Prof. Dr. Arıca, probiyotik kullanımının önemine dikkat çekti

Prof. Dr. Arıca, probiyotik kullanımının önemine ilgi çekti

Arıca: ” Kazakistan, Özbekistan kabil ayrımsız bando ülkelerden alıp kendimiz çoğaltıp yapabiliyorsak tamam biz kefiri tığ yiyelim. Yoğurdu bile tığ kendimiz evde yapabiliyorsak esasen yapalım ama dışardan alınan kefir yahut özge türevlerinde çalışkan bakteri sayısı azalıyor”

“İlerleyen dönemlerde bu deli dolu yarayışlı bakterilerin otizmden, kanserden koruduğuna dair haddinden fazla ağır sıklet veriler bulunmakta”

YALOVA – Yalova Üniversitesi Rektör Yarımcısı ve Tababet Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Vefik Arıca, probiyotik kullanımının önemine dikkati çekerken evde yapılan yoğurt ve kefirin kullanılmasının daha yarayışlı olacağını belirtti.

Prof. Dr. Vefik Arıca, akıbet günlerde probiyotik kullanımı konusunun gündemde olduğunu tabir etti. Konuyla ilişik bilimsel yayınlar ve makalelerin birlikte arttığını belirten Prof. Dr. Arıcı, probiyotiklerin vücuda müfit deli dolu bakteriler olduğunu hatırlattı. Probiyotiklerin esenlik amacıyla önemine değinen Arıca, “Alelhusus Türkiye’birlikte, ülkemizde ve dünyada, Avrupa’bile sezaryenle doğum çok çok kalık durumda. Sezaryenle doğumun arttığı yerlerde enerjik bakteriler, hele normal doğumdan bebeğin alması müstelzim o etkili, müfit bakterileri alamıyor. Bunları elan sonradan tahkim bire bir şekilde hem gıdalardan hem diyetlerden bunu sağlayabiliyoruz” diye niteleyerek konuştu.

Evde yapılmış yoğurt ve kefir tercih edilmeli

Probiyotik takviyesi yapılırken evde yapılmış gailesiz ürünlerin tercih edilmesi tavsiyesinde kâin Prof. Dr. Arıca, “Yoğurt mu, kefir mi yoksa dışardan probiyotik takviyesi mi yapalım. Eğer tığ kefiri öz evimizde yapabiliyor isek, özellikle Türkiye’nin üstündeki Kazakistan, Özbekistan üzere bir bando ülkelerden alıp kendimiz çoğaltıp yapabiliyorsak olur tığ kefiri tığ yiyelim. Yoğurdu bile tığ kendimiz evde yapabiliyorsak gine yapalım amma dışardan alınan kefir veya değişik türevlerinde enerjik bakteri sayısı azalıyor. Alelhusus yoğurtta dönme geçtikçe seçkin çağ o deli dolu bakteri sayısı azalıyor. O yüzden taze yoğurtta, karye yoğurtlarında evde yapılan yoğurtlarda çalışkan, bakteri, probiyotik, yarayışlı bakteri sayısı artmaktadır” ifadesini kullandı.

“Otizmden, kanserden koruduğuna dair haddinden fazla vahim veriler bulunmakta”

Probiyotiklerin adam sağlığı üzere önemine değinen Arıca, hareketli bakterilerin otozimden kansere aynı çok hastalığa yararına değinerek şöyle konuştu:

“Alelhusus son günlerde içe yöneliklik haddinden fazla artmış durumda. Özellikle amansız hastalık olayları çokça artmış durumda. İlerleyen dönemlerde bu etken yarayışlı bakterilerin otizmden, kanserden koruduğuna dair haddinden fazla bunaltıcı veriler bulunmakta. O yüzden kefiri kendimiz yapabiliyorsak yiyelim. Yoğurdu kendimiz evde yapabiliyorsak yapalım. Bunlardan hiçbirini yapamıyorsak özellikle sezaryenin haddinden fazla güç olduğu ülkelerde dışarıdan probiyotik, canlı bakteri takviyesi yapılmalıdır. Alelhusus enfeksiyon dönemlerinde, antibiyotik kullanıyorsak, antibiyotikle bu arada canlı bakterileri, yarayışlı bakterileri özellikle enfeksiyon döneminde ya bile haddinden fazla sık enfeksiyon geçiren ayrımsız bala var ise o kalın enfeksiyonun değerini tenkis etmek amacıyla vücudumuza bu canlı bakterileri, yarayışlı bakterileri, probiyotikleri almalıyız. Bu probiyotikleri gıdalardan, yoğurttan, kefirden alabilmeliyiz. Evde yapıyorsak güvendiğimiz yerlerden alabiliyorsak bunları alıp vücudumuzda etken şekilde probiyotik kullanımına hele son günlerde ehemmiyet vermeliyiz. Önümüz şita. Kış aylarında enfeksiyon sayısını azaltmanın bir yolu üstelik hayır bakterileri vücutta müzaheret etmek olacak.”

Share: