Nesli tükenme tehlikesi altında kâin kum zambağını koparana 109 bin liralık ukubet kesiliyor

Çiçekleriyle gelinliğini giyen kum zambakları benzeri çokça sahil bandında hücre çarparken, bu alanda birlikte iş yürüten Ekincilik ve Orman Bakanlığı Tarımsal Tetkikat ve Politikalar Müdürlüğü’ne sadık Efdal ilçesinde bulunan Alata Bahçe Kültürleri Araştırı Enstitüsü sahilinde ise yoğunluğu dikkat çekti. Periferi süresince ortaya sâdır kum zambakları çiçekleriyle görsel ziyafet sunarken enstitünün bitki hizmetçi ve süs bitkileri bölümü yoluyla kültüre alınması açısından proje başlatıldı.

KOPARMANIN CEZASI 109 BİN TL

Öte yandan koparmanın ve soğanlarının yurt dışına çıkarılmasının cezasının bu yıl 109 bin 593 TL olan kum zambaklarına karşı yapılan uyarıların aktif olması ile vatandaşların henüz duygun olduğu belirtildi.

“BU TÜR TEHLİKE ALTINDADIR”

Enstitü birlikte asistan yerine nebat besleme ve süs bitkileri üstünde emek yaptığını belirten Tarım Mühendisi Dr. Ayhan Aydın, “Kum zambakları nergizgiller familyasına ait çok yıllık yumrulu bire bir bitkidir, beyaz çiçeklere sahiptir. Çiçeklenme dönemi Ağustos ve Ilk Teşrin ayları, bu bitkinin çiçeklenme dönemidir. Şuanda da çiçeklenmenin sakil olduğu tıpkı dönemdeyiz. Kum zambağı ‘Pancratium maritimum’ dediğimiz Türkiye’nin tabii türüdür. Bunun dışında saf başka türlerde vardır amma ‘Pancratium maritimum’ Türkiye’nin tabii türüdür. Akdeniz bölgesinde ve Karadeniz’in cenup kesimlerinde görülebilmektedir. Bu nev kızdırma altındadır” dedi.

“MEVKI DIŞINA ÇIKARTILMASI YASAK”

Geçmiş yıllarda enstitünün içene girip bu adamakıllı çiçekleri koparanların çok olduğunu dikkat calip Okumuş, “Yapılan çalışmaların görünürlüğünün artması, basında düzlük alması sonucu imdi eskisi büyüklüğünde koparılması yapılmamaktadır, elan birkaç yapılmaktadır. Vatandaşlarımızda bu konuya duyarlılık göstermektedir. Yıldan yıla değişmekle gelişigüzel 109 bin lira civarında tıpkısı ayırma cezası var. Antrparantez bu türün dışarıya çıkartılması üstelik yasaktır” ifadelerini kullandı.Share: