VALİ BİLGİN TERÖRÜN DEĞİL, VATANDAŞIN FAYDALANACAĞI ORMANLAR FAYRAP ETMEK İSTİYORUZ–

ŞIRNAK Valiliği ve Fıstık Üreticileri Birliği hareket birliğiyle kentte fıstık seferberliği başlatıldı. Vali Osman Bilimci, ‘Bizim söylediğimiz şu tığ terörün değil vatandaşların faydalandığı ormanlar yapmak istiyoruz’ dedi.

Valilik ve fıstık üreticileri gelişim birliğiyle başlatılan fıstık seferberliğinde ilk etapta 500 bin fıstık fidesinin ekileceği Toptepe köyünde Ilbay Osman Bilimci, Fıstık Üreticileri Birliği Başkanı Aziz Namdar, Vali Yardımcısı Mehmet Polat, Tarım ve Orman İl Başmuallim Vekili Altan Altan incelemelerde bulundu. Burada üretilen fıstık fidelerinin vatandaşlara ücretsiz verileceği belirtildi. ‘Terörün değil, vatandaşın faydalanacağı ormanlar’ sloganıyla başlatılan fıstık seferberliği kapsamında, fideler başka illerden alınmayarak çiftçiler hem zat fidelerini yetiştirecek hem bile yetiştirilen bu fıstık fideleri başvuran çiftçilere ücretsiz dağıtılacak.

Ilbay Osman Bilimci, dağları, taşları, orman arazilerini, vatandaşların arazilerini Fıstık Üreticileri Birliği ile yapacakları çalışmalarla fıstık ormanı haline getireceklerini tabir ederek, ‘Valilik namına tığ uzaklaştırmak isteyen herkese fıstık fidanı veriyoruz. Bire Bir zamanda bile arazisini ekilebilir arkaç getiriyoruz. Bunun çalışmasını yapıyoruz. Ormanları kesiyorlar diye demin alelhusus yıldırı örgütünün propagandası. Şırnak ile ilişkin her dönemde çıkıyor bu propagandalar. Bizim söylediğimiz şu; biz terörün değil vatandaşların faydalandığı ormanlar açmak istiyoruz. Terörün yararlandığı ormanlara hayır, vatandaşların faydalandığı ormanlara olur diyoruz. O yüzden Cudi’den, Gabar’a, Besta’dan Namaz Dağı’na, Kato’ya büyüklüğünde rastgele bölgede hangi kadar fıstık ağacı dikebilirsek dikeceğiz. Vatandaşlarımızın başvurusu yeter. Vatandaşlarımız başvurularını yapsın. Tığ gidip makine desteği, teşrinievvel, fide ve değme makule destekte havari olalım. Vatandaşlarımızın, özellikle Kürt halkının burada zinde halkımızın faydalandığı ormanlara olur diyoruz. Dolayısıyla yıldırı örgütünün propagandalarına yararlı diyoruz. Bugün yaptığımız faaliyeti insanlar bugün anlamayabilirler ama aradan 4-5 yıl geçince dağlar, ormanlar fıstık ormanı haline gelince buradaki insanlarımız hesaplı sağlık kazandıklarında geç kalanlar, yapanlara imrenecek. Yarın geç olmasın bugün bizim olsun mantığıyla vatandaşlarımızı bu seferberliğe çağırma ediyorum. Sizlerden yalnız himmet istiyoruz. Şu anda ayrımsız milyonsa bir milyon, iki ise iki milyon ağaç dikim kapasitemiz ve ast çatı çalışmamız var. Parasal adına tek sorunumuz bulunmayan. Gelişigüzel tip desteğe hazırız. Fıstık dikilebilecek rastgele alanı dikelim. Benzeri vatandaşımızın sunma az 50 dekar alan dikmesini istiyoruz. Zira Siirt ilimizde 50 dekar alandan vatandaşımız sunma az 1 milyon sağlık elde ediyor. Çokça nazik tıpkı servet. Bu aylık 70-80 bin TL ediyor. Bu de Türkiye ortalamasının haddinden fazla üzerinde bire bir rakam. Bu sene 50 bin dönüme mail bir kayran ekebilirsek ati yıl bu belki 250-300 bine katlanır, sonrasında çoğaltan etkisi yaratırız’ diye niteleyerek konuştu. Ilbay Bilimci, seçme çiftçiye aynı tarım mühendisi vereceklerinin dahi altını çizdi.

Share: