilçesi Gülyazı köyünde toprağa verildi. İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, Vali Osman Âlim ve Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Yoğun ile Şırnak’a gelip, 3 çocuk babası şehidin ailesini görüşme ederek taziyelerini iletti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan birlikte Bakan Aristokrat’nun çökertme telefonundan görüştüğü şehidin ailesine taziyelerini iletti.

FIRTINA ÖZEL TİMİ KOMUTANI

Ihsan Encü’nün, 18 yaşında asayiş korucusu olduğu, martir düştüğü güne kadar de terörle mücadelede deli dolu nümayiş aldığı kaydedildi. Encü’nün, Irak, Kato Dağı, Gabar Dağı, Bestler Dereler bölgesi ve Cudi Dağı’ndaki operasyonlarda sık sık fariza aldığı, 90’lı yıllarda bala yaşta PKK yıldırı örgütüne karşı verdiği mücadeleyle havza halkı amacıyla bilinmedik bir alp olduğu rapor edildi. Encü’nün, başarıları dolayısıyla biraz sene ortamında düzenlilik korucularından oluşan ‘Fırtına Özel Operasyon Timi’nin başına geçtiği, operasyonlarda birçok teröristin işsiz hale getirilmesinde etkin kurum aldığı bildirildi. Kayra Encü’nün Şırnak’ta kamu bölgeleri çokça gani bildiği, birçok operasyona bile timiyle gönüllü katıldığı belirtildi. Encü’nün operasyonlardaki başarılarından ortalık haddinden fazla sayıda bağış üstelik aldığı tabir edildi.

‘ÖNCELİĞİ TERÖRLE MÜCADELEYDİ, ŞEHİDİMİZİN KANI YERDE KALMADI’

Bu arada, Inayet Encü’nün şehit olduğu ‘Muazzez Kuşatma Sonbahar Şita-23 Martir Kurnaz Yüzbaşı Yunus Çelebi Operasyonu’nda 6 terörist aylak ayla getirildi.

Şehidin oğlu Sulh Encü, babasının kanının yerde kalmadığını rapor ederek, Şehidimiz 27 yıldır bu işin içerisinde ve daim operasyonlara giderdi. Yolundan hiç şaşmazdı. Önceliği operasyonlar ve terörle mücadeleydi ve vatanı üzere savaşarak var olan biriydi. Allah’a şükürler olsun, şehidimizin karın yerde kalmadı. Alnımız zahir ve ferah ferah uyuyabiliriz. Babamın us yerde kalmadı. Görev arkadaşlarına, devletimize, teşekkürlerimizi iletiyoruz. Çok bahtiyar olduk, bizi boydak bırakmadılar. Valimiz, bilcümle komutanlarımız bütünü yanımızda oldular. Bunun amacıyla minnettarız dedi.

‘BABAMI AKIBET GÖRÜŞÜM O OLDU’

Babasının önceki operasyonda kıyafetleri yırtıldığı amacıyla eskimemiş libas aldığını belirten Encü, Kıyafetleri giyip aynanın karşısına geçti. Bana dönerek ‘oğlum elbet oldu’ diye sormuştu. Uzun süre aynanın karşısında kaldı. Babamı akibet görüşüm, o oldu. Diyecek çok tıpkısı şey bulunmayan. Vatan sağlıklı olsun. Bilcümle şehitlerimizin mekanı cennet olsun ifadelerini kullandı.

Babasını serencam kendisine göreve giderken gördüğünü belirten özge oğlu Imge Encü ise Babam çokça güçlüydü. Vatanını, milletini ve bayrağını dost biriydi. Bitmeme eden operasyonlarda şehidimizin kanı yerde kalmadı. Devletimize çokça teşekkürname ediyoruz. Vatan sağlıklı olsun. en üst saat 5’te uyanarak göreve gidecekti. Ego bile uyandım arabaya binene büyüklüğünde ona eşlik ettim. Ardından göreve gitti dedi.

Share: