Siirt’te 338 projeye 2 milyar 606 milyon 62 bin TL ivaz ayrıldı

Şırnak’ta, 2023 yılı 1. Gün İl Koordinasyon Oturmuş Toplantısı, Ilbay Osman Hacıbektaşoğlu başkanlığında gerçekleşti.

Vali Hacıbektaşoğlu başkanlığında gerçekleşen toplantıda; el genelinde düzenlenen yatırımlar ele alınarak, 2022 yılında yapımı tamamlanan, halen yapımı süren ve 2023 yılında hayata geçirilmesi planlanan envestisman ve projeler ile ait genel tıpkısı değerlendirme yapıldı.

Kurul üyelerine hitap fail Ilbay Hacıbektaşoğlu, devlet genelinde 2023 Eş ayı itibariyle 338 proje üstünde icraat yapıldığı, bahis konusu projelere 2 milyar 606 milyon 62 bin TL karşılık ayrıldığı,1 bilyon 683 milyon 16 bin TL masraf yapıldığını, projelerin devir nakdi gerçekleşmeleri yüzde 34 olduğu, 338 projeden 171’nin tamamlandığını, 96 projenin devam ettiğini, 39 projenin münakasa aşamasında olduğunu, 26 projeye üstelik türlü nedenlerden belde elan başlanamadığını rapor etti.

Yatırımların tahakkuk seviyeleri istenilen düzeyde olmadığını bildiren Vali Hacıbektaşoğlu, 2022 yılı yatırımları fiziki gerçekleşmeler açısından istenilen seviyede olmasa dahi akseptans edilebilir seviyede olduğunu belirterek, ilimizde yatırımların baskı şartlara rağmen ve şuan bulunduğumuz şita mevsiminden ekolojik ortam tereddütlü çalışmaların mevsimin yarar olmaya başlamasından itibaren kurum ve kuruluşlar yoluyla hızlandırılması üzere gereken temas çeşit çabanın gösterilmesi ve başlanamayan projelerin hemen hayata geçirilmesi amacıyla muktezi hassasiyetin gösterilmeleri üstüne ilgililere ferman verdiğini belirtti.

Toplantıda henüz sonraları yatırımcı kuruluş müdürlerine tek tek meze veren Ilbay Hacıbektaşoğlu, koordinasyonu gerektiren hususların tabaka alınmasını istedi.

İl Eş Güdüm Yerleşmiş Toplantısı, yatırımcı kurumların çalışmaları ve projeleri için yaptıkları sunumlar ile bitmeme etti.

Toplantı sonunda umumi benzeri yorum eden Ilbay Hacıbektaşoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“İnşallah 2023 yılı içerisinde Siirt İl Umum Kütüphanesi ve Kültür Merkezi tamamlanmış olacak. Siirt’te Cumhuriyetimizin 100. yılına yerinde bir şekilde çokça metodik benzeri proje tamamlanarak, hep Siirtli vatandaşlarımızın hizmetine sunulmuş olacak. Gine Siirt Arkeoloji Müzesi birlikte 2023 yılında planlandığı gibi bozuk vilayet binasında tamamlanıp Siirt’in hizmetine girmiş olacak. Bu yatırımlar şehrimizin kültür, nutuk ve turizm yaşamına çokça şanlı bire bir munzam ayar katacaktır. 2023 yılında Cumhuriyetimizin 100. Yılında kâin yatırımlar artarak bitmeme edecektir. Bu sene çokça henüz çok yatırımın tamamlandığını ve devreye alındığını bilcümle beraber göreceğiz. Bu yatırımların gerçekleşmesinde bizlere temas ant destek veren ilkin Cumhurbaşkanımıza, bakanlarımıza, milletvekilimize, diyar başkanımıza, umumi müdürlüklerimize, toprak müdürlüklerimize ve el müdürlüklerimize, domestik yönetimlerimize, işçisinden mühendisine kadar emeği sabık bütün hayat ve kuruluşlara teşekkürname ederim” dedi.

Siirt Valiliği Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıya; Kaymakamlar, Kesim Müdürleri, Belediye Başkanları, kamu kurum ve kuruluşların İl Müdürleri ve ara sıra sivil toplum kuruluşları temsilcileri katıldı. – SİİRT

Share: