Prof. Dr. Bağımsız Enginyurt: “Ekim-mayıs ayları Türkiye amacıyla grip salgını dönemi”

Prof. Dr. Bağımsız Enginyurt: “Teşrinievvel-mayıs ayları Türkiye için enflüanza salgını dönemi”

ODÜ Tıp Fakültesi ve Sülale Hekimliği Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Müstakil Enginyurt: “Kovid-19 hayatımızda çıktı solunum yolu enfeksiyonu virüsü olacaktır, enflüanza aşısı bu süreçte ehemmiyet sunma ediyor”

KARGAŞA Kargaşa Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Familya Hekimliği Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Özgür Enginyurt, Türkiye’de ekim-mayıs döneminin enflüanza salgını zamanı olduğuna özen çekerek, “Özellikle korona virüse yakalananlar gerçekli enflüanza aşısı yaptırmalı” dedi.

Türkiye’dahi zaman geçişleri ile gelişigüzel sakıt çekicilik sıcaklıkları, enflüanza hastalıklarının sayısını arttırdı. Uzmanlar, hele ekim ile mayıs ayları beyninde gribal enfeksiyonların artım gösterdiğini belirterek, insanların kovid-19 pandemisinde olduğu üzere kurallara uyması gerektiğini, özellikle kovid-19 hastalığı tedavisi mütemmim kişilerin ‘süreğen hasta’ namına adlandırıldığından enflüanza aşılarını yaptırmaları uyarısında bulundu.

“Kovid-19 hayatımızda teneffüs yolu enfeksiyonu virüsü olacaktır”

ODÜ Tıp Fakültesi ve Familya Hekimliği Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Müstakil Enginyurt, “Daha Çok kamu acun adına kovid-19 sayfasını kapattık diye niteleyerek düşünüyorum. Kovid-19 sayfasını kapatmış olmamamız bizim viral enfeksiyonlar sayfasını kapatmış olmamız anlamına gelmiyor. Kovid-19 çıktı bizim hayatımızda tıpkısı teneffüs yolu enfeksiyonu virüsü olacaktır. Bire Bir zamanda bizim grip diye niteleyerek adlandırdığımız ve eylül ayından sonradan başlayan çokça pahal salgınlarla, kimi zaman hınzır gribi, kimi zaman ise kuş gribi adı altında dahi farklı varyasyonlar ile tıpı tıpına kovid-19’de üstelik gördüğümüz grip virüsü üstelik çeşitleme geçirerek, değişik şekilde karşımıza çıkan grip dönemine başladık” dedi.

“Ekim-mayıs ayları Türkiye amacıyla enflüanza salgını dönemi”

Enginyurt, teşrinievvel kocaoğlan itibariyle mayıs ayı sonuna kadar Türkiye üzere grip salgını dönemi olduğunu ve hele yaşlıların imkan dahilinde maske kullanmaya bitmeme etmeleri gerektiğini tabir ederek, “Bunun üzere yapılması müstelzim şeyler esasen kovid-19’bile çok gene ettiğimiz önlemlerle aynı. Bizlerin içtimai mesafeye çok dikkat etmesi lazım, neşeli mekanlarda olabilir olduğu büyüklüğünde içtimai müddet dediğimiz gücük sürede işlemlerimizi halledip çıkmamız geçişsiz. imdi mümkünse hele doğacak yaştaki insanlarımıza maskeyi daima olarak takmalarını öneriyorum. Bağışıklık sistemi düşükse de daim namına takmalarını öneriyorum. Yani kovid-19’daki işlemlerin aynısını enflüanza amacıyla bile uygulamamız lazım” şeklinde konuştu.

“Grip aşısı dirimlik önem en ediyor”

Bu süreçte bol ve uyumlu beslenme ile bereketli nakit tüketmenin mefret olduğuna değinen Enginyurt, grip aşısının de önemine değinerek, “Bizim elimizde grip üzere yıllardır olan tıpkısı silahımız var; grip aşısı. Bunu benzeri yaşından sonra toplumun seçkin kesimine, hele yaşlılar ile muafiyet sistemi bağan olanlara, vakayiname hastalığı olanlara de gerçekli, sağlık çalışanlarına dahi öneriyorum. Sisteme düştü amma içtimai güvencesi karşılamıyor ise vatandaşlarımız bunu öz imkanları ile satın alarak, zat sağlıklarını yüklenmek açısından yaptırmalı” ifadelerine kayran verdi. Enflüanza olan öğrencilerin, hastalık bitinceye çatışma okula gitmemesi gerektiğini ve muhakkak doktora gidilmesin cesim olduğuna değinen Enginyurt, “Meslek dönemi yeryüzü fazla bulaşın olduğu yerler. Bu nedenle da enflüanza enfeksiyonu çokça çabuk yayılıyor, bunun önüne geçmek üzere çocuklarımızın otama sürecini tamamlaması gerekiyor” diye niteleyerek konuştu.

Enginyurt, kovid-19 hastalığını nâkil hastaların vücutlarında buna bağlı bazı temelli hasarlar kaldığını, bunların ‘vakayiname hasta’ olduklarını ve enflüanza aşısının bu kişiler üzere dahi muhteşem olduğunu sözlerine ekledi.

Share: